Rozwój kreatywności rozpoczyna się już w okresie dzieciństwa. Później kształtują ją zabawy i ćwiczenia wykonywane w grupie, np. w szkole. Koniec szkoły to nie koniec wymagań. W dorosłym życiu szef wymaga od swoich pracowników, aby pokazywali swą kreatywność w pracy. Jak rozwijać kreatywność? Czy są ćwiczenia rozwijające kreatywność?

 

SPIS TREŚCI:

1. Jak rozwijać kreatywność – dużo czytaj

2. Graj w gry

3. Uprawiaj sporty

4. Podejmuj się trudnych projektów

5. Ucz się od innych

6. Nie bój się błędów

 

 

1. Jak rozwijać kreatywność – dużo czytaj

Czytanie książek wpływa na rozwój kreatywności, dlatego tak ważne jest czytanie już w młodym wieku. Bajki, które dziecko czyta, wpływają na wyobraźnię, a to z kolei powiązane jest z kreatywnym myśleniem.


Ponadto osoby, które osiągnęły zawodowy bądź osobisty sukces, przyznają się do tego, że przynajmniej 1 godzinę dziennie poświęcają właśnie na czytanie! Samo czytanie to nie tylko impuls wpływający na pobudzenie kreatywności, to także szansa na przyswojenie nowej wiedzy, poszerzenie horyzontów, a także zdobycie nowych umiejętności. Wiedzę zaczerpniętą

z książek z powodzeniem można wykorzystać do budowania wspaniałego życia!

 


2. Graj w gry

Nie wiesz jak poprawić kreatywność? Grając w gry komputerowe! Tak, tak, wiadomo, że podobno od komputera psuje się wzrok, a dzisiejsza młodzież spędza przed monitorem zdecydowanie za dużo czasu. Jednak czy

z multimedialnej rozrywki można wyciągnąć jakieś pozytywy? Jak się okazuje, można!


Jak dowodzą badania naukowe, dzieci, które regularnie grają w gry wymagające od nich analitycznego myślenia, podejmowania ryzyka Fabryka Siły Sklep

i szybkich reakcji, są bardziej kreatywne niż młodzież, która nie lubuje się

w grach komputerowych. Oznacza to, iż produkcje multimedialne wspomagają rozwijanie kreatywności u dzieci.


Morał z tego jest jasny – od czasu do czasu warto odpalić swój sprzęt

i zasiąść do gry, która będzie wymagała czegoś więcej niż tylko bezmyślnego klikania w klawiaturę. Podobno mężczyzna nigdy w 100% nie dojrzewa, jak widać, ma to swoje plusy!


3. Uprawiaj sporty

Sport to dla niektórych całe życie. Jedni biegają, drudzy regularnie grają

w piłkę nożną, a jeszcze inni wolą trening na siłowni. W końcu uprawianie sportu to samo zdrowie. W dodatku, jak się okazuje, osoby regularnie przykładające się do treningów, często nieświadomie przyczyniają się do ćwiczenia kreatywności.


Sporty wymagające szybkiej i trafnej analizy, gdzie chwila zawahania może skutkować nieudaną akcją, rozwijają kreatywne myślenie. Przykładowo trening piłki nożnej uczy nie tylko kontroli nad piłką, ale pomaga również opanować szereg zwodów z piłką i bez, a także niekonwencjonalnych zagrań, które poza zmyleniem przeciwnika rozwijają kreatywność. Podobnie zresztą wygląda to na siłowni, gdzie komponowanie kolejnych treningów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez wiedzy i kreatywnego podejścia.


4. Podejmuj się trudnych projektów

Kreatywność w pracy jest niezwykle cenną umiejętnością. Samo wpisanie tej cechy w CV to za mało, należy jeszcze umieć się wykazać. Okazja może zdarzyć się w trakcie realizowania projektu zleconego przez szefa. Kierowanie zespołem bądź wzięcie odpowiedzialności na swoje barki z pewnością nie umknie uwadze szefa, ale również wpłynie pozytywnie na pobudzenie kreatywności.


5. Ucz się od innych

Jeśli wychodzisz z założenia, że masz u stóp cały świat i nigdy się nie mylisz, to muszę cię rozczarować – jesteś w błędzie. Często aby w życiu do czegoś dojść, trzeba bazować na wiedzy oraz wskazówkach osób, którym udało się już odnieść sukces.

 

Faktem jest, iż nie ma uniwersalnego przepisu na odniesienie finansowego

i życiowego spełnienia w ciągu miesiąca. Na wszystko trzeba solidnie zapracować, jednak aby praca ta była naprawdę efektywna, warto radzić się osób bardziej doświadczonych. Przy tym zwiększa się swoje kompetencje

i rozwija kreatywność, bo niekiedy najbardziej ryzykowne kroki przynoszą największe rezultaty.


Przykładowo osoba, która chce odnieść sukces w sportach sylwetkowych, powinna się wzorować na mistrzu w tej dziedzinie, np. Arnoldzie Schwarzeneggerze. Powinna czerpać jak najwięcej z jego wskazówek, poświęcać czas na czytanie biografii jednego z najlepszych i największych sportowców w dziejach świata. W dodatku Arnold potrafił sukces w sporcie przekuć w sukces aktorski oraz polityczny. Z kolei swój majątek zawdzięcza odważnym posunięciom na rynku nieruchomości. Takie działanie wymaga kreatywności!


6. Nie bój się błędów

Osoba, która boi się porażek, nigdy nie odniesie sukcesu. Porażki i błędy to nic innego jak doświadczenia, które można przekuć w sukcesy. Ponadto popełnianie błędów ma wpływ na rozwój kreatywności, bowiem jeśli jeden sposób nie działa, to należy wykazać się wyobraźnią i szukać kolejnego, być może bardziej skutecznego.


Jak ćwiczyć kreatywność? Bądź jak dziecko uczące się chodzić i nie bój się kolejnych bolesnych upadków, czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym. Każdy upadek czegoś uczy i daje szansę na to, aby następnym razem wykonać coś lepiej!