Okulary przeciwsłoneczne to stylowy i ponadczasowy dodatek do praktycznie każdego stroju, począwszy od wytwornych garniturów, przez luźną odzież na spotkanie towarzyskie, aż po strój do biegania. Można wybierać spośród wielu modeli. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz – rodzaj filtru, jaki posiadają soczewki.

 

SPIS TREŚCI:

1. Kiedy najczęściej korzysta się z okularów przeciwsłonecznych?
2. Dlaczego wybór odpowiedniego filtru UV jest tak ważny?
3. Jakie rodzaje ochrony są dostępne?
4. Który typ jest najlepszy dla oczu?

 

 

1. Kiedy najczęściej korzysta się z okularów przeciwsłonecznych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – z okularów przeciwsłonecznych można korzystać w zasadzie zawsze. Nie istnieją reguły określające, że okulary przeciwsłoneczne należy nosić np. tylko latem, choć właśnie w tym okresie są one najpopularniejszym dodatkiem zarówno wśród pań, jak i panów – co zresztą potwierdzają opinie użytkowników.


Najczęściej są jedynie kilkutygodniowym dodatkiem i niewiele osób zawraca sobie głowę czymś takim jak filtr UV. Jest to błędne podejście. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.


Warto dodać, że obecnie zanika podział na damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne. W cenie są modele określane jako uniseks. Jest to rodzaj uniwersalny, który może służyć zarówno paniom, jak i panom.

 

2. Dlaczego wybór odpowiedniego filtru UV jest tak ważny?

Wybór odpowiedniego filtru UV pomaga zabezpieczyć wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W ten sposób chroni się oczy przed promieniowaniem, poprawia widoczność w słoneczne dni, co jest szczególne ważne między innymi w przypadku kierowców.

 

Wybór filtru UV powinien być głównym elementem, na który kupujący musi zwrócić uwagę w trakcie wybierania okularów. W związku z tym warto zdecydować się na droższy model, który w lepszy sposób zabezpieczy nasze oczy przed promieniami niż tanie odpowiedniki, które są jedynie zagrożeniem. Fabryka Siły Sklep


Tanie modele są swoistą pułapką. Ze względu na cenę są niezwykle popularne, jednak nie spełniają zazwyczaj swojej funkcji. Źrenica oka pozbawiona odpowiedniej dawki światła rozszerza się, przez co przy wyborze tanich okularów przeciwsłonecznych pozbawionych odpowiedniego filtru UV narażane na uszkodzenie są siatkówki i soczewki oczu.

 

Kolor soczewki również jest nie bez znaczenia. Ciemne barwy przepuszczają mniejsze ilości światła. Stąd najczęściej stosuje się odcień czarny, brązowy, popielaty czy ciemnoniebieski.

 

3. Jakie rodzaje ochrony są dostępne?

Obecnie w okularach przeciwsłonecznych można spotkać się z trzema rodzajami ochrony.

 

Filtr UV

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj ochrony oczu przed szkodliwymi promieniami. W zależności od mocy chroni oczy częściowo bądź całościowo. Ilość przepuszczanego światła zależy od kategorii. Tych jest pięć:

Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła.
Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła.
Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła.
Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła.
Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła.

 

Polaryzacja

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne są zazwyczaj droższe i wiele osób decyduje się właśnie na nie, właściwie nie zdając sobie do końca sprawy z ich przeznaczenia.

 

Faktem jest, że szczególnie dobrze sprawdzają się one zarówno w przypadku sportowców, jak i kierowców, bowiem nie tylko chronią oczy, lecz także niwelują odbijające się od powierzchni wody, jezdni czy innych pojazdów światło.

 

Fotochrom

Filtr fotochromowy znajduje zastosowanie w przypadku okularów korekcyjnych. Takie okulary korekcyjne w zależności od nasłonecznienia przepuszczają światło w różnym stopniu, dostosowując się do panujących warunków.

 

Przejście od stanu jasności soczewki do stanu ciemności i na odwrót nie następuje jednak od razu. Najczęściej jest to proces trwający kilka minut, co jest również bezpieczne dla oczu, gdyż nie naraża ich na nagłą zmianę ilości światła.

 

Okulary korekcyjne z filtrem fotochromowym stosowane są w przypadku osób, które pomimo problemów ze wzrokiem chcą chronić swoje oczy przed promieniami UV.

 

4. Który typ jest najlepszy dla oczu?

Z pewnością należy zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne zawierające filtr UV. W związku z tym istotną rolę odgrywa nie tylko cena, ale także miejsce zakupu produktu. Warto w przypadku podjęcia decyzji o nabyciu nowych okularów udać się w zaufane i pewne miejsce, zaś szerokim łukiem omijać uliczne bazary, gdzie kupimy tanie, lecz niezbyt dobre i zazwyczaj mało modne okulary przeciwsłoneczne.

 

Typ okularów zależy od ich przeznaczenia. Inne wybierze sportowiec, inne osoba mająca problemy ze wzrokiem, a jeszcze inne osoba, która chce z nich korzystać na co dzień. Warto jednak przy wyborze decydować się na kategorię 3 bądź kategorię 4, jeśli chodzi o przepuszczalność światła.