Jak poprawnie zdefiniować swój cel?
Wiele osób zaczyna przygodę z siłownią, ponieważ chce coś zmienić w swoim życiu. Owe „coś” jest zwykle substytutem słów: „chcę lepiej wyglądać”, „chcę mieć lepszą kondycję”, „chcę podobać się płci przeciwnej”. Jednak te osoby często nie potrafią zbyt wiele osiągnąć. Pojawiają się problemy z motywacją, trudno też wskazać przyczynę porażki. Najprawdopodobniej problemu dałoby się uniknąć, gdyby osoby te miały jasno określony cel. W tym artykule dowiecie się, jak takie cele należy formułować.
SPIS TREŚCI:
1. Wyznaczanie celów – dlaczego warto?
4. Wyznaczanie celów – podsumowanie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Wyznaczanie celów – dlaczego warto?
Wielu osiąga przyzwoite wyniki podczas dążenia do lepszej sylwetki, zdrowia czy kondycji, ale nawet takie osoby potrafią być z siebie niezadowolone. Wynika to z faktu, że nie mieli wcześniej sprecyzowanego celu i planu działania, dlatego nie wiedzą, jak daleko zaszli i czy w pełni zrealizowali to, co było ich początkowym zamysłem. Z taką sytuacją spotykają się zazwyczaj osoby, które amatorsko uprawiają sport. Mimo to znane są podobne przypadki nawet wśród zawodowców.
Osoby uprawiające sport zawodowo są pozytywnie nastawione, mają wysoką samoocenę i dużą motywację. Wynika to głównie z tego, że osoby te poprawnie określiły i spisały cele, które mają zostać zrealizowane. Dzięki temu osiągają je, a co za tym idzie – pojawia się u nich zadowolenie i spełnienie. To także zachęca do wyznaczania sobie kolejnych celów.
Skoro czytasz ten artykuł, to zapewne wiesz, do czego dążysz – ale nie wiesz, jak to zrealizować. Potrzebujesz odpowiedniego sposobu żywienia, właściwego treningu i dobrze przemyślanego planu działania, który powinien się zaczynać od opisania tego, co dokładnie chcesz osiągnąć,
w jakim czasie chcesz to zrobić i po co. To jest punkt wyjścia do zaprogramowania naszej metamorfozy.
Wyznaczanie celów stanowi podstawę przy rozwiązywaniu różnych problemów. Dobrze przemyślany i opracowany plan sprawia, że nie działamy po omacku, tylko konsekwentnie realizujemy wszystkie jego etapy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie być przygotowani na wszystkie ewentualności. Wtedy nasze plany mogą ulec zmianie. Jednak żeby tak się stało, najpierw trzeba sprecyzować swoje cele.
SMART to jedna z najlepszych metod wyznaczania celów. SMART to akronim cech, które posiada każdy dobrze zdefiniowany cel:
– S – szczegółowy (ang. specific);
– M – mierzalny (ang. measurable);
– A – ambitny (ang. ambitious);
– R – realistyczny/ekologiczny (ang. realistic/relevant);
– T – terminowy (ang. timely defined).
S jak Szczegółowy
Cel musi być precyzyjny. Im szczegółowiej rozpisany, tym lepiej. Zamiast zakładać „chcę wyciskać dużo na ławce prostej”, lepiej założyć sobie: „za 3 miesiące będę wyciskał 20 kg więcej na ławce prostej”, albo: „co tydzień będę zwiększał ciężar o 2,5 kg”.
M jak Mierzalny
Cel musi być mierzalny, dlatego należy używać konkretnych wartości. Stwierdzenie „wyciskać dużo” można rozumieć na wiele sposobów. Ważne zatem jest w tym przypadku użycie konkretniejszej miary. W zależności od rodzaju przyjętego celu będą to np. kilogramy (na siłowni), kilometry (na bieżni), metry (na basenie), centymetry (w skoku o tyczce).
A jak Ambitny
Cel musi być ambitny, Musi być dla nas wyzwaniem. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i tworzyć celu nierealnego; dla przykładu –„wyciskanie 200 kg po 3 miesiącach treningu”. Cele należy dobierać ostrożnie. Warto zatem obrać tzw. taktykę low ball, czyli robienie wolniejszego, ale bardziej regularnego progresu.
R jak Realistyczny
Realizm celów został opisany wyżej. Cel musi też być ekologiczny. Cel ten ma nieść korzyść, a nie być dla nas destrukcyjny. Nie możemy osiągać celów kosztem własnych wartości, przekonań, kontaktów ze znajomymi. Wszystko musi ze sobą współgrać. To pozwoli zachować trzeźwość umysłu.
T jak Terminowy
Cel musi być określony w czasie. Musimy wiedzieć, ile mamy czasu na jego osiągnięcie. Określenie terminu jest bardzo ważne, bowiem sprawia, że działamy pod presją. Działa to motywująco i sprawia, że realizacja celów przychodzi zdecydowanie łatwiej.
Cel powinien mieć pozytywny wydźwięk. Nie można nadużywać słowa „nie”. Dlaczego? Ponieważ może zadziałać tu metoda różowego słonia (jeżeli powiem żebyś nie myślał o różowym słoniu, na pewno pomyślisz).
Zamiast powiedzieć „nie będę się obijał”, powiedz: „będę aktywny fizycznie przynajmniej 3 razy w tygodniu”. Unikaj słowa „nie”, gdyż ma negatywny wydźwięk. Właściwie sformułowane cele sprawiają, że chętniej i łatwiej je realizujemy.
4. Wyznaczanie celów – podsumowanie
Wyznaczanie celów to podstawa w dążeniu do swoich pragnień, marzeń
i potrzeb. To właśnie właściwie określone cele są fundamentem naszego sukcesu.
Wszystko zaczyna się w głowie. Masz wiedzę na temat wyznaczania celów, zatem nie pozwól, by ktoś wyprzedził cię w realizacji planów!