Bieganie jest jednym z najefektywniejszych treningów odchudzających. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na bieganie lub uprawianie joggingu. Są to aktywności bardzo obciążające stawy, szczególnie jeśli mamy dość dużą nadwagę. Nie poleca się tej metody treningowej osobom otyłym, a także tym, które chorują na dolegliwości układu naczyniowego.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym zastąpić bieganie?

2. Plan treningu

3. Dlaczego marszobieg?

4. Marszobieg na odchudzanie

5. Wskazówki dotyczące treningu

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Czym zastąpić bieganie?

Jednym z treningów z powodzeniem zastępujących biegnie jest marszobieg. Stanowi zdecydowanie lepszą alternatywę dla joggingu, choćby w pier-wszym etapie treningu. Dla większości osób chodzenie nie jest tak męczące jak bieganie. Można więc spacerować nawet kilka kilometrów i nie jest się tak wycieńczonym oraz pozbawionym energii, jak w przypadku kilku-minutowego biegu. Jogging wymaga większego zaangażowania mięśni, ponieważ odrywamy ciało od ziemi i bezpiecznie lądujemy na podłożu. Ten proces kosztuje wiele energii. Nie jest też przy tym tak przyjemny jak marszobieg.

 

Ciągły bieg skutkuje często bólami mięśni i stawów, a nawet licznymi urazami i kontuzjami. Idealnym sposobem jest więc połączenie tych dwóch aktywności, jakimi są bieganie oraz spacery. Mowa tu właśnie o marszo-biegu. To optymalne połączenie krótkiego biegu i marszu. Marsz pozwala regenerować organizm poprzez chwilowe odpoczynki po krótkim biegu.

W ten sposób możliwe jest pokonanie znacznie większego dystansu, aniżeli w przypadku wyłącznie samego biegania. Jest to także urozmaicenie treningu, co sprawia że ćwiczenia się nie nudzą i nie są monotonne. Marszobieg to bez wątpienia jedna z lepszych metod poprawy kondycji oraz sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów.


2. Plan treningu

Po pierwsze konieczne są regularne ćwiczenia. W przypadku marszobiegu można trenować nawet pięć dni w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o bieganie, to należy to robić maksymalnie trzy dni w tygodniu, ponieważ w ten sposób pozwalamy odpocząć naszym mięśniom. Jeśli już uda się nam wyrobić nawyk regularnych treningów, będzie to pierwszy krok do sukcesu. Na początku zaczynamy od dwudziestominutowego spaceru. Jego tempo nie może być zbyt wolne, ponieważ istotne jest podniesienie rytmu serca.

 

Każdego dnia wydłużamy trening o kilka minut. Mowa tu jednak o czasie poświęconym wyłącznie na marszobieg, bez rozgrzewki lub stretchingu. Fabryka Siły Sklep

Jak w przypadku każdego treningu, konieczne jest dbanie o prawidłowe wykonanie ćwiczeń. Skupiamy się na postawie ciała. Kręgosłup powinien być wyprostowany, łokcie odciągnięte do tyłu, a głowa uniesiona do góry, wzrok ma być skierowany na wprost. Dzięki temu nie przeciążymy kręgosłupa.


3. Dlaczego marszobieg?

Jak już zostało wspomniane, marszobieg jest zdecydowanie mniej męczący niż bieganie. Pozwala też kontrolować intensywność treningów i dosto-sowywać ich plan do naszych możliwości. Organizm na bieżąco się regeneruje i w ten sposób może pokonywać większe dystanse. Minimalizuje to zatem ryzyko kontuzji. Trening staje się przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.

 

Poza tym marszobieg mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Bardzo chętnie wdrażają go do ćwiczeń osoby otyłe, które nie są

w stanie przebiec często nawet krótkiego dystansu. Regularne trenowanie pozwala na bieżąco zwiększać kondycję organizmu. Jest to też urozmaicenie treningu, który staje się przez to bardziej efektywny. Otrzymujemy więcej bodźców, które mamy dookoła i nie skupiamy się wyłącznie na intensywności ćwiczeń fizycznych, ale także na tym, co nas dobiega.


4. Marszobieg na odchudzanie

Naukowcy udowodnili, że marszobieg jest idealnym sposobem na odchudzanie, ponieważ jest to jedna z odmian ćwiczeń interwałowych. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami osoby uprawiające marszobieg miały nawet lepszą kondycję fizyczną od tych, które intensywnie biegały. Ważne jest jednak także dostosowanie diety.


5. Wskazówki dotyczące treningu

Marszobieg nie jest wymagającą formą treningu. Aby zacząć ją uprawiać, wystarczy sportowe obuwie amortyzujące staw skokowy. Dobry do biegu będzie też park lub las obok domu. Zaraz po rozgrzewce należy zacząć od co najmniej pięciominutowego marszu, a dopiero później rozpoczynamy bieg. Taka sama zasada powinna być stosowana na zakończenie treningu. Na sam koniec warto wykonać ćwiczenia rozciągające, które pozwolą uniknąć ewentualnych kontuzji, urazów, a także skurczów mięśni i za-kwasów.

 

Regularne uprawianie marszobiegu przez dłuższy czas w praktyce umożliwi wdrożenie biegania i joggingu. Należy jednak w pierwszej kolejności pozbyć się tkanki tłuszczowej, aby nadmiernie nie obciążać stawów. Marszobieg staje się bardzo popularny głównie wśród ludzi w średnim wieku i starszych, a także u osób po przebytych groźnych urazach, w czasie rehabilitacji

i wielu rozmaitych dolegliwości. Stanowi ciekawą formę spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.