Odchudzanie to praca, którą trzeba wykonywać sumiennie, znosząc wiele wyrzeczeń. Inaczej może nie przynieść oczekiwanych efektów. Czasem, mimo wysiłku, jaki wkładamy w odchudzanie, wyniki są mizerne. Nasz zapał słabnie, a kilogramów nie ubywa. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

 

SPIS TREŚCI:

1. Ograniczenie kaloryczności

2. Ograniczenie węglowodanów

3. Brak ruchu

4. Podjadanie, słodycze, alkohol

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Ograniczenie kaloryczności

Kiedy zaczynamy swoją przygodę z redukcją masy ciała, pierwsze, co powinno nam przyjść do głowy, to ograniczenie spożywanego jedzenia. Pamiętajmy jednak, że to ograniczenie powinno zawsze odnosić się do naszego całkowitego zapotrzebowania energetycznego, czyli takiego, które uwzględnia zarówno ilość energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych takich jak np. oddychanie czy krążenie, jak i ilość energii wydatkowanej, np. podczas aktywności fizycznej, spontanicznej i zaplanowanej.

 

Podczas ustalania deficytu kalorycznego powinniśmy również uwzględniać naszą sylwetkę. Im mniej mamy do zrzucenia, tym mniejszy powinien być deficyt kaloryczny, im więcej mamy do zredukowania, tym deficyt powinien być większy, jednak nie powinien przekraczać 1000 kcal/dobę. Dlaczego?

 

Często gdy deficyt kaloryczny jest wyższy, trudniej nam na danej diecie wytrzymać, pojawia się większa ochota na podjadanie często wysokokalorycznych przekąsek. Dodatkowo, jeśli ograniczymy ilość spożywanego jedzenia, zmniejszamy jego termiczny efekt, a więc ilość wydatkowanej energii.


2. Ograniczenie węglowodanów

Notorycznym błędem popełnianym przez osoby odchudzające się,

a utrwalonym przez modę na diety białkowe lub inne diety alternatywne, jest rezygnowanie z węglowodanów w diecie. Przekonanie o tym, że pieczywo tuczy, wzięło się z błędnej interpretacji propozycji wykluczenia z diety oczyszczonych produktów zbożowych, a więc białego pieczywa, drobnych kasz, białego makaronu czy ryżu. Jedzenie takich produktów rzeczywiście nie jest wskazane zbyt często.


Za to ich pełnoziarniste odpowiedniki są w diecie bardzo pożądane. Fabryka Siły Sklep

Są źródłem energii, która uwalnia się stopniowo, nie powoduje nagłych napadów głodu. Często jednak po zakończonej diecie wracamy do jedzenia pieczywa, i to najczęściej w wersji oczyszczonej.


Najlepszym rozwiązaniem jest nauczyć się, jaką ilość pieczywa możemy zjeść, żeby później móc długo cieszyć się zgrabną sylwetką.


3. Brak ruchu

Przekonanie o tym, że dieta wystarczy, żeby schudnąć, nie jest

do końca prawdziwe. Oczywiście wszystko zależy od wieku osoby,

która się odchudza, liczby diet, które stosowała i jeszcze innych czynników. Jednak faktem jest, że aktywność fizyczna powinna być obecna w życiu, każdej osoby na co dzień, a szczególnie tej, która się odchudza. Ćwicząc, zwiększamy metabolizm, ujędrniamy ciało i przyspieszamy efekty.


Pamiętajmy, jeśli zależy nam na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, zawsze wskazówką dla nas powinna być piramida zdrowego żywienia, której podstawę stanowi właśnie aktywność fizyczna. Piramidę znajdziemy na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Aby dobrze ćwiczyć, trzeba wybrać aktywność dostosowaną do swoich możliwości. Ważne jest, aby pamiętać, że aktywność powinna nam sprawiać przyjemność. Nie musi to być siłownia, zawsze możemy wybrać spacer, wyjście z tramwaju/autobusu 2 przystanki wcześniej, wejść schodami, a nie wjechać windą.


4. Podjadanie, słodycze, alkohol

Jedno ciastko nie zaszkodzi, jednego drinka mogę wypić. Przecież wszystko jest dla ludzi... Często wymówki tego typu prowadzą do zakończenia diety bądź jej marnych efektów. Oczywiście jeśli staramy się jeść zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia i ograniczamy liczbę kilokalorii, to jedno ciasto czy drink nie zaburzą naszej codziennej pracy. Jeśli jesteśmy w stanie zjeść jedno ciastko i przestać, to można raz na jakiś czas pozwolić sobie na takie odstępstwo.


Czasem warto spisać swoje starania, sposób, w jaki prowadzimy dietę

i podzielić się z kimś swoimi zapiskami. Najlepiej, gdy będzie to dietetyk. Sami często nie zdajemy sobie sprawy ze swoich błędów, a jeśli wszystko zapiszemy, możemy nieprawidłowe sytuacje szybko wyeliminować

i spokojnie osiągnąć swój wyznaczony cel.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi, dietetykanienazarty.pl/b/jak-schudnac-5-kg-bez-placenia-pseudo-trenerowi (17.12.2019).

Zasady prawidłowego żywienia, izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia (17.12.2019).

Jarosz A., Czy trzeba ograniczyć węglowodany, żeby schudnąć, ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-trzeba-ograniczyc-weglowodany--zeby-schudnac- (17.12.2019).