Zdrowy, śnieżnobiały uśmiech to znak rozpoznawczy gwiazd, które na stałe zadomowiły się w spotach reklamowych czy pierwszych stronach gazet. Niestety w wielu przypadkach tak piękny uśmiech jest wynikiem pracy specjalistów, a nie faktycznego dbania o zdrowe zęby. Jak więc dbać o swoją jamę ustną, aby móc cieszyć się przez długie lata pięknym oraz zdrowym uśmiechem?

 

SPIS TREŚCI:

1. Zdrowe zęby z pomocą dentysty

2. Piękny uśmiech = regularne szczotkowanie

3. Wybierz elektryczną szczoteczkę do mycia zębów

4. Stosuj płyny do higieny jamy ustnej

5. Zaopatrz się w nić dentystyczną

6. Aparat korekcyjny na krzywe zęby

7. Zdrowe zęby a żucie gumy bezcukrowej

8. Czego należy unikać, aby mieć piękny uśmiech?

 

 

1. Zdrowe zęby z pomocą dentysty

Zdrowy uśmiech jest możliwy. Pierwszym obowiązkowym oraz bardzo istotnym krokiem dla zdrowia całej jamy ustnej jest regularne odwiedzanie swojego dentysty. Nie należy czekać do momentu, aż próchnica zniszczy większość zębów i konieczne będzie bolesne leczenie kanałowe. Warto pokonać swój strach wcześniej i przynajmniej raz na pół roku odwiedzić tak znienawidzony gabinet stomatologiczny.


W wyborze dentysty należy kierować się jego opinią. Niekiedy lepsza jest wizyta prywatna u renomowanego specjalisty niż żmudne czekanie w kolejce na rzecz wizyty refundowanej przez NFZ. Dobry dentysta nie tylko sprawdzi kondycję zębów – zwracając uwagę na to, czy pojawiła się próchnica, osad oraz kamień nazębny – ale również przyjrzy się dokładniej dziąsłom. To właśnie choroby dziąseł (niestety często lekceważone) mają ogromny wpływ na zdrowie zębów. Nadwrażliwość na gorące bądź zimne potrawy również powinna być odpowiednio zweryfikowana.


Jeżeli odczuwasz ból w którymś ze swoich zębów w czasie przeżuwania pokarmu czy też podczas szczotkowania zębów, zauważasz na wyplutej do zlewu wzburzonej paście czerwone ślady krwi – nie czekaj – udaj się jak najszybciej do dentysty!

 


2. Piękny uśmiech = regularne szczotkowanie

Zdrowy uśmiech zapewnia regularne szczotkowanie zębów. Przede wszystkim należy szczotkować je rano tuż po przebudzenia oraz chwilę przed pójściem spać. Dentyście zalecają również szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Zapewnia to pozbycie się bakterii oraz wyrównanie poziomu zdrowego pH w jamie ustnej.


W sytuacji, gdy zjadło się coś słodkiego, a nie ma możliwości sięgnięcia po pastę do mycia zębów i szczoteczkę, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezcukrowej gumy do żucia. Działa ona podobnie jak pasta – chroni zęby, zapewnia świeży oddech i wzmacnia szkliwo.


3. Wybierz elektryczną szczoteczkę do mycia zębów Fabryka Siły Sklep

Która szczoteczka do mycia zębów jest lepsza – manualna, czy elektryczna? Która z nich zapewnia zdrowe zęby?


W Polsce nadal duża część osób korzysta ze szczoteczki manualnej. Wybór jest oczywisty ze względu na niską cenę. Gdy włosie szczoteczki ulegnie zużyciu, bez obaw można zakupić nową, nie martwiąc się o duży wydatek. Najlepiej w tym przypadku wybierać szczoteczki z włosiem różnej grubości oraz takie, które po stronie zewnętrznej mają specjalny gumowy pasek umożliwiający czyszczenie języka oraz wewnętrznej strony policzków.


Z kolei szczoteczka elektryczna jest bardziej skuteczna, jeśli chodzi o samo szczotkowanie i pozbywanie się wszelkich bakterii. Elektryczna ruchoma głowica zapewnia dokładne i przede wszystkim szybsze szczotkowanie. Minusem tego wyboru może być cena. Najlepsze szczoteczki elektryczne potrafią kosztować nawet 500 zł. Kolejnym, aczkolwiek niedużym kosztem stosowania szczoteczek z ruchomymi głowicami jest konieczność wymiany końcówek na nowe.


4. Stosuj płyny do higieny jamy ustnej

Pokochaj swoje zęby! Dbaj o nie najlepiej, jak tylko potrafisz. W końcu wizja sztucznej protezy zastępujące zdrowe zęby powinna działać motywująco. Opinie badanych osób potwierdzają, iż zdrowy uśmiech dodaje człowiekowi uroku. Faktycznie warto odstawić na bok nadmiar słodyczy, ale o tym w dru-giej części artykułu.


Samo szczotkowanie to za mało, aby móc marzyć o zdrowym uśmiechu.

Z pomocą szczoteczki niestety z jamy ustnej pozbywa się tylko części bakterii, które mogą chować się w szczelina między zębami, na języku czy wewnętrznej części policzków. Problem ten rozwiązuje stosowanie płynu do higieny jamy ustnej. Zażycie określonej ilości preparatu wzmacnia szkliwo, usuwa szkodliwe dla zdrowia zębów bakterie oraz przyczynia się do świeżego oddechu.

 

5. Zaopatrz się w nić dentystyczną

Regularne szczotkowanie zębów oraz korzystanie z płynu do płukania jamy ustnej to niejedyne sposoby na to, aby móc uśmiechać się bez większych obaw. Zdrowe zęby wymagają kompletnej ochrony, a taką poza wspomnianymi metodami zapewnia dodatkowo korzystanie z nici dentystycznej po każdym posiłku.


Nić dentystyczna pomaga pozbyć się ze szczelin między zębami pozostałości pokarmów, które mogą pozostać między zębami nawet po szczotkowaniu zębów szczoteczką. Jak więc widać, mycie zębów nie zapewnia ich kompletnej ochrony. Dopiero nić sprawia, iż bez obaw można jeść wszystkie potrawy.


Na rynku dostępne są dwa rodzaje nici dentystycznej – woskowana oraz niewoskowana. Nie istnieje żadna różnica w ich użytkowaniu. Różnica tyczy się czasu stosowania – nici woskowanej należy używać głównie po jedzeniu, zaś nici niewoskowanej w dowolnej chwili.


Można również nabyć nić remineralizującą nasączoną odbudowującymi szkliwo cząsteczkami. Zazwyczaj jest ona nylonowa oraz niewoskowana. Główne zadanie takiej nici to wzmacnianie szkliwa i dodatkowa kompleksowa ochrona zębów przed bakteriami.


6. Aparat korekcyjny na krzywe zęby

Częsty problem dla wielu osób stanowią krzywe zęby – co z tego, że ma się zdrowy uśmiech, gdy jest on po prostu szpetny?


Na całe szczęście i z tym problemem można sobie poradzić. Krzywe zęby można naprostować z pomocą aparatu korekcyjnego, aczkolwiek należy liczyć się z kilkoma rzeczami. Po pierwsze na czas korzystania z aparatu niezbędne będzie pożegnanie się z niektórymi pokarmami, po drugie aparat korekcyjny to inwestycja na długi czas, po trzeci – i tu uwaga – nie jest to tani wydatek. Na całe szczęście większość gabinetów stomatologicznych umożliwia rozłożenie należności na raty.


Samo założenie aparatu korekcyjnego to nie wszystko. Niezbędne będą comiesięczne wizyty, aby coraz mocniej naciągać aparat, by zdrowe zęby mogły uzyskać wymarzony kształt. Z kolei przed zamocowaniem aparatu należy przeprowadzić szereg innych kosztownych zabiegów – pozbyć się tzw. zębów mądrości, wyleczyć wszelkie choroby jamy ustnej oraz oczyścić zęby z kamienia.


Sam aparat korekcyjny dostępny jest w dwóch wersjach. Pierwsza opcja zakłada możliwość zdejmowania aparatu w ciągu dnia i przykładowo zakładanie go tylko na noc. Druga opcja z kolei to zastosowanie aparatu stałego, którego nie można zdjąć, gdy ma się na to ochotę. Być może pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej estetyczne, lecz niestety na tym kończą się jego zalety. Zęby po zdejmowanym aparacie korekcyjny często wracały do swego pierwotnego stanu. Lepiej więc zdecydować się na aparat stały. Tylko w ten sposób uzyska się piękny i zdrowy uśmiech!


7. Zdrowe zęby a żucie gumy bezcukrowej

Co zrobić w przypadku, gdy zjadło się posiłek, a nie ma się pod ręką szczoteczki do mycia zębów oraz pasty? Rozwiązanie po części omówione zostało w pierwszej części artykułu, aczkolwiek w ramach przypomnienia warto poświęcić mu odrębny punkt.


W takich wypadkach należy zawsze mieć w kieszeni opakowanie bezcukrowych gum do żucia. Na rynku dostępne są różne konfiguracje smakowe. Gumy o smaku truskawki lepiej zostawić dzieciom. Prawdziwy mężczyzna powinien pamiętać o tym, że liczą się nie tylko równe i zdrowe zęby, ale także świeży oddech. W związku z tym jedyne rozwiązanie to wybranie gumy o smaku mięty.


Dodatkowym wzbogaceniem męskiego arsenału w walce o świeży oddech może być korzystanie z odświeżacza do jamy ustnej.


8. Czego należy unikać, aby mieć piękny uśmiech?

Zdrowe zęby to nie tylko same nakazy jak regularne szczotkowanie, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, korzystanie z nici dentystycznej czy skorygowanie uśmiechu z pomocą aparatu korekcyjnego. Na drodze po zdrowy uśmiech pojawiają się również nakazy.


Na liście produktów zakazanych pojawiają się w pierwszej kolejności słodycze. Nadmiar cukru prostego zawartego w dużych ilościach właśnie

w słodkościach oraz słodkich gazowanych napojach może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Ponadto niewskazane jest nagminne picie kawy oraz wina – osad z tych napojów pozostaje na zębach, niszcząc ich naturalny, zdrowy biały kolor. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku palenia papierosów. Papierosy powodują nie tylko raka płuc, ale również przyczyniają się żółknięcia zębów.


Chcesz mieć zdrowe zęby? Pamiętaj więc o tym, aby przestrzegać wszelkich wskazówek zawartych w pierwszej oraz drugiej części artykułu.

W końcu zdrowy uśmiech to wizytówka człowieka! Z pewnością minuty, które poświęciłeś na zapoznanie się z przygotowanym przeze mnie materiałem nie pójdą na marne. Jeszcze jedno – przestrzegaj tych zasad,

a naprawdę rzadko będziesz musiał odwiedzać gabinet stomatologiczny. Nie zapomnij jednak o obowiązkowych wizytach kontrolnych!