Słuchanie smutnych piosenek, czytanie romantycznej korespondencji i wpatrywanie się we wspólne fotografie – zna to chyba każdy, kto choć raz w życiu doświadczył rozstania. Zwykle pierwsze związki gwarantują huśtawkę emocjonalną. Jednak czy związek, w którym dzieje się coś złego, ma szansę na powodzenie? Czy zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie znajomości? Jak przeżyć rozstanie po latach?

 

SPIS TREŚCI:

1. Na czym polega szczęśliwy związek?

2. Rozstanie – jakie są ku temu powody?

3. Powrót a udany związek

4. Okres do wprowadzania zmian

 

 

1. Na czym polega szczęśliwy związek?

Dobór idealnego partnera to nie wynik chłodnych kalkulacji. To decyzja świadoma, choć często wynikająca z przypadkowej sytuacji. Często wybór drugiej połówki wynika z tego, że dobrze się z nią rozmawia, że komfortowo czuje się w jej towarzystwie i że jest atrakcyjna fizycznie. Zwykle górę nad innymi bierze ostatni z wymienionych aspektów. Niestety, jak głosi stara maksyma, książki nie ocenia się po okładce.

 

Szansę na przetrwanie mają w dużej mierze tylko te związki, w których partnerskie relacje oparte są na czymś więcej niż tylko fizyczność. Aby dwoje ludzi cieszyło się swoim towarzystwem dłużej niż przez kilka miesięcy, ważne jest przede wszystkim żywe zainteresowanie partnerką/partnerem, zrozumienie, szczerość, wierność i lojalność. Partner to nie tylko obiekt westchnień, to także najlepszy przyjaciel. To również pierwsza osoba, do której należy się zwrócić w najgorszych chwilach, i zarazem osoba, na którą zawsze można liczyć.


2. Rozstanie – jakie są ku temu powody?

Budowanie relacji wyłącznie w oparciu o fizyczność partnerki/partnera zwykle źle się kończy. W fazie zauroczenia, która trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy, zakochana osoba minimalizuje wady drugiej połówki, mimo że w innej sytuacji najprawdopodobniej nie byłaby w stanie ich zaakceptować. Taka osoba wierzy, że z czasem niechciane zachowania ulegną poprawie. Nic bardziej mylnego!


Próba zmiany partnera po okresie zauroczenia zwykle prowadzi do wielu nieporozumień. Te zaś sprawiają, że partnerzy zaczną się od siebie oddalać. W końcu osoba nieakceptowana przez swojego partnera nie może być sobą i czuć się komfortowo.

  Fabryka Siły Sklep

Rosnąca liczba nieporozumień często doprowadza którąś ze stron do szukania zrozumienia u innych. To zaś niejednokrotnie budzi podejrzenia co do zaangażowania w związek i uczciwości jednej ze stron. Oskarżenia

w takiej sytuacji wydają się nieuniknione. Odkryta zdrada zwykle kończy związek, nawet ten długoletni.


3. Powrót a udany związek

Jak odbudować zaufanie w związku? Czy rozstanie może pomóc odbudować związek na nowo? Te pytania głównie trapią osoby, które zdecydowały się ponownie ze sobą być. Odpowiedź zależy głównie od tego, jak wyglądał moment rozstania.

 

Partnerzy rozstający się ze sobą z myślą o zrobieniu sobie przerwy

w związku mają zdecydowanie większe szanse na powodzenie niż osoby, których rozstanie było spowodowane dopuszczeniem się zdrady. Takie nadużycie zaufania partnera udowadnia, że był to związek bez miłości.


Rozstanie to oznaka tego, że w związku od jakiegoś czasu się nie układało. Nie należy szukać winnego takiego obrotu spraw. Niektóre osoby po prostu do siebie nie pasują, a niekiedy potrzeba czasu, aby móc to sobie uświadomić. W większości przypadków rozstanie jest jednoznacznym końcem jakiejkolwiek relacji pomiędzy ex partnerami. Próby powrotów często kończą się ponowną rozłąką.


4. Okres do wprowadzania zmian

Związek, który niszczy życie partnerom, prędzej czy później zakończy się.   Jak pogodzić się z rozstaniem? Przede wszystkim nie należy się załamywać. Smutne chwile należy przetrwać, a na bazie dotychczasowych doświadczeń budować kolejny, być może bardziej udany związek.


Jako singiel warto zaktualizować swój system wartości, określić życiowe cele i poczynić przygotowania do ich realizacji. Można poszukać nowej pracy, zacząć rozwijać się osobiście i zawodowo, zadbać o swoją fizyczność poprzez odpowiednią dietę oraz trening siłowy.

 

Koniec długoletniego związku nie musi oznaczać końca świata. Życie

w każdym momencie można zacząć od nowa. Co więcej, może być ono jeszcze bardziej radosne i pełne wrażeń niż było do tej pory. Wszystko zależy od ciebie!