Jak umiejętnie zarządzać swoimi wydatkami?
Poziom domowego budżetu to coś, co może pozytywnie nastrajać lub wprost przeciwnie – być przyczyną pojawiania się kolejnych siwych włosów. Jeżeli stale brakuje ci oszczędności i żyjesz od jednej do drugiej wypłaty, to ten artykuł jest jak najbardziej dla ciebie! Przeczytaj go i zobacz, jak rozsądnie planować wydatki domowe.
SPIS TREŚCI:
1. Jak kontrolować wydatki domowe?
2. Analiza wydatków
3. Oszczędzanie pieniędzy – jak robić to z głową?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Jak kontrolować wydatki domowe?
Nowy Rok i wakacje to czas, w którym najczęściej snuje się plany dotyczące przychodów i wydatków we własnym budżecie. Zwykle już po pierwszym miesiącu rzeczywistość brutalnie je weryfikuje. Na pozór idealne plany przegrywają w konfrontacji z realiami.
Kontrolowanie domowego budżetu z pewnością nie należy do łatwiejszych. Koszty stałe to m.in. opłaty za czynsz, opłaty za media oraz ubezpieczenie samochodu. To podstawowe miesięczne wydatki. W niektórych sytuacjach można do nich zaliczyć wydatki na leki, jeżeli konieczne jest ich regularne zażywanie.
U wielu Polaków wydatki stanowią duży odsetek domowego budżetu. Wiele osób zmuszonych jest do zaciskania pasa, aby móc przeżyć kolejny miesiąc bez korzystania z pożyczek. W wielu przypadkach można tego uniknąć, podchodząc do zarządzania własnymi pieniędzmi w sposób racjonalny. Po pierwsze, należy przygotować rachunek zysków i strat. Jak to zrobić? Więcej o tym w kolejnym punkcie.
2. Analiza wydatków
Brak płynności finansowej to główny powód codziennych nerwów oraz niedogodności z tym związanych. Na całe szczęście można nauczyć się efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi.
Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę osiągany przychód. Jeżeli mieszka się samemu w kawalerce, należy wziąć pod uwagę tylko siebie. Gdy mieszka się z dziewczyną, powinno uwzględnić się także i jej przychód.
Po drugie, od osiąganych przychodów należy odjąć koszty. Warto w tym celu przygotować kartkę papieru i długopis. Po jednej stronie wskazujemy osiągane przychody, a po drugiej koszty, w tym też wspomniane wyżej koszty stałe. Konieczne jest rzetelne uzupełnienie listy. Należy uwzględnić każdy szczegół, nawet kupno kilograma cukierków czy wypad na miasto połączony z konsumpcją pizzy i kilku piw.
Po trzecie, na koniec miesiąca należy ponownie pochylić się nad zapiskami
i je wnikliwie przeanalizować. Prawdopodobniej okaże się, że część z wy-datków była zbyteczna. Zwykle jest to kupno słodyczy, jedzenie na mieście czy wycieczka droższym środkiem komunikacji za miasto.
Po wyeliminowaniu części wydatków pojawią się wolne środki. Te warto odkładać na koncie oszczędnościowym, aby w razie potrzeby móc z nich skorzystać.
3. Oszczędzanie pieniędzy – jak robić to z głową?
Osoby, które rzetelnie prowadzą notatki, o którym mowa powyżej, już po pierwszym miesiącu zauważają, że nie ma potrzeby zaciskania pasa. W wielu przypadkach wystarczy rezygnacja z droższych rozwiązań zamiast ich całkowitej eliminacji.
Dzisiejsze społeczeństwo nastawione jest na wydawanie pieniędzy. Zadania nie ułatwiają wszechobecne reklamy oraz promocje sklepowe. To powoduje, że wiele produktów jest kupowanych bez wyraźnej potrzeby.
Część rzeczy można zastąpić tańszymi zamiennikami. Baczniej należy się przyjrzeć także urządzeniom elektrycznym. Warto zatroszczyć się o wyłą-czenie telewizora z gniazda sieciowego, gdy ten nie jest używany. Urządzenia elektryczne takie jak telewizor lub komputer, nawet w trybie czuwania, zużywają dużo energii.
Pierwszy krok do rozpoczęcia oszczędzania to eliminacja niepotrzebnych wydatków. Oczywiście mogą pojawić się sytuacje losowe, jak awaria samochodu czy zepsucie się lodówki, jednak racjonalizacja domowego budżetu, nawet w tak nieprzewidywalnych sytuacjach, zapewni płynność finansową.