Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?
Skuteczne oszczędzanie pieniędzy nie jest proste. Zwykle z niskiej pensji trudnej odłożyć jakiekolwiek zaskórniaki na czarną godzinę. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Umiejętna analiza wydatków może pomóc w lepszym dysponowaniu własnym budżetem. Nie każda nabywana rzecz jest niezbędna do życia. Czas powstrzymać się od powszechnego konsumpcjonizmu, zacząć planować wydatki i zadbać o swoje oszczędności. W końcu skarbonka nie może stać pusta, prawda?
SPIS TREŚCI:
1. Analiza wydatków – od czego zacząć?
2. Jak podzielić budżet domowy?
3. Konto oszczędnościowe – które najlepsze?
4. Co robić, aby zarabiać więcej?
1. Analiza wydatków – od czego zacząć?
Wszystkie sposoby na oszczędzanie pieniędzy sprowadzają się do analizy własnych wydatków i porównania ich z osiąganymi przychodami. Miesięczne wydatki nie mogą być wyższe niż osiągana wypłata, i choć wydaje się to oczywiste, rzeczywistość jest często zgoła inna.
Analiza wydatków domowych powinna skłonić do refleksji nad tym, co jest niezbędne do życia, a co jest zbyteczne. Jedzenie, terminowe opłacanie rachunków czy wydatki na transport mają większe znaczenie niż nadmierne spożywanie słodyczy, codzienne stołowanie się w barach szybkiej obsługi czy zakup nowego komputera, mimo że stary wciąż jest sprawny. Zamiast wielogodzinnych, kosztownych rozmów telefonicznych można spotkać się ze znajomymi i wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Wskazane może być także oszczędzanie wody w domu, prądu czy oszczędzanie na jedzeniu na mieście. W końcu włączony na noc telewizor czy zbyteczne zapalanie światła wieczorem prowadzi do większego zużycia energii elektrycznej. Takie podejście pomoże zmniejszyć rachunki, a tym samym zmniejszyć wydatki. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można odłożyć na konto oszczędnościowe.
Pieniądze nie rosną na drzewach, w związku z tym należy do nich podchodzić z odpowiednią rozwagą. Nie mogą być wyznacznikiem pełni szczęścia, lecz mogą poprawić komfort życia. Brak oszczędności może sprawić, że ten będzie zerowy, a zamiast niego pojawi się frustracja. Sumienna analiza nabywanych produktów i usług pozwoli wyeliminować z codziennego życia wszelkie zbyteczne wydatki, co powinno przełożyć się na większy poziom wolnych środków.
2. Jak podzielić budżet domowy?
Plan działania jest prosty. Po sumiennym wypisaniu wszystkich wydatków, należy dokonać ich kategoryzacji. Przykładowy podział może objąć: wydatki stałe (np. czynsz, rachunki za media), wydatki na jedzenie oraz pozostałe wydatki, takie jak naprawa auta czy wyjście do kina. Eliminacja niepotrzebnych z nich przełoży się na wzrost puli wolnych środków.
Taki podział pozwoli komfortowo przeżywać kolejne miesiące bez widma niewypłacalności i konieczności korzystania z pożyczek od znajomych.
Właściwe dysponowanie własnym budżetem, poza wewnętrzną satysfakcją i komfortem życia, prowadzi do sytuacji, w której raz na zawsze możemy zapomnieć o pożyczaniu pieniędzy. Osoba, która ma tendencje do robienia sobie długów, może w którymś momencie mieć problemy z uregulowaniem swoich zaległości finansowych wobec innych.
3. Konto oszczędnościowe – które najlepsze?
Zbieranie pieniędzy do skarbonki nie jest najlepszym sposobem na oszczędzanie. Do skarbonki najlepiej wrzucać drobne monety, dzięki czemu po dłuższym czasie może uzbierać się pokaźna suma pieniędzy.
Większe środki warto lokować na koncie oszczędnościowym. W ten sposób oszczędzanie może dać realną szansę na powiększanie kapitału. Im więcej wpłacimy na lokatę, tym potencjalnie większe dochody uzyskamy.
Przy wyborze konta oszczędnościowego warto kierować się m.in. renomą banku, czasem istnienia, kosztami obsługi oraz opinią klientów. Większość
z nich można znaleźć w sieci.
4. Co robić, aby zarabiać więcej?
Co w przypadku, gdy marzenie o większych oszczędnościach jest skutecznie unicestwiane przez niski poziom uzyskiwanych zarobków? Nic straconego! Praca powinna nie tylko zapewnić radość, ale również godne życie. Trzeba dać z siebie wszystko! Należy postarać się o awans lub zmienić pracę na lepiej płatną. Ponadto warto podnosić kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach lub warsztatach. Wyedukowany pracownik jest bardzo cenny na rynku pracy.
W przypadku gdy żadna z powyższych opcji nie jest możliwa do zastosowania, idealnym rozwiązaniem może okazać się znalezienie dodatkowego zajęcia. To zapewni dodatkowy dochód, który konsekwentnie odkładany pozwoli zwiększyć poziom oszczędności.
Do najczęstszych prac wykonywanych w domu zalicza się składanie
i pakowanie długopisów oraz pudełek. Niemniej jednak dodatkowe pieniądze można zarobić, rozwijając jednocześnie swoje zainteresowania. Przykładem może być założenie bloga tematycznego związanego z własnym hobby. Porównywalne korzyści można odnieść dzięki podjęciu dodatkowej pracy w niepełnym wymiarze godzin, np. w charakterze kelnera na przyjęciach weselnych.
Pieniądze zarobione w ten sposób w całości można odkładać na koncie oszczędnościowym. Regularne odkładanie nawet niedużych sum, może stanowić niezły zastrzyk finansowy.