Higiena osobista jest niezwykle ważna. Ma ona bezpośrednie przełożenie na zdrowie i postrzeganie naszej osoby przez innych. Zaniedbanie higieny niesie za sobą przykre konsekwencje zdrowotne i... społeczne. Osoba zaniedbana nie znajdzie wymarzonej pracy oraz będzie narażona na docinki ze strony otoczenia. Higiena w średniowieczu pozostawiała wiele do życzenia, ale mamy przecież XXI wiek! Najwyższy czas zadbać o siebie!


SPIS TREŚCI:

1. Higiena osobista – pamiętaj o prysznicu

2. Mycie zębów to obowiązek

3. Usuń włosy tam, gdzie nie powinno ich być

4. Zadbaj o fryzurę

5. Nie bądź drwalem

6. Patrz na to, co jesz1. Higiena osobista – pamiętaj o prysznicu

Prysznic bądź kąpiel powinno brać się przynajmniej raz dziennie. Najlepiej robić to rano. Latem wskazana będzie nawet kąpiel dwa razy dziennie – pierwsza odświeżająca po nocy, druga zaś wieczorem, aby usunąć z ciała resztki potu i zarazków, które mogą wywołać choroby skóry.


Woda i mydło nie zawsze są najlepszą opcją. Do mycia wrażliwej skóry twarzy najlepsze będzie mleczko. Powód takiej decyzji jest oczywisty, przynajmniej dla kosmetologów oraz dermatologów. Skóra znajdująca się na twarzy jest o wiele delikatniejsza od tej pokrywającej resztę ludzkiego ciała, w związku z tym kontakt z chlorowaną wodą czy mydłem po prostu ją wysusza.


Szczególnie ważna jest higiena osobista w okresie dojrzewania. Wówczas gruczoły łojowe pracują na wyższych obrotach, co może wywoływać trądzik młodzieńczy. Profilaktyka leczenia tego zjawiska obejmuje zagadnienia higieny osobistej oraz specyficzne preparaty, które powinien przepisać dermatolog.2. Mycie zębów to obowiązek

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Nic w tym dziwnego, bowiem samo umycie zębów nie załatwia sprawy. Bardzo ważne jest dodatkowe czyszczenie ich za pomocą nitki dentystycznej czy płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego specjalistycznymi preparatami, które zabijają mnożące się na ścianach policzków, w szczelinach między zębami i na języku bakterie, zapewniając przy tym świeży oddech.


Równie ważne są regularne wizyty u dentysty. Przynajmniej raz na pół roku powinno się pójść do dentysty, aby ten sprawdził stan uzębienia, usunął kamień oraz wykonał inne zabiegi, np. wypełnianie ubytków.


Piękne zęby zapewni również aparat korekcyjny. Warto przedyskutować to Fabryka Siły Sklep

z ortodontą. Piękne, równe zęby są oznaką zdrowia i dodają uroku osobistego. Z kolei zaniedbane zęby, poza dobrze znaną próchnicą, mogą prowadzić do wielu chorób, w tym chorób układu krwionośnego!


3. Usuń włosy tam, gdzie nie powinno ich być

Usuwanie owłosienia to drażliwa kwestia w męskiej higienie. Wszystko zależy od stopnia owłosienia, własnego zmysłu estetycznego i... preferencji partnerki. Jeśli intensywnie trenujesz, usuwaj owłosienie pod pachami – sportowcy muszą o to dbać dla higieny (zapobiega rozwojowi bakterii)

i dobrej prezencji. Higiena miejsc intymnych również ma ogromne znaczenie dla zdrowia i satysfakcjonującego życia seksualnego!


4. Zadbaj o fryzurę

Samo strzyżenie nie wystarczy, choć regularne wizyty u fryzjera są jak najbardziej wskazane. Dbanie o włosy nierozerwalnie powiązane jest z ich odpowiednią pielęgnacją, ta z kolei wiąże się między innymi z odpowiednim doborem szamponu. W przypadku łupieżu konieczne jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Jeśli problemem są słabe włosy, ze skłonnością do wypadania, na to także znajdzie się odpowiedni preparat

w postaci szamponu, lotionu czy płynu do wcierania w skórę głowy.


Regularne mycie głowy to pierwsza część świadomej pielęgnacji włosów. Drugą równie istotną rolę pełni korzystanie z wszelkiego rodzaju odżywek

i masek, które wzmacniają włosy i zapobiegają ich łamaniu się, a także wypadaniu.


5. Nie bądź drwalem

Broda jest wprawdzie modna, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji może stać się rajem dla wielu mikroorganizmów. Im zarost bujniejszy, tym trudniej

o niego zadbać. Zaniedbanej brodzie mówimy stanowcze nie! Resztki jedzenia, ślina i inne pozostałości mogące znaleźć się przez nieuwagę na brodzie, dodatkowo przemawiają na niekorzyść zarostu a la drwal.


Chcesz mieć brodę? Jesteś pewien? Lepiej dobrze to przemyśl, a jeśli już zdecydujesz się zapuścić gąszcz bujnych włosów, to przynajmniej zainwestuj w kosmetyki, dzięki którym o nie zadbasz!


6. Patrz na to, co jesz

Higiena układu pokarmowego również ma znaczenie. Mycie rąk to nie wszystko. Termin dieta w tym przypadku znajduje szczególne zastosowanie. Zbyt tłuste jedzenie może prowadzić do otyłości, podobnie jak spożywanie słodyczy. Otyłość wiąże się z mniejszą pewnością siebie, wahaniami nastroju, kłopotami ze snem i szeregiem chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby układu naczyniowo-sercowego.


Warto czytać etykiety, bowiem dzisiejsza żywność w większości wzbogacana jest o chemiczne dodatki, które spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do wielu schorzeń, jak wrzody żołądka, nowotwór jelita czy nowotwór jamy brzusznej.