Udany związek to marzenie każdej osoby. Relacja bez większych czy mniejszych kłótni jest nudna. Różnica zdań to coś oczywistego; coś, co pozwala otwierać się na świat i uczyć, jak żyć w zgodzie z własnymi poglądami i z tym, w co wierzą inni. Co zrobić w przypadku, gdy partnerka zbyt często używa słowa „ale”, a kłótnie zaczynają przybierać na intensywności? Jak radzić sobie z krytyką w związku?


SPIS TREŚCI:

1. Konstruktywna krytyka – co to?

2. Krytyka a udany związek

3. Zdecyduj się na rozmowę

4. Recepta na udany związek bez krytyki1. Konstruktywna krytyka – co to?

Krytyka krytyką, ale należy zwrócić uwagę na to, czy to, co mówi partnerka, nie jest faktycznie zgodne z prawdą. Konstruktywna krytyka, czyli krytyka oparta na faktach, nie powinna być w żaden sposób negowana. Warto pamiętać o tym, że kobiety mają zdolność, której większość mężczyzn nie posiada. Uwidacznia się np. wtedy, kiedy partner staje się leniwy.


Konstruktywna krytyka nie jest zła. Powinna skłaniać do refleksji i przy-czyniać się do zwracania większej uwagi na swoje działania w przyszłości. Samokrytyka jest niezbędna do tego, aby człowiek mógł dalej się rozwijać. W końcu każdy musi wymagać czegoś od siebie. Realizacja wyznaczanych celów zapewnia radość i komfort w życiu.


Mówienie partnerowi tego, co się nie podoba w jego zachowaniu, to wbrew pozorom sposób na udany związek. Ten zaś jest wtedy, gdy partnerzy rozumieją się i są ze sobą szczęśliwi. Aby to osiągnąć, trzeba czasem zastosować konstruktywną krytykę.2. Krytyka a udany związek

Jak stworzyć udany związek? Przede wszystkim trwała relacja musi być oparta na solidnych fundamentach. Te zapewniają: wierność, lojalność, wzajemny szacunek i zaufanie. Pozytywnych emocji powinno być zdecydowanie więcej niż negatywnych.


Czasem jednak partnerstwo nie trwa zbyt długo i jedna ze stron nagminnie zaczyna krytykować drugą. Nie jest to ani wygodne, ani budujące dla żadnego z partnerów, chyba że jest uzasadnione. Bezpodstawnych oskarżeń należy się jak najszybciej wyzbyć.


3. Zdecyduj się na rozmowę Fabryka Siły Sklep

Jeżeli partnerka przesadnie krytykuje każdą postawę, warto zachować się jak prawdziwy mężczyzna i zaproponować rozmowę. Jedna strona nie może być osaczona przez drugą. Tak powtarzająca się sytuacja może doprowadzić do rozstania.


Prawdziwy mężczyzna wie, co należy robić, aby mieć udany związek. Najczęściej wystarczy pozbawiona emocji rozmowa w cztery oczy. Podczas niej należy przede wszystkim użyć zrozumiałych argumentów, jednocześnie podkreślając to, co w danej chwili się czuje. Partnerka musi dowiedzieć się, co czuje jej chłopak w momencie, gdy np. oskarża go o lenistwo, kiedy ten pracuje ponad 40 godzin tygodniowo albo gdy raz na czas pragnie wyjść

z przyjaciółmi na miasto.


Oczywiście wszystko działa w dwie strony. Może wyniknąć także sytuacja,

w której partnerka może być niewłaściwie traktowana. Bezpodstawną krytykę należy jak najszybciej wyeliminować. Oto przepis na udany związek.


4. Recepta na udany związek bez krytyki

Czy można stworzyć związek pozbawiony krytyki? Tak, jest to możliwe. Aby jednak to się udało, partnerzy muszą mieć dobre intencje. Każdy związek należy budować na wzajemnym zrozumieniu. To właśnie ono pozwala żyć

w zgodzie i przymykać oko np. na to, że partner ponownie zapomniał pos-przątać po kolacji czy partnerka zdecydowanie za długo siedzi w łazience.


Cierpliwość również ma duży wpływ na powodzenie związku. Jeżeli jedna ze stron przeanalizuje swoje zachowanie i będzie bardziej krytyczna, to bardzo możliwe, iż zmieni ona swoje złe nawyki. Wśród nich najczęściej pojawia się odkładanie wszystkiego na później, w tym brak działania

w związku z poszukiwaniem lub zmianą pracy. Takie zmiany wymagają od drugiej strony dużej dozy cierpliwości.


Złe nawyki można zastąpić dobrymi. Aby taka zmiana była uznana za faktyczną, musi trwać co najmniej 14 dni, a w niektórych przypadkach nawet miesiąc. Skoro wiadomo już, jak zbudować udany, pozbawiony krytyki związek, wystarczy zastosować się do powyższych rad. Z pewnością ułatwi to wspólne życie.