Diety jednodniowe oczyszczające trudno nazwać dietami odchudzającymi i zdrowymi. Fenomenem jest ich szybko rosnąca popularność, zwłaszcza w kontekście stosowania ich w celu redukcji masy ciała. Poniżej znajduje się kilka przykładów diet jednodniowych, które można znaleźć w internecie jako diety wspomagające detoksykację organizmu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Dieta twarogowa

2. Dieta ziemniaczana

3. Dieta jabłkowa

4. Dieta owsiankowa

5. Dieta bananowa

6. Dieta kapuściana

 

 

Pojęcie detoksykacji organizmu zyskało w ostatnich latach dużą popularność. Często złe samopoczucie, ciągłe uczucie zmęczenia tłumaczymy efektem zatrucia organizmu. Zwolennicy stosowania diet oczyszczających twierdzą, że przyszło nam żyć w czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska jest bardzo duże i nasz organizm nie daje sobie rady ze wzrostem ilości substancji chemicznych, na jaki jest narażony. Jednak zdrowy organizm poprzez ciągłe reakcje zachodzące w skórze, nerkach, płucach, przewodzie pokarmowym czy wątrobie doskonale radzi sobie z pozbywaniem się szkodliwych substancji.

 

Oczyszczanie organizmu zachodzi poprzez reakcje czysto fizjologiczne takie jak pocenie się, oddawanie kału i moczu. Czy stosowanie diet detoksykacyjnych u osób zdrowych jest zasadne? Oczywiście nie. Poniżej zostało opisanych kilka diet jednodniowych, których jednym z celów jest rzekome oczyszczenie organizmu.

 

1. Dieta twarogowa

Jak sama nazwa wskazuje, dieta ta opiera się głównie na spożyciu sera twarogowego. Podaż kaloryczna zależy od ilości twarogu, którą spożywamy w ciągu dnia, oraz od rodzaju dodatków, gdyż twaróg można spożywać z bananem, skórką cytryny, papryką lub ziemniakami.

 

Dieta ta stosowana dłużej niż jeden dzień może być bardzo szkodliwa dla organizmu, nie tylko z powodu niedoborów składników odżywczych, ale również z powodu nadmiaru białka. Wyższe spożycie tego składnika odżywczego w stosunku do dobowego zapotrzebowania organizmu może skutkować obciążeniem zarówno nerek, jak i wątroby poprzez zwiększenie ilości wydalanych związków azotowych. Taka dieta oczyszczająca stosowana przez dłuższy czas przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.


2. Dieta ziemniaczana

Ziemniaki są dobrym źródłem łatwo przyswajalnej skrobi, witaminy z grupy C, potasu, wapnia i magnezu. Są produktem niskokalorycznym. Warto pamiętać, że największa ilość witamin i składników mineralnych znajduje się pod skórką, wartość żywieniowa ziemniaków zależy np. od grubości obrania, czasu przechowywania, sposobu gotowania.

 

Choć ziemniaki są dobrym produktem spożywczym, nie należy spożywać wyłącznie ziemniaków, ponieważ taka dieta byłaby niedoborowa pod względem wielu innych składników odżywczych. W opisie diety jednodniowej ziemniaczanej często możemy znaleźć informację, że można je spożywać z nabiałem. Fabryka Siły Sklep


3. Dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa jest często stosowana ze względu na rzekome oczyszczanie organizmu. Opiera się na spożywaniu jabłek i piciu dużej ilości płynów w ciągu dnia, np. wody niegazowanej czy też herbatek ziołowych. Dodatkowo zalecane jest spożywanie octu jabłkowego.

 

Stosowanie jej przez jeden dzień może nie wyrządzi krzywdy zdrowemu organizmowi, jednak perspektywa dłuższego stosowania wiąże się z pojawieniem się dużych niedoborów. Dieta oparta jest na węglowodanach prostych, w końcu jabłko zawiera nie tylko błonnik, ale przede wszystkim cukry proste w postaci fruktozy.


4. Dieta owsiankowa

Dieta owsiankowa wykorzystywana jest częściej w celu redukcji masy ciała niż oczyszczania organizmu, jednak takie informacje również możemy znaleźć podczas przeglądania nienaukowych źródeł w internecie. Dieta ta opiera się na niskiej podaży energetycznej.

 

W ciągu całego dnia spożywa się wyłącznie płatki owsiane, najczęściej gotowane na wodzie. Choć oczywiście płatki owsiane są produktem spożywczym polecanym na co dzień w racjonalnym żywieniu, gdyż są źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego, zdecydowanie nie należy spożywać tylko ich. Każda monodieta opierająca się wyłącznie na jednym produkcie spożywczym, w tym wypadku płatkach owsianych, prowadzi do powstawanie niedoborów pozostałych składników odżywczych.


5. Dieta bananowa

Kolejnym przykładem diety jednodniowej wykorzystywanej do niskiej podaży energetycznej czy oczyszczania organizmu jest dieta bananowa. Opiera się na spożyciu bananów w ciągu całego dnia. Można je łączyć z nabiałem. Nie należy spożywać więcej bananów niż sześć sztuk na dobę.


6. Dieta kapuściana

Ostatnim przykładem, choć oczywiście różnych diet jednodniowych może być więcej, jest dieta kapuściana. Opiera się głównie na spożyciu zup warzywnych, których nadrzędnym składnikiem jest kapusta.

 

Dieta ta polega na ograniczeniu spożycia zarówno białek, jak i tłuszczów w codziennej diecie. Jej zastosowanie może utrudniać wchłanianie m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Niedostateczna podaż składników odżywczych może być również przyczyną m.in. bólu głowy czy też ogólnego osłabienia i rozdrażnienia. Dodatkowo dieta ta jest dietą monotonną i w dłuższej perspektywie prowadzi do niedoborów składników odżywczych.

 

Oczywiście stosowanie powyższych rozwiązań żywieniowych przez jeden dzień przez osobę zdrową nie powinno wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia. Jednak należy pamiętać, że długotrwałe niedobory makroskładników, witamin oraz składników mineralnych prowadzą do powstania problemów zdrowotnych.

 

Warto zastanowić się przed wyborem diety jednodniowej, mającej na celu detoksykację organizmu – czy sposób żywienia jest racjonalny, zgodny z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, czy czasem gorsze samopoczucie nie wiąże się z prowadzonym stylem życia, brakiem aktywności fizycznej czy po prostu nieprawidłową dietą.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Wiśniewska K., Dieta oczyszczająca - szkodzi czy pomaga?, ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/dieta-oczyszczajaca---szkodzi-czy-pomaga- (23.09.2019).

Parol D., Czy detox przez dietę jest możliwy?, damianparol.com/detox/ (23.09.2019).

Zarzecka K., Gugała M., Zarzecka M., Ziemniak jako dobre źródło składników odżywczych, „Postępy Fitoterapii” 2013, 3, 191–194.

Ostrowska L., Białka, mp.pl/pacjent/dieta/zasady/69819,bialka (23.09.2019).

Paszek U., Wnęk D., Dieta kapuściana (prezydencka), mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/63669,dieta-kapusciana-prezydencka  (23.09.2019).