Odważ się pozbyć nadwagi z marszobiegiem
Bieganie jest jednym z najefektywniejszych treningów odchudzających. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na bieganie lub uprawianie joggingu. Są to aktywności bardzo obciążające stawy, szczególnie jeśli ktoś ma dość dużą nadwagę. Nie poleca się tej metody treningowej osobom otyłym, a także tym, które chorują na dolegliwości układu naczyniowego.
SPIS TREŚCI:
5. Wskazówki dotyczące treningu
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Jednym z treningów z powodzeniem zastępujących biegnie jest marszobieg. Stanowi zdecydowanie lepszą alternatywę dla joggingu, choćby na pierwszym etapie treningu. Dla większości osób chodzenie nie jest tak męczące jak bieganie. Można więc spacerować nawet kilka kilometrów i nie jest się tak wycieńczonym oraz pozbawionym energii jak w przypadku kilkuminutowego biegu. Jogging wymaga większego zaangażowania mięśni, ponieważ ciało odrywa się od ziemi i bezpiecznie ląduje na podłożu. Ten proces wykorzystuje dużo energii. Nie jest też tak przyjemny jak marszobieg.
Ciągły bieg skutkuje często bólami mięśni i stawów, a nawet licznymi urazami i kontuzjami. Idealnym sposobem jest więc połączenie tych dwóch aktywności, czyli biegania i spacerów. Mowa tu właśnie o marszobiegu. To optymalne połączenie krótkiego biegu i marszu. Marsz pozwala zregenerować organizm podczas chwilowych odpoczynków po krótkim biegu. W ten sposób możliwe jest pokonanie znacznie większego dystansu niż w przypadku wyłącznie samego biegania. Jest to także urozmaicenie treningu, co sprawia, że ćwiczenia się nie nudzą i nie są monotonne. Marszobieg to bez wątpienia jedna z lepszych metod poprawy kondycji oraz sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów.
Po pierwsze konieczne są regularne ćwiczenia. W przypadku marszobiegu można trenować nawet pięć dni w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o bieganie, to należy to robić maksymalnie trzy dni w tygodniu, ponieważ w ten sposób mięśnie odpoczywają. Jeśli już zostaną wprowadzone regularne treningi, będzie to pierwszy krok do sukcesu. Na początku należy zacząć od dwudziestominutowego spaceru. Tempo nie może być zbyt wolne, ponieważ istotne jest podniesienie rytmu serca. Każdego dnia należy wydłużać trening o kilka minut. Mowa tu jednak o czasie poświęconym wyłącznie na marszobieg, bez rozgrzewki lub stretchingu.
Jak w przypadku każdego treningu, konieczne jest dbanie o prawidłowe wykonanie ćwiczeń. Należy skupić się na postawie ciała. Kręgosłup powinien być wyprostowany, łokcie odciągnięte do tyłu, głowa uniesiona, a wzrok skierowany na wprost. Dzięki temu kręgosłup nie będzie przeciążony.
Jak już zostało wspomniane, marszobieg jest zdecydowanie mniej męczący niż bieganie. Pozwala też kontrolować intensywność treningów i dostosowywać je do możliwości ćwiczącego. Organizm na bieżąco się regeneruje i w ten sposób może pokonywać większe dystanse. Minimalizuje to zatem ryzyko kontuzji. Trening staje się przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.
Poza tym marszobieg mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Bardzo chętnie wdrażają go osoby otyłe, które nie są w stanie przebiec często nawet krótkiego dystansu. Regularne trenowanie pozwala na bieżąco zwiększać kondycję organizmu. Jest to też urozmaicenie treningu, który staje się przez to bardziej efektywny. Ćwiczący otrzymuje więcej bodźców i nie skupia się wyłącznie na intensywności ćwiczeń fizycznych.
Naukowcy udowodnili, że marszobieg jest idealnym sposobem na odchudzanie, ponieważ jest to jedna z odmian ćwiczeń interwałowych. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami osoby uprawiające marszobieg miały nawet lepszą kondycję fizyczną niż te, które intensywnie biegały. Ważne jest jednak także dostosowanie diety.
5. Wskazówki dotyczące treningu
Marszobieg nie jest wymagającą formą treningu. Aby zacząć ją uprawiać, wystarczy mieć sportowe obuwie amortyzujące staw skokowy. Zaraz po rozgrzewce należy co najmniej pięć minut maszerować, a dopiero później zacząć biec. Taka sama zasada powinna być stosowana na zakończenie treningu. Na sam koniec warto wykonać ćwiczenia rozciągające, które pozwolą uniknąć ewentualnych kontuzji, urazów, a także skurczów mięśni i zakwasów.
Regularne uprawianie marszobiegu przez dłuższy czas umożliwi wdrożenie biegania i joggingu. Należy jednak w pierwszej kolejności pozbyć się tkanki tłuszczowej, aby nadmiernie nie obciążać stawów. Marszobieg staje się bardzo popularny głównie wśród ludzi w średnim wieku i starszych, a także u osób po przebytych groźnych urazach, w czasie rehabilitacji i w przypadku wielu rozmaitych dolegliwości. Stanowi ciekawą formę spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.