Zadbaj o perfekcyjne pierwsze wrażenie!
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Tak naprawdę nie jest to proste zadanie, zwłaszcza że i tak zawsze znajdą się osoby, które odbiorą nas po prostu źle. Jak więc zadbać o to, aby wywoływać dobre pierwsze wrażenie?
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest pierwsze wrażenie?
2. Pierwsze wrażenie – dlaczego jest ono ważne?
3. Czy złe pierwsze wrażenie można zmienić?
4. Pierwsze wrażenie – po czym ludzie oceniają innych?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Czym jest pierwsze wrażenie?
Pierwsze wrażenie to tak naprawdę kilka sekund, w czasie których jesteśmy oceniani przez pryzmat swojej postawy, ubioru, tonu głosu oraz zachowania. Osoba oceniająca patrzy przede wszystkim na naszą wiarygodność oraz to, czy w naszym towarzystwie czuje się ona bezpiecznie.
Nie ma się co oszukiwać – takiej ocenie poddawany jest każdy. Obce osoby, jeszcze zanim zostaną sobie przedstawione, mogą mieć już wyrobione zdanie na swój temat, bazując jedynie na własnej obserwacji.
Ludzie czy tego chcą, czy też nie podświadomie oceniają innych. Oceniany jestem ja, ty, ale nie zapominajmy, że my też poddajemy innych ocenie. Nieważne, czy jest to niezwykle seksowna kobieta, czy krótko ścięty, wytatuowany mięśniak z przenikliwym spojrzeniem.
2. Pierwsze wrażenie – dlaczego jest ono ważne?
Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotną rzeczą w relacjach międzyludzkich. Osoba myśląca, że nie ma wpływu na to, jak postrzegają ją inni, jest
w błędzie.
To, jak zostaniemy ocenieni przez innych w ciągu pierwszych kilku sekund, nawet zanim jeszcze poznamy daną osobę, często warunkuje późniejsze relacje. Świetnie zdają sobie z tego sprawę kobiety, które nawet przed wyjściem do sklepu dbają o swoją prezencję. Niestety, panowie nie wykazują się już taką dbałością o szczegóły.
W przypadku poznawania nowej dziewczyny pierwsze wrażenie może decydować o tym, czy wraz z postępem relacji będzie ona chciała pójść na randkę. Jeśli mężczyzna wywarł na niej dobre pierwsze wrażenie, prawdopodobnie, o ile jest singielką, zgodzi się na to bez żadnego oporu.
Z kolei, gdy poznała go ona w dniu, w którym nic mu nie wychodziło i przez to nie miał nastroju, bardzo możliwe, że został przez nią zapamiętany jako osoba gburowata i niemiła, przez co szanse na randkę spadną praktycznie do zera.
Przynajmniej do czasu, dopóki nie zmieni ona o nim swojego zdania – co jest możliwe! Jednak o tym dalej.
Podobnie sytuacja wygląda w pracy. Zwłaszcza na stanowisku pracownika, który codziennie ma kontakt z innymi osobami, w domyśle potencjalnymi klientami. W przypadku osoby pracującej jako doradca klienta czy przedstawiciel handlowy od tego, jakie sprawia pierwsze wrażenie, uzależnione są jej wyniki w pracy. Podobnie, nie tylko chętniej wierzy się osobom atrakcyjniejszym i uśmiechniętym, ale również takie osoby mają większe szanse na znalezienie nowej i lepiej płatnej pracy.
3. Czy złe pierwsze wrażenie można zmienić?
Oczywiście, że tak. Pierwsze wrażenie jednak jest bardzo mocno zakorzenione w świadomości osoby, która może uważać nas za totalnych ignorantów i osoby, które nie szanują innych, bo poznała nas w momencie opowiadania szowinistycznego żartu. Jeśli jest to kobieta, to bardzo możliwe, że nigdy nie umówi się ona z kimś takim na randkę, nawet jeśli to, co myśli o danej osobie, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Takiej kobiecie trudno będzie zmienić zdanie, które wyrobiła sobie na podstawie pierwszej obserwacji, ale jest to możliwe, jeśli kolejne kontakty
z tym chłopakiem udowodnią jej, że tak naprawdę jest on miłym, inteligentnym, opiekuńczym i szanującymi kobiety gościem. Z pewnością taka zmiana poglądów, choć wymaga czasu, może dać zielone światło przy nawiązywaniu dalszych miłosnych relacji.
4. Pierwsze wrażenie – po czym ludzie oceniają innych?
Komunikacja interpersonalna w głównej mierze opiera się na mowie ciała. Ważne jest więc nie tylko to, co ktoś mówi, ale również w jakich okolicznościach wygłasza swoje zdanie, jakim tonem, czy żywo gestykuluje, patrząc w oczy odbiorcom oraz o czym świadczy jego postawa.
Komunikacja dzieli się na:
– 7% to słowa, które się wypowiada;
– 38% to brzmienie głosu;
– 55% to mowa ciała.
Warto więc zadbać nie tylko o swoje zdolności komunikacyjne, ale również właściwy strój (odpowiedni do okazji), postawę ciała (wyprostowana postawa oznacza pewność siebie), brzmienie głosu (mówienie niskim głosem zwraca uwagę odbiorcy i daje sygnał, że ta osoba ma coś ciekawego do przekazania), a przede wszystkim należy się uśmiechać. Uśmiech sprawia, że inne osoby odbierają nas pozytywnie i czują się lepiej w naszym towarzystwie.