Strach to naturalna ludzka reakcja w przypadku zagrożenia. Strach odczuwalny jest również przed nowymi sytuacjami, których dotąd nie doświadczono, jak np. pierwsza rozmowa o pracę. Może działać paraliżująco, ale osoba potrafiąca przełamać strach, poradzi sobie w nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest strach?
2. Skąd się bierze?
3. Jak pokonać strach?

 

 

1. Czym jest strach?

Strach to naturalny ludzki odruch, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Niekontrolowany strach potrafi wymknąć się spod kontroli i mieć negatywne wpływ na zdrowie psychofizyczne.

 

Paniczny strach może prowadzić do niezdrowych relacji z otoczeniem, a także zamknięcia się we własnym świecie. Patrząc na człowieka jako istotę społeczną, nie jest to pozytywnym zjawiskiem.

 

Jednak osoby, które potrafią pokonać swój lęk, osiągają w życiu spektakularne sukcesy. Dla nich bariera wyznaczana przez własne słabości, kompleksy i negatywne opinie innych to tylko kolejny stopień na drodze ku duchowemu i finansowemu bogactwu.

 

2. Skąd się on bierze?

Strach bierze się z doświadczeń życiowych, błędnych przekonań, urojeń we własnym umyśle, kompleksów oraz utartych wzorców przekazanych chociażby w procesie wychowywania. Niekiedy może on być uwarunkowany kulturowo i religijnie, np. strach przed duchami zmarłych czy paniczny strach przed śmiercią bądź utratą miłości.

 

Dla przykładu – osoba, która w dzieciństwie została wychowana na indywidualistę, przez całe życie może mieć problemy z nawiązaniem pozytywnych relacji z innymi ludźmi, przed którymi może nawet odczuwać strach. Takie podejście do życia z pewnością utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie i zaspokojenie własnych ambicji zawodowych w pracy. Fabryka Siły Sklep

 

Uczucie lęku może być również wywołane przez wiele innych rzeczy, jak choćby kompleksy, czyli własne, często błędne i bezpodstawne przekonanie na swój temat. Kompleksy mogą się pogłębiać, a wszystko za sprawą tego, że ludzie mają tendencję do przejmowania się opiniami osób trzecich, które tak naprawdę nawet ich nie obchodzą!

 

3. Jak pokonać strach?

Najlepszym sposobem na przełamanie lęków jest stawienie im czoła. Pewność siebie można zyskać tylko poprzez regularne opuszczanie bańki mydlanej, którą nazywa się strefą komfortu. Dopiero jej opuszczenie obrazuje prawdziwe możliwości i potencjał drzemiący w jednostce. Dzięki takiej metodzie można radzić sobie z małymi lękami, np. obawą przed randką czy rozmową kwalifikacyjną.

 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy osoba odczuwa paniczny strach. W takich sytuacjach często nie jest ona w stanie sama sobie z nim poradzić i potrzebuje pomocy specjalisty. Tylko z pomocą odpowiednio wykwalifikowanej osoby można pokonać nawet największy lęk i wrócić do pełni szczęścia w życiu codziennym.