Korzystanie z sauny to zabieg powszechnie stosowany w odnowie biologicznej, wykorzystuje się go także do celów leczniczych, kosmetycznych lub higienicznych. Coraz częściej z sauny można skorzystać w siłowniach, na basenach czy w klubach fitness, ich popularność rośnie. Często uważa się jednak, że korzystanie z sauny to jeden ze sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Czy rzeczywiście tak jest?

 

SPIS TREŚCI:

1. Sauna – czym charakteryzuje się sauna?

2. Przygotowanie do wizyty

3. Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien?

4. Sauna i jej wpływ na odchudzanie

 


1. Sauna – czym charakteryzuje się sauna?

Istnieje kilka rodzajów saun. Jedną z nich jest sauna fińska (sauna sucha). Panująca w niej wilgotność powietrza jest niska, zaś temperatura powietrza wynosi 75–110°C. Ściany kabiny i jej stopnie wykonane są z drewna, aby uchronić osoby korzystające przed poparzeniem. Powietrze jest ogrzewane za pomocą pieca zwanego ogniskiem sauny, mogą je nagrzewać również grzałki podgrzewające kamienie.

 

Polewanie kamieni w trakcie zabiegu powoduje krótkotrwałe zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu. W kabinie zazwyczaj jest możliwa regulacja dwóch lub trzech poziomów. Najwyższy oznacza najwyższą temperaturę i jednocześnie najniższą wilgotność, dlatego najlepiej rozpocząć kąpiel w saunie od poziomu niższego i stopniowo poddawać się działaniu wyższej temperatury. Drugi rodzaj to sauna parowa, zwana też łaźnią rzymską. Temperatura w niej panująca wynosi ok. 50°C, jest w niej jednak bardzo duża wilgotność, która sięga nawet 100%. Nie ma w niej stopni, a wnętrze wykonane jest z ceramiki, kamienia bądź akrylu. W trzecim rodzaju sauny, saunie mokrej, wilgotność sięga do 100%. Która z nich jest najlepsza? To zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.

 

Należy także wspomnieć o kabinie infrared, która często jest mylona z sauną, ale prócz tego, że jedna i druga oddziałują ciepłem, nic więcej ich nie łączy. Infrared działa na innych zasadach – różnica dotyczy sposobu emitowania ciepła. Kabina infrared ma działanie lecznicze, sauna prozdrowotne. Infrared wykorzystuje podczerwień do bezpośredniego ogrzania ciała, sauna tradycyjna wykorzystuje powietrze w pomieszczeniu.


2. Przygotowanie do wizyty

Pierwszą zasadą korzystania z sauny jest zachowanie godzinnego odstępu od ostatniego posiłku. Zabieg powinno wykonywać się z pustym pęcherzem. Ciało powinno być czyste i suche. Ubranie nie jest wskazane. Najlepiej korzystać z sauny nago, ale jeśli nie jest to możliwe, okrycie powinno być wykonane z naturalnego materiału i nie powinno zawierać metalowych elementów (aby nie poparzyć ciała). Najlepiej okryć się ręcznikiem.

 

Korzystanie z sauny składa się z dwóch faz: ciepłej i zimnej. Jest to podstawowa zasada –naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie ustroju. Zabieg bez fazy ochładzania nie ma sensu, a nawet może być szkodliwy. Fazy trwają 5–12 minut. Łączny czas kąpieli w saunie wynosi 10–25 minut. W fazie nagrzewania przebywamy w komorze sauny. Fabryka Siły Sklep

 

Nagrzewanie powoduje wzrost przemiany materii o ok. 11%. Po 3 minutach zaczyna się zwiększone wydzielanie potu. Naczynia krwionośne są wtedy rozszerzone, a temperatura ciała może sięgać 39°C. Wzrasta częstość pracy serca, zmniejsza się napięcie mięśni gładkich, co powoduje łatwiejsze oddychanie. W fazie ochładzania należy skorzystać z natrysku lub wskoczyć do basenu. Nie może być to gwałtowne. W tej fazie częstość akcji serca zmniejsza się, powinna kończyć każdą wizytę w saunie.

 

Z racji tego, że wizyta w saunie jest sporym obciążeniem dla organizmu, należy po niej odpocząć ok. 20 minut i uzupełnić płyny. Najlepiej, by była to woda mineralna lub sok pomidorowy, który zawiera dużą ilość potasu.


3. Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien

Sauna jest dobra dla osób, które są chore na gościec, cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych, bóle mięśni, trądzik. Pomaga się zrelaksować i odpocząć. Nie mogą z niej korzystać osoby chore i przeziębione, z gorączką, chore na choroby zakaźne, jaskrę, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby nerek i wątroby, cierpiące na zaburzenia wydzielania wewnętrznego oraz kobiety w ciąży.


4. Sauna i jej wpływ na odchudzanie

Sauna zdecydowanie nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Spadek wagi odnotowywany po wizycie w saunie wynika z utraty wody z organizmu, która wynosi 400–800 ml. Po uzupełnieniu płynów waga wróci o normy.

 

Kąpiel w saunie to znakomity sposób na regenerację organizmu, poprawia również wydolność, jednak bez odpowiedniej diety i ćwiczeń samo chodzenie do sauny nie spowoduje utraty zbędnych kilogramów.