Kolejna część artykułu omawiającego zachowanie na drodze w przypadku awarii auta. W niniejszej części krótko zostanie przedstawione postępowanie w przypadku zmiany opony i wskazane zostaną środki zaradcze, w przypadku gdy usterka okaże się groźniejsza i nie będzie można jej naprawić we własnym zakresie.

 

SPIS TREŚCI:
1. Ocena usterki
2. Skontaktowanie się z pomocą drogową

 

 

1. Ocena usterki

Jeżeli usterka jest spowodowana złapaniem gumy, problem można naprawić stosunkowo szybko i sprawnie we własnym zakresie w miejscu stwierdzenia awarii. Wystarczy tylko dostosować się do wszystkich zasad bezpiecznej zmiany koła na drodze, a więc przede wszystkim pamiętać o włączeniu awaryjnych świateł, zgaszeniu silnika, wrzuceniu biegu oraz zaciągnięciu ręcznego.

 

Następnie, o czym była mowa już wcześniej, należy zabezpieczyć siebie, własne auto i ostrzec innych uczestników ruchu za pomocą trójkąta odblaskowego. Obowiązkowo do zmiany koła należy założyć kamizelkę odblaskową i rękawiczki, nie tyle po to, by nie ubrudzić rąk, lecz by chronić je przed wszelkimi urazami i potencjalną infekcją, która może wkraść się w ranę.

 

Kolejnym elementem jest zabezpieczenie auta dzięki bloczkom. Lewarek należy tak samo jak auto umiejscowić na równej i twardej powierzchni. Przed podniesieniem samochodu wskazane jest lekkie poluzowanie śrub. Dopiero po tym można podnieść pojazd tak, aby zdjąć koło i zapewnić mu stabilność, a więc około 2–3 cm nad podłoże. Po takim przygotowaniu można dokonać zmiany koła.

 

2. Skontaktowanie się z pomocą drogową

Jeżeli jednak usterka okaże się niemożliwa do naprawy w zaistniałych warunkach, należy poszukać osoby, która pomoże w holowaniu pojazdu do bezpiecznego miejsca. Usterkę zawsze można spróbować naprawić samemu. Warunek jest jeden – warto mieć odpowiedni sprzęt i przede wszystkim pojęcie o tym, co zamierza się robić. W przeciwnym wypadku można zwiększyć koszty potencjalnej naprawy pod okiem specjalisty.

 

W sytuacji gdy nie ma się osoby bliskiej, która pomogłaby w holowaniu, nie należy panikować. Pozostaje jeszcze jedno wyjście. W nagłych wypadkach, gdy jest się bardzo daleko od znajomych i miejsca zamieszkania, np. Fabryka Siły Sklep

w czasie podróży służbowej, zawsze można skorzystać z pomocy drogowej, która odholuje auto do mechanika i zapewni transport poszkodowanemu kierowcy.