Strach to naturalna ludzka reakcja w przypadku zagrożenia. Strach odczuwalny jest również przed nowymi sytuacjami, których dotąd nie doświadczono, jak np. pierwsze spotkanie o pracę. Może działać paraliżująco, ale osoba potrafiąca go przełamać, poradzi sobie w nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji.


SPIS TREŚCI:
1. Czym jest strach?
2. Skąd się on bierze?
3. Jak pokonać strach?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Czym jest strach?

Strach to naturalny ludzki odruch, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Niekontrolowany strach potrafi wymknąć się spod kontroli umysłu i mieć negatywne w konsekwencjach działanie dla zdrowia psychofizycznego.


Paniczny strach może prowadzić do niezdrowych relacji z otoczeniem, a także zamknięcia się we własnym świecie, co patrząc z punktu człowieka jako istoty społecznej, nie jest pozytywnym zjawiskiem.


Jednak osoby, które potrafią pokonać swój lęk, osiągają w życiu spektakularne sukcesy. Dla nich bariera wyznaczana przez własne słabości, kompleksy i negatywne opinie innych to tylko kolejny stopień na drodze ku duchowemu i finansowemu bogactwu.


2. Skąd się on bierze?

Strach bierze się z doświadczeń życiowych, błędnych przekonań, urojeń własnego umysłu, kompleksów oraz utartych wzorców przekazanych chociażby w procesie wychowywania. Niekiedy może on być warunkowany kulturowo oraz poprzez wiarę, np. strach przed duchami zmarłych czy paniczny strach przed śmiercią bądź utratą miłości.


Przykładowo osoba, która w dzieciństwie została wychowana na indywidualistę, przez całe życie może mieć problemy z nawiązaniem pozytywnych relacji z innymi ludźmi, przed którymi może nawet odczuwać strach. Takie podejście do życia z pewnością utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie i zaspokojenie własnych ambicji zawodowych w pracy.


Uczucie lęku może być również wywołane przez wiele innych rzeczy, jak choćby kompleksy, czyli własne, często błędne i bezpodstawne przekonanie na swój temat. Kompleksy mogą się pogłębiać, a wszystko za sprawą tego, iż ludzie mają tendencję do utożsamiania się z opiniami osób trzecich, które tak naprawdę nawet ich nie obchodzą!


3. Jak pokonać strach?

Najlepszym sposobem, aby przełamać lęki, jest stawienie im czoła. Pewność siebie można zyskać tylko poprzez regularne opuszczanie bańki mydlanej, która nazywa się strefą komfortu. Dopiero jej opuszczenie obrazuje prawdziwe możliwości oraz potencjał drzemiący w ludzkiej jednostce. Taką metodą można radzić sobie z małymi lękami, jak np. obawa przed randką czy rozmową kwalifikacyjną.


Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy osoba odczuwa paniczny strach. W takich sytuacjach często nie jest ona w stanie sama sobie z nim poradzić i potrzebuje pomocy specjalisty. Tylko z pomocą odpowiednio wykwalifikowanej osoby można wówczas pokonać nawet największy lęk, wracając do pełni szczęścia w życiu codziennym.