Planowanie – zarządzanie własnym czasem
Umiejętność planowania dnia to coś, z czego korzystają właściciele wielu wiodących firm. W końcu nie jest łatwo poradzić sobie z natłokiem zadań zawodowych, znaleźć przy tym czas dla siebie i przede wszystkim dla swojej rodziny! Czerp wiedzę od najlepszych i działaj tak jak oni!
SPIS TREŚCI:
1. Planowanie dnia przed zaśnięciem
2. Uwzględnij ramy czasowe zadań
3. Spisz na kartce wszystko, co zaplanowałeś
5. Konsekwentnie trzymaj się planu
6. Początki mogą być trudne, ale się nie zniechęcaj
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Planowanie dnia przed zaśnięciem
Tuż przed snem warto zaplanować wszystko to, co zamierzamy zrobić następnego dnia. Jest to idealna pora na ułożenie dokładnego harmonogramu, gdyż nie tylko mózg skupi się na spisanych zadaniach, ale kiedy myślimy o nich przed zaśnięciem, człowiek wprowadzi się w swego rodzaju trans, który po przebudzeniu pozwoli mu na szybsze i efektywniejsze działanie!
Warto takie postępowanie wprowadzić do codziennego życia i na przestrzeni próbnego tygodnia przekonać się, że dzięki niemu planowanie dnia staje się łatwiejsze. Zasada ta dotyczy również planowania dnia pracy.
2. Uwzględnij ramy czasowe zadań
Każde zadanie powinno być osadzone w przeznaczonym na to czasie w ciągu dnia. Oznacza to, że nie można w nieskończoność odwlekać zaplanowanych zadań, co pomaga się skupić na precyzyjnym radzeniu sobie z obowiązkami w pracy, zadaniami domowymi czy treningiem na siłowni.
Podsumowując, aby planowanie było skuteczne i efektywne, każde zadanie musi mieć określony początek i określony koniec. Należy wyrobić się w wyznaczonym czasie i dobrze go zaplanować. Nie da się wykonać pracy trwającej zazwyczaj 3 godziny w ciągu 30 minut!
3. Spisz na kartce wszystko, co zaplanowałeś
Aby planowanie było w pełni efektywne, swoje plany należy zapisać na kartce papieru. Można przyczepić ją w widocznym miejscu bądź schować do kieszeni tak, aby następnego dnia cały czas mieć do niej wgląd!
Pomaga to w realizacji działań, gdyż mózg podświadomie ustawia się na szybsze obroty! Można to połączyć z punktem numer jeden i wprowadzić do codziennego życia. Pierwsze efekty przyjdą w ciągu tygodnia.
Każdy cel jest warty twojej uwagi, jednak należy go nieco skategoryzować, co ułatwi uporanie się ze swoimi postanowieniami. Po pierwsze są cele ważniejsze i mniej ważne. Ważniejsze z pewnością od obejrzenia meczu będzie uporanie się z obowiązkami związanymi z pracą. Podobnie każde zadanie ma swój określony czas.
W związku z tym zadania naglące i te zajmujące więcej czasu idą na początek listy i od nich rozpoczyna się kolejny dzień. To usprawni planowanie dnia, w dodatku rozpoczynając od trudniejszych zadań, te łatwiejsze zostawia się na koniec, a co za tym idzie – pomimo zmęczenia uporanie się z nimi będzie nadal możliwe.
5. Konsekwentnie trzymaj się planu
Założony wcześniej plan należy już tylko zrealizować. W tej kwestii nie może być odpuszczania ani odkładania zadań na potem! Tak wygląda skuteczne i przede wszystkim konsekwentne działanie. Ustalony program musi być zrealizowany.
Oczywiście raz na jakiś czas wszystko może się przedłużyć, mogą wyniknąć różnego rodzaju sytuacje losowe, które sprawią, że nie ze wszystkim uporamy się na czas, niemniej jednak zawsze należy dążyć do tego, aby plan wykonać w 100%! Nawet efektywne planowanie nie jest w stanie przewidzieć dodatkowych obowiązków w pracy czy sytuacji losowych. Nie ma metody na wszystko, a skuteczne planowanie to jedynie ułatwienie.
6. Początki mogą być trudne, ale się nie zniechęcaj
Jak zawsze najtrudniejsze są początki. Trudno przestawić się z trybu lenia na tryb efektywnego pracusia, ale wszystko, co warte zachodu, wymaga czasu i rodzi się w bólach! Należy pamiętać o tym, gdy pojawią się pierwsze chwile zwątpienia!