Odchudzanie to praca, którą trzeba wykonywać sumiennie i która wymaga wielu wyrzeczeń. Inaczej może nie przynieść oczekiwanych efektów. Mimo wysiłku czasem wyniki odchudzania są mizerne. Zapał słabnie, a kilogramów nie ubywa. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

 

SPIS TREŚCI:

1. Ograniczenie kaloryczności

2. Ograniczenie węglowodanów

3. Brak ruchu

4. Podjadanie, słodycze, alkohol

 

 

1. Ograniczenie kaloryczności

W odchudzaniu ważne jest ograniczanie ilości spożywanego jedzenia. Deficyt kaloryczny powinien zawsze odnosić się do całkowitego zapotrzebowania energetycznego, które uwzględnia zarówno ilość energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych, jak np. oddychanie czy krążenie, jak i ilość energii wydatkowanej, np. podczas aktywności fizycznej, spontanicznej i zaplanowanej.

 

Podczas ustalania deficytu kalorycznego warto również uwzględniać sylwetkę. Im mniej jest do zrzucenia, tym mniejszy powinien być deficyt kaloryczny, im więcej jest do zredukowania, tym deficyt powinien być większy, jednak nie powinien przekraczać 1000 kcal/dobę. Dlaczego?

 

Często gdy deficyt kaloryczny jest wyższy, trudniej na danej diecie wytrzymać, pojawia się większa ochota na podjadanie często wysokokalorycznych przekąsek. Dodatkowo, jeśli ktoś ograniczy ilość spożywanego jedzenia, zmniejsza jego termiczny efekt, a więc ilość wydatkowanej energii.


2. Ograniczenie węglowodanów

Notorycznym błędem popełnianym przez osoby odchudzające się, utrwalonym przez modę na diety białkowe lub inne diety alternatywne, jest rezygnowanie z węglowodanów w diecie. Przekonanie o tym, że pieczywo tuczy, wzięło się z błędnej interpretacji propozycji wykluczenia z diety oczyszczonych produktów zbożowych, a więc białego pieczywa, drobnych kasz, białego makaronu czy ryżu. Jedzenie takich produktów rzeczywiście nie jest wskazane zbyt często.

 

Za to ich pełnoziarniste odpowiedniki są w diecie bardzo pożądane. Są źródłem energii, która uwalnia się stopniowo, nie powoduje nagłych napadów głodu. Często jednak po zakończonej diecie ludzie wracają do jedzenia pieczywa, i to najczęściej w wersji oczyszczonej. Fabryka Siły Sklep


3. Brak ruchu

Przekonanie o tym, że dieta wystarczy, żeby schudnąć, nie jest do końca prawdziwe. Oczywiście wszystko zależy od wieku osoby, która się odchudza, liczby diet, które stosowała, i jeszcze innych czynników. Jednak faktem jest, że aktywność fizyczna powinna być obecna w życiu każdej osoby, a szczególnie takiej, która się odchudza. Dzięki ćwiczeniom zwiększa się metabolizm, ujędrnia ciało i przyspiesza efekty.

 

Jeśli komuś zależy na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, zawsze wskazówką powinna być piramida zdrowego żywienia, której podstawę stanowi właśnie aktywność fizyczna. Piramida znajduje się na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Aby dobrze ćwiczyć, trzeba wybrać aktywność dostosowaną do swoich możliwości. Ważne jest, aby pamiętać, że aktywność powinna sprawiać przyjemność. Nie musi to być siłownia, zawsze można wybrać się na spacer, wyjść z tramwaju/autobusu 2 przystanki wcześniej, wejść schodami, a nie wjechać windą.


4. Podjadanie, słodycze, alkohol

„Jedno ciastko nie zaszkodzi, jednego drinka można wypić. Przecież wszystko jest dla ludzi...” Często wymówki tego typu prowadzą do zakończenia diety bądź jej marnych efektów. Oczywiście jeśli ktoś stara się jeść zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia i ogranicza liczbę kilokalorii, to jedno ciastko czy drink nie zniszczą efektów codziennej pracy. Jeśli ktoś jest w stanie zjeść jedno ciastko i przestać, to można raz na jakiś czas pozwolić sobie na takie odstępstwo.

 

Czasem warto spisać swoje starania, sposób, w jaki prowadzi się dietę, i podzielić się z kimś swoimi zapiskami. Najlepiej, gdy będzie to dietetyk. Często można nie zdawać sobie sprawy ze swoich błędów, a jeśli wszystko zostanie zapisane, można nieprawidłowe sytuacje szybko wyeliminować i spokojnie osiągnąć cel.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi, dietetykanienazarty.pl/b/jak-schudnac-5-kg-bez-placenia-pseudo-trenerowi (17.12.2019).

Zasady prawidłowego żywienia, izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia (17.12.2019).

Jarosz A., Czy trzeba ograniczyć węglowodany, żeby schudnąć, ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-trzeba-ograniczyc-weglowodany--zeby-schudnac- (17.12.2019).