Kreatywny pracownik, czyli kto?
Osoby poszukujące pracy przez Internet dość często spotykają się z ogłoszeniami typu: „Szukam pracownika, wymagania: kreatywność”. Kogo zatem szuka potencjalny pracodawca? Jakie cechy musi posiadać osoba, aby mogła liczyć na zatrudnienie?
SPIS TREŚCI:
1. Pracownik a jego samoocena
2. Opinia o pracowniku
3. Pracownik miesiąca – co go cechuje?
4. Zwolnienie pracownika – jaki powód?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Pracownik a jego samoocena
O znalezienie pracy nie muszą martwić się te osoby, które można zaliczyć do grona specjalistów. Ich wysiłek, setki godzin pracy i jeszcze więcej nauki to solidne podstawy tego, by twierdzić, że są pracownikami kompetentnymi.
W parze z ich umiejętnościami idzie doświadczenie zawodowe. Zazwyczaj te dwie rzeczy są kluczowe, jeśli chodzi o otrzymanie nowej, lepszej pracy. Należy jednak pamiętać o jeszcze jednej, ważnej kwestii – o tym, jak pozytywnie wyróżnić się wśród innych kandydatów.
Ciężko jest dostać wymarzone stanowisko. Za ten stan rzeczy zwykle odpowiedzialni są sami kandydaci na pracowników. Wpływają na to brak zapału i brak wymaganych kompetencji. Szefowie poszukują pracowników kreatywnych, czyli takich, którzy będą w stanie swoją inicjatywą wnieść coś nowego do przedsiębiorstwa. Osoba kreatywna o wiele szybciej znajduje odpowiednie wyjście z sytuacji, wykazuje się twórczym myśleniem, pierwsza wychodzi z inicjatywą oraz nie boi się publicznie dzielić swoimi spostrzeżeniami z innymi osobami.
Taki pracownik jest niezwykle cenny. Jego istnienie może mieć także negatywne skutki. Jak dowodzą badania naukowe, osoby bardzo kreatywne mogą mieć problemy z pracą w grupie. Mogą się także nie godzić na to, że ich zdanie nie jest najważniejsze, albo że muszą podporządkować się innym.
2. Opinia o pracowniku
Opinia o pracowniku to jeden z elementów wizerunku, który jest kreowany przez stałych klientów, współpracowników oraz kierownictwo firmy. Dobry pracownik wie, że cały czas musi pracować na swój pozytywny wizerunek. Kilka pochwał ze strony szefa to za mało, aby czuć się pewnie. Słabsze wyniki potrafią szybko popsuć opinię.
W tym wypadku dobrze byłoby, aby pracownik umiał poradzić sobie z presją otoczenia. Niestety wiele osób z tym sobie nie radzi. Rosnąca presja może prowadzić do wielu problemów na tle psychofizycznym. W skrajnych przypadkach osoby, które przejmują się opinią na swój temat, mogą odczuć skutki wypalenia zawodowego lub popaść w depresję.
Jaki jest więc idealny pracownik? Przede wszystkim pracownik musi wykazywać się ogromnym zaangażowaniem w powierzone mu zadania. Pracowitość to coś, co jest go w stanie wyróżnić na tle pozostałych i zapewnić firmie odpowiednie wyniki. To również coś, co przyniesie mu uznanie w oczach szefa. Warto pamiętać, że stale rosnąca liczba obowiązków nie zwalnia nikogo z ich poprawnego wykonania. Aby rozwinąć skrzydła w pracy, warto także być odpornym na stres.
3. Pracownik miesiąca – co go cechuje?
Droga na sam szczyt nie jest łatwa. W niektórych przypadkach dla pracodawcy nie jest ważne, ile wynosi płaca pracownika, lecz to, ile pracownik wnosi do firmy. Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem biura podróży. Pewnego dnia podpisujesz umowę o współpracy z renomowanym zagranicznym hotelem, który dodatkowo znajduje się w atrakcyjnym rejonie turystycznym. Samo pozyskanie tak ciekawego kontrahenta jest już sukcesem samym w sobie, ale pozostanie on bez znaczenia, gdy na drogie wycieczki nie uda się znaleźć odpowiedniej grupy klientów.
Kreatywność w tym przypadku jest bardzo ważna. Nie tylko pomoże osiągnąć istotne z punktu widzenia firmy cele biznesowe, ale również przyczyni się do zwiększenia obrotów przedsiębiorstwa.
A co z wadami pracownika? Słabe strony pracownika należy traktować jak złe nawyki, które przy odpowiedniej dawce samozaparcia oraz systematycznej, ciężkiej pracy można zneutralizować. Badania dowodzą, iż pracownikowi, któremu zależy na kreowaniu swojego pozytywnego wizerunku, będzie także zależało na tym, aby wyzbyć się cech, które ograniczają lub mogą ograniczać rozwój jego kariery zawodowej.
4. Zwolnienie pracownika – jaki powód?
Odprawa dla pracownika, który na swoich barkach dźwigał większość strategicznych zadań w firmie, nie jest tak dotkliwa jak utrata cenionego specjalisty. Wypowiedzenie umowy przez kluczowego pracownika to ogromna strata przede wszystkim dla pracodawcy. W końcu osoba
z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami zawsze może liczyć na ciekawą ofertę ze strony konkurenta.
Dlaczego dzieje się tak, że kreatywni pracownicy mają problem z pracą
w jednej firmie? Kreatywny członek zespołu to ktoś, kto często czuje się ograniczany przez osoby z wyższych szczebli. Taka osoba nie do końca może wykazać się w firmie. Jej potencjał jest niewykorzystywany. Brak podwyżki lub brak awansu mogą być wyraźnymi sygnałami, że czas rozglądać się za inną pracą. Warto dodać, iż odejście pracownika w tego typu okolicznościach nie jest niczym nowym na obecnym rynku pracy. Wiele firm jest gotowych na to, że w ich składzie co jakiś czas dochodzi do zmian kadrowych.