Sauna a odchudzanie
Korzystanie z sauny to zabieg powszechnie stosowany w odnowie biologicznej. Stosuje się ją także do celów leczniczych, kosmetycznych lub higienicznych. Są coraz popularniejsze. Miejsca, gdzie występują to siłownia, basen czy klub fitness. Często mylnie są uważane za jeden ze sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej.
SPIS TREŚCI:
1. Sauna – czym charakteryzuje się sauna?
3. Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien?
4. Sauna i jej wpływ na odchudzanie
Indywidualne planydietetyczne i treningowe




















1. Sauna – czym charakteryzuje się sauna?
Sauny dzielą się na kilka rodzajów. Jedną z nich jest sauna fińska. Inna nazwa sauny fińskiej to sauna sucha. Stosowana w niej wilgotność powietrza jest niska, zaś temperatura powietrza wynosi od 75 do 110°C. Ściany kabiny i jej stopnie wykonane są z drewna, aby uchronić użytkowników przed poparzeniem. Ogrzewanie powietrza odbywa się za pomocą pieca zwanego "ogniskiem sauny", mogą je nagrzewać również grzałki, ogrzewające kamienie.
Polewanie kamieni w trakcie zabiegu powoduje krótkotrwałe zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu. W kabinie znajdują się zazwyczaj dwa lub trzy poziomy. Najwyższy stopień to najwyższa temperatura, a jednocześnie najniższa wilgotność, dlatego najlepiej zacząć przebywanie w saunie od najniższej ławy i stopniowo przechodzić wyżej, a tym samym poddawać się wyższej temperaturze.
Drugi rodzaj sauny to sauna parowa, zwana też łaźnią rzymską. Temperatura w niej panująca wynosi około 50°C, jest w niej jednak bardzo duża wilgotność, która sięga nawet 100%. Nie ma w niej stopni, a wnętrze wykonane jest z ceramiki, kamienia bądź akrylu.
Występuje także trzeci rodzaj sauny, sauna mokra, gdzie wilgotność dochodzi do 100%. Która z nich jest najlepsza? To zależy od potrzeb i tego, czego oczekujemy od wizyty w saunie.
Wspomnieć trzeba także o kabinie infrared, która często mylona
jest z sauną, ale prócz tego, że jedna i druga oddziałują ciepłem, nic więcej ich nie łączy. Infrared działa na innych zasadach. Różnica między nimi dotyczy sposobu emitowania ciepła. Kabina infrared ma działanie lecznicze, sauna prozdrowotne. Infrared wykorzystuje podczerwień
do bezpośredniego ogrzania ciała, sauna tradycyjna powietrze
w pomieszczeniu.
Pierwszą zasadą korzystania z sauny jest godzinny odstęp od ostatniego posiłku. Zabieg powinno wykonywać się z pustym pęcherzem. Ciało powinno być czyste i suche. Ubranie nie jest wskazane. Najlepiej korzystać z sauny nago, ale jeśli nie jest to możliwe, najlepiej by to, co mamy na sobie, było wykonane z naturalnego materiału i nie zawierało metalowych elementów, by nie poparzyć ciała. Najlepiej, by ciało było okryte ręcznikiem.
Korzystanie z sauny ma dwie fazy: ciepłą i zimną. Jest to podstawowa cecha sauny, naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie ustroju. Zabieg
bez fazy ochładzania nie ma sensu, a nawet może być szkodliwy. Fazy trwają od 5 do 12 minut. Łączny czas kąpieli w saunie wynosi od 10 do 25 minut. W fazie nagrzewania przebywamy w komorze sauny. Przegrzanie powoduje wzrost przemiany materii o około 11%. Po 3 minutach zaczyna się zwiększone wydzielanie potu.
Naczynia krwionośne są wtedy rozszerzone, a temperatura ciała może sięgać 39 stopni Celsjusza. Wzrasta częstość serca oraz zmniejsza się napięcie mięśni gładkich, co powoduje łatwiejsze oddychanie. W fazie ochłodzenia należy skorzystać z natrysku lub wskoczyć do basenu.
Nie może być to gwałtowne. W tej fazie częstość akcji serca zmniejsza się. Ta faza powinna być zakończeniem każdej wizyty w saunie.
Z racji tego, że wizyta w saunie jest sporym obciążeniem dla organizmu, należy po niej odpocząć około 20 minut. Należy także uzupełnić płyny wypocone w saunie. Najlepiej, by była to woda mineralna lub sok pomidorowy, który zawiera dużą ilość potasu.
3. Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien
Sauna jest dobra dla osób, które są chore na gościec, cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych, bóle mięśni, trądzik. Pomaga się zrelaksować i odpocząć. Nie mogą z niej korzystać osoby chore i przeziębione, z gorączką, chore na choroby zakaźne, jaskrę, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby nerek i wątroby, cierpiące na zaburzenia wydzielania wewnętrznego oraz kobiety w ciąży.
4. Sauna i jej wpływ na odchudzanie
Sauna zdecydowanie nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Spadek wagi odnotowywany po wizycie w saunie wynika z utraty wody z organizmu, której strata wynosi od 400 do 800 ml.
Po uzupełnieniu płynów, waga wróci o normy.
Kąpiel w saunie wspomaga efekty odchudzania, dzięki temu że usuwa toksyny z organizmu oraz poprawia jego wydolność.
Jest to znakomity sposób na regenerację organizmu, jednak bez odpowiedniej diety i ćwiczeń samo chodzenie do sauny nie spowoduje utraty zbędnych kilogramów.