Sen na zdrowie
Człowiek przesypia prawie 1/3 swojego życia. Jest to stosunkowo dużo, warto więc zapewnić sobie odpowiednie warunki do regeneracji organizmu. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach, w których liczy się pogoń za karierą i coraz większymi zarobkami, zdrowy sen odchodzi w niepamięć. Poniżej sprawdzone sposoby na zdrowy sen.
SPIS TREŚCI:
1. Zainwestuj w dobre łóżko
2. Przygotuj pomieszczenie do snu
3. Śpij bez piżamy
4. Śpij odpowiednio długo
5. Ogranicz liczbę roślin w pokoju
6. Nie stresuj się
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Odpowiednie łóżko to podstawa, jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowy sen i pobudkę w świetnym nastroju z samego rana. Najważniejsza w tym wypadku jest twardość posłania. Warto postawić więc na utwardzane materace.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie łóżka z twardym materacem, dzięki czemu kręgosłup podczas snu zachowa naturalną, podwójnie esowatą pozycję. Zbyt miękkie posłanie sprawia, że ciało znajduje się w nienaturalnej pozycji, co może powodować bóle pleców i karku.
2. Przygotuj pomieszczenie do snu
Głównie chodzi o to, aby przed udaniem się na spoczynek przewietrzyć pomieszczenie i zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Świeże powietrze, a także stosunkowo przyjazna dla organizmu temperatura oscylująca w granicach 19–21°C ułatwia zasypianie i zapewnia długi i spokojny, a co za tym idzie – zdrowy sen.
Spanie bez piżamy pomaga odprężyć się całemu ciału, które w ciągu dnia musi męczyć się np. ze zbyt małym uniformem w pracy. Ponadto, jak dowodzą badania naukowe, sen bez zbędnego odzienia wpływa kojąco na zmysły, dzięki czemu pobudka na drugi dzień jest o wiele przyjemniejsza, a dotychczasowe problemy z wysypianiem się odchodzą w zapomnienie.
Reasumując, zdrowy sen to sen bez ciuchów!
Optymalny czas snu to 8–10 godzin. Zmienia się w zależności od wieku, im człowiek jest starszy, tym mniej godzin snu potrzebuje na pełną regenerację. Oczywiście mowa tutaj o osobach zdrowych.
Z kolei osoby aktywne fizycznie powinny przestrzegać zalecanych 8–10 godzin snu na dobę. Dzięki temu usprawnią regenerację organizmu, która odbywa się w trakcie spoczynku, m.in. w czasie snu.
W przypadku osób aktywnych fizycznie minimalna dawka, która może zapewnić w miarę dobry sen, to 6 godzin. Krótszy sen nie jest zdrowy i nie zapewnia organizmowi komfortowego wypoczynku.
5. Ogranicz liczbę roślin w pokoju
Rośliny w ciągu dnia w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla i produkują tlen. Zupełnie inaczej wygląda to w nocy. Wówczas ze względu na brak światła słonecznego nie są one w stanie przeprowadzić procesu fotosyntezy i zmieniają wymianę gazów – pobierają tlen, zaś wydalają dwutlenek węgla.
Dlatego niewskazana jest duża liczba roślin w sypialni. Mogą one mieć wpływ na to, że zdrowy sen nadal będzie jedynie odległym pragnieniem.
Stres związany z nadmiarem obowiązków, niedokończoną pracą czy kolejnym egzaminem na uczelni w dłuższej perspektywie może mieć wpływ na jakość snu i powodować problemy z zasypianiem. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest próba organizacji swoich obowiązków tak, by wieczorem mieć spokojną głowę. Wszystko to zgodnie ze stwierdzeniem „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Warto zadbać o zdrowy sen w celu podniesienia standardu życia.