Branża kosmetyczna oferuje setki różnorodnych preparatów dla czystej i zdrowej cery. Jednymi z głównych produktów wykorzystywanych w pielęgnacji skóry są płyny micelarne. Na czym polega ich działanie? Co zawierają w składzie? Kto powinien stosować płyn micelarny i czy istnieją przeciwwskazania do jego użycia?

 

SPIS TREŚCI:

1. Płyn micelarny – co to jest?

2. Jak działają płyny micelarne?

3. Płyny micelarne – wskazania

4. Co znajduje się w składzie płynu micelarnego?

5. Do jakiej cery używać płynu micelarnego?

6. Jak stosować płyny micelarne?

7. Płyn micelarny a tonik – na czym polega różnica?

8. Podsumowanie – najważniejsze zalety płynu micelarnego

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Płyn micelarny – co to jest?
Płyny micelarne to preparaty zawierające w składzie micele, czyli cząsteczki zbudowane z substancji powierzchniowo czynnych, które są łagodne i niejonowe. W strukturze miceli wyróżnia się dwie warstwy (bieguny) determinujące ich właściwości i tym samym działanie płynu micelarnego:

– warstwa zewnętrzna (hydrofilowa), która wykazuje zdolność do przyciągania cząsteczek wody i odpychania tłuszczów;
– warstwa wewnętrzna (lipofilowa/hydrofobowa), działająca odwrotnie – przyciąga tłuszcze i odpycha wodę.


Zgodnie z powyższym płyn micelarny to kosmetyk, który ma za zadanie absorbować i wchłaniać związki tłuszczowe w obrębie cery oraz rozpuszczać inne zanieczyszczenia w zgromadzonej warstwie wody. Płyn micelarny jest więc preparatem kosmetycznym o właściwościach oczyszczających.

 

2. Jak działają płyny micelarne?
Działanie płynów micelarnych jest bezpośrednio związane z dwubiegunowością miceli. Zdolność do pochłaniania wody i tłuszczów sprawia, że stosowanie płynu micelarnego będzie skutecznym sposobem na usunięcie ze skóry różnego typu zabrudzeń. Micele zawarte w płynie niczym magnes będą ściągać wszelkie nagromadzone na twarzy zanieczyszczenia. Bez najmniejszego trudu można zetrzeć je przy pomocy płatków kosmetycznych wykorzystywanych w trakcie porannej lub wieczornej pielęgnacji. Co warte podkreślenia, właściwości czyszczące płynu micelarnego nie oddziałują na barierę hydrolipidową skóry! Oznacza to, że współczynnik pH nie ulega zaburzeniu, a warstwa ochronna nawet w najmniejszym stopniu nie zostaje naruszona. To bardzo istotna wiadomość dla osób o cerze wrażliwej ze skłonnością do podrażnień.

 

3. Płyny micelarne – wskazania
Działanie płynu micelarnego sprawia, że można go zastosować w przypadku różnych zanieczyszczeń, np. pozostałości kosmetyków. Płyn micelarny to główny i niezwykle skuteczny kosmetyk do demakijażu. Z jednej strony jego działanie jest na tyle silne, że nie wymaga intensywnego pocierania cery wacikiem, bo skutecznie wiąże i rozpuszcza resztki preparatów kosmetycznych. Z drugiej strony właściwości te nie są na tyle intensywne, aby negatywnie oddziaływać na skórę i tym samym np. wywoływać zaczerwienienie. Płyny micelarne sprawdzą się też w oczyszczaniu twarzy z wielu innych zabrudzeń pochodzenia zewnętrznego, takich jak kurz, pyły czy substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym i smogu.

  Fabryka Siły Sklep

Ponadto płyny micelarne przeciwdziałają również fizjologicznym zanieczyszczeniom, dlatego też pielęgnacja skóry preparatami micelarnymi pozwala pozbyć się nagromadzonego potu, endotoksyn czy nadmiernie wyprodukowanej ilości łoju (sebum).

 

4. Co znajduje się w składzie płynu micelarnego?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, płyny micelarne to przede wszystkim micele wykazujące właściwości powierzchniowo czynne i tym sposobem przyczyniające się do przyciągania wszelkich zanieczyszczeń zgromadzonych w obrębie cery. Niemniej jednak producenci kosmetyków często uatrakcyjniają formułę płynów micelarnych. Wśród dodatków można natrafić na takie komponenty jak ekstrakt z białej herbaty, D-pantenol, olejek arganowy lub rycynowy, kwas mlekowy, węgiel aktywny czy kwas hialuronowy.

 

Warto jednak podkreślić, że płyny micelarne są pozbawione składników, które mogą choćby w minimalnym stopniu powodować podrażnienia lub wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego też w formule płynu micelarnego nie powinny znaleźć się takie składniki jak alkohol, barwniki, mydła, parabeny czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate).

 

5. Do jakiej cery używać płynu micelarnego?
Niezwykle stonowane i wyjątkowo bezpieczne działanie płynów micelarnych sprawia, że można je zastosować w praktycznie każdym typie cery. W związku z tym sprawdzą się do oczyszczania:

– skóry tłustej,
– skóry suchej,
– skóry dojrzałej,
– skóry mieszanej,
– skóry naczynkowej,
– skóry w okresie dojrzewania,
– skóry wrażliwej i alergicznej (atopowej),
– skóry trądzikowej i z tendencjami do wyprysków, krostek.

 

Producenci kosmetyków często wypuszczają płyny micelarne przeznaczone dla określonych rodzajów cery, a w składzie wykorzystują komponenty gwarantujące dodatkowe korzyści.

 

6. Jak stosować płyny micelarne?
Przede wszystkim oczyszczanie warto zacząć od dokładnego umycia rąk, co pozwoli ograniczyć szansę naniesienia dodatkowych nieczystości na cerę. Następnie należy nałożyć na płatek kosmetyczny odpowiednią ilość płynu micelarnego i zacząć ścierać z twarzy brud wraz z pozostałościami makijażu. Z uwagi na wysokie właściwości absorbujące i dwuwarstwową budowę miceli nie jest konieczne mocne przecieranie skóry. Procedurę oczyszczania należy powtarzać do momentu, aż kolejny płatek kosmetyczny będzie pozbawiony zabrudzeń. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, np. ciężkiego makijażu wodoodpornego, proces oczyszczania może być trudny i czasochłonny. Niektóre płyny micelarne mogą jednak zawierać składniki przeznaczone stricte do tego typu problemów, jednocześnie zapobiegając powstawaniu podrażnień.

 

Skóra oczyszczona przy pomocy płynów micelarnych jest gotowa do dalszych etapów porannej lub nocnej pielęgnacji.

 

Czy po użyciu płynu micelarnego należy umyć twarz wodą?

Producenci kosmetyków często zaznaczają, że przygotowane przez nich płyny micelarne nie wymagają spłukiwania. To jednak poważny błąd! Płyn micelarny jest detergentem, który podobnie jak inne kosmetyki pozostawiony na skórze na długi czas może w pewnym stopniu oddziaływać na ochronny płaszcz hydrolipidowy. Z tego też powodu po oczyszczaniu cery płynem micelarnym należy przepłukać twarz wodą – można do tego użyć butelkowanej wody źródlanej, która w przeciwieństwie do wody wodociągowej z kranu nie zawiera chloru i wapnia sprzyjających wysuszaniu skóry. Dopiero po spłukaniu płynu micelarnego można przystąpić do stosowania kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

7. Płyn micelarny a tonik – na czym polega różnica?
Niejednokrotnie podczas przeglądania poradników kosmetycznych lub materiałów reklamowych można natrafić na informację, że płyn micelarny stanowi alternatywę dla toniku. W rzeczywistości te preparaty mają zupełnie inne właściwości i zastosowanie! Jak już wiadomo, płyn micelarny to produkt wykorzystywany do wstępnego oczyszczania skóry z substancji chemicznych zawartych w kosmetykach, zewnętrznego brudu (np. kurz, pył), nadmiernej ilości produkowanego sebum czy nagromadzonego potu.

 

Tonik, jak wskazuje sama nazwa, jest substancją o działaniu tonizującym. Oznacza to, że jego działanie jest ukierunkowane na zachowanie prawidłowego balansu w zakresie równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Mówiąc prościej – wspomaga utrzymanie optymalnego poziomu pH skóry, co jest niezbędne do zapewnienia jej właściwej ochrony. Tonik oddziałuje na kondycję bariery hydrolipidowej skóry, która może ulec niewielkiemu naruszeniu po etapie wstępnego oczyszczania. Dzięki temu nadaje cerze optymalną ochronę przed niekorzystnym oddziaływaniem wielu niebezpiecznych czynników, takich jak chorobotwórcze drobnoustroje (bakterie i grzyby), zanieczyszczenia powietrza, intensywne promieniowanie UV, niska temperatura, wiatr czy zbyt suche powietrze.

 

8. Podsumowanie – najważniejsze zalety płynu micelarnego
– Płyny micelarne nadają się do usunięcia różnorodnych typów zabrudzeń skóry – chemicznych (kosmetyki), endogennych (łój, pot, endotoksyny) i egzogennych (smog, pyły, kurze). Sprawdzają się zarówno w zanieczyszczeniach rozpuszczalnych w wodzie, jak i substancjach tłustych.

 

– Stosowanie płynu micelarnego jest bezpieczne dla skóry – w przeciwieństwie do niektórych preparatów oczyszczających bądź kosmetyków do demakijażu micele nie wywołują podrażnień.

 

– Płyn micelarny jest bezpieczny dla każdego typu cery – można go wykorzystywać zarówno przy cerze mieszanej czy z tendencją do przetłuszczania, jak i skórze trądzikowej bądź wrażliwej ze skłonnościami do podrażnień.

 

– Łatwy dostęp – praktycznie każda drogeria z kosmetykami, apteka czy supermarket mają w swojej ofercie płyny micelarne.

 

– Proste i wszechstronne użycie – płyn micelarny sprawdzi się do porannego i wieczornego oczyszczania skóry, które można przeprowadzić przy użyciu płatków kosmetycznych i niewielkiej ilości czystej wody.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

5 Benefits and Uses of Micellar Water, healthline.com/nutrition/micellar-water-benefits (10.03.2023).

Bashforth E., Micellar water: skincare benefits and uses, patient.info/news-and-features/micellar-water-skincare-benefits-and-uses (10.03.2023).

Is micellar water good for your skin?, medicalnewstoday.com/articles/is-micellar-water-good-for-your-skin (10.03.2023).

Micellar Water: What It Is and How To Use it, health.clevelandclinic.org/what-is-micellar-water/ (10.03.2023).

Taieb Ch. et al., Interest in Micellar Solution to Reduce Unpleasant Skin Sensations, „Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology” 2021, 2021(14), 1017–1022.

Walters R.M. et al., Cleansing Formulations That Respect Skin Barrier Integrity, „Dermatology Research and Practice” 2012, 2012, 495917.

Wong M., Fact-Check: What is Micellar Water and How Does It Work? An Update, labmuffin.com/fact-check-what-is-micellar-water-and-how-does-it-work-an-update/ (10.03.2023).