Zasłużony odpoczynek po pracy należy się każdemu. W niniejszym artykule dam kilka wskazówek osobom planującym swój urlop, gdzie i jak warto go spędzić. Podpowiem także, jak nauczyć się odpoczywać w ciągu tygodnia, aby móc naładować baterie nie tylko podczas urlopu!

 

SPIS TREŚCI:
1. Urlop wypoczynkowy
2. Odpoczynek czynny czy odpoczynek bierny?
3. Nad morzem, nad jeziorem czy w górach?
4. Jak odpoczywać bez urlopu?

 


1. Urlop wypoczynkowy
Pracujesz naprawdę sporo, osiągasz coraz lepsze wyniki, szef jest z ciebie zadowolony, a współpracownicy zazdrośni? Spełnienie zawodowe jest wspaniałe, prawda? Człowiek jednak nie jest maszyną i w którymś momencie musi odpocząć. W przeciwnym razie w końcu przestanie zachwycać. Aby móc naładować baterie i w dalszym ciągu osiągać sukcesy zawodowe, musi udać się na urlop wypoczynkowy.

 

Jeśli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu, wybór jest naprawdę ogromny. Można zdecydować się na odpoczynek nad jeziorem, aktywny odpoczynek w mieście, grając np. w badmintona, lub wybrać odpoczynek psychiczny, zostając w domu i oglądając filmy z ukochaną. Wszystko po to, aby przynajmniej przez kilka chwil w ogóle nie myśleć o pracy.

 

2. Odpoczynek czynny czy odpoczynek bierny?
Odpoczynek czynny czy odpoczynek bierny, który lepszy? Wszystko zależy od tego, jak na co dzień wygląda praca. Jeżeli praca polega na wysiłku fizycznym, to z pewnością lepszym rozwiązaniem dla zmęczonego organizmu będzie odpoczynek bierny. Pomoże on stanąć na nogi i w pełni zregenerować organizm. W przypadku osoby pracującej umysłowo, najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczynek czynny.

 

Przykładowe czynności mieszczące się w pojęciu odpoczynek bierny:
– czytanie książki;
– przeglądanie zasobów sieci;
– oglądanie ulubionych filmów;
– rozmowa ze znajomymi;
– odpoczynek w ogrodzie na hamaku;
– drzemka;
– odpoczynek na łonie natury (np. wypad nad jezioro).

  Fabryka Siły Sklep

Przykładowe czynności mieszczące się w pojęciu odpoczynek czynny:
– jazda na rowerze;
– pływanie;
– wieczorny spacer z psem;
– wyjście do parku na spacer z ukochaną.

 

3. Nad morzem, nad jeziorem czy w górach?
Aby wypocząć, nie trzeba decydować się na wyjazd poza granice Polski. Nasz kraj jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie! Oferuje wiele atrakcji pozwalających miło spędzić czas. Poniżej zaprezentowane zostały trzy najchętniej wybierane przez Polaków miejsca spędzania urlopu.

 

Odpoczynek nad morzem
Latem nad polskim morzem można przede wszystkim ładnie się opalić. Należy jednak pamiętać, aby nie spędzać za dużo czasu na słońcu, gdyż nie jest to zbyt zdrowe dla skóry. Podczas opalania również należy pamiętać

o korzystaniu z olejku z filtrem UV.

 

Osoby lubujące się w rybach z całą pewnością nie będą zawiedzione – tych nad Morzem Bałtyckim jest pod dostatkiem. Co rusz można spotkać lokal serwującą morskie specjały.

 

Wieczorem można udać się do pobliskiego pubu lub knajpki na plaży.

W większych nadmorskich miastach można bawić się w klubach do białego rana. Warto przy tym pamiętać, że tańcząc spalamy kilokalorie i poprawiamy kondycję. Na co więc czekać?

 

Odpoczynek w górach
Jeżeli polskie morze i prozdrowotny jod z jakichś powodów nie są pożądane, nic straconego. Można udać się w przeciwnym kierunku, na drugi koniec Polski, w góry.

 

Sezon turystyczny w górach nigdy się nie kończy. Tysiące wczasowiczów spędzają w polskich górach swój urlop. Aktywny odpoczynek

w czasie górskich wędrówek wymaga nie lada kondycji. Jednak czego się nie robi dla zdrowia oraz przepięknych i malowniczych widoków?

 

Odpoczynek nad jeziorem
Gdzie spędzić urlop z przyjaciółmi? Odpowiedź jest prosta! Wybierz mazurskie jeziora! Każde z nich jest inne. Każde czeka, byś je odkrył! Każdy, kto choć raz wybrał odpoczynek nad którymkolwiek jeziorem na Mazurach, chętnie wraca nad nie w kolejnych latach.

 

Weekendowy odpoczynek nad jeziorem to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną wypocząć z dala od wielkich miast. Większą część dnia można spędzić nad wodą, a wieczorem rozpalić grilla przy wynajmowanym domku letniskowym.

 

Wypad nad jezioro ma jednak jedną wadę. Przebywanie po zapadnięciu zmierzchu przy dużych zbiornikach wodnych nie jest komfortowe ze względu na znaczną liczbę komarów.

 

4. Jak odpoczywać bez urlopu?
To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Warto pochylić się nad dwoma rozwiązaniami, które pomogą zrelaksować się w trakcie tygodnia pracy. Są to odpoczynek dobowy i odpoczynek tygodniowy. Są to dwa typy organizowania, a następnie spędzania wolnego czasu.

 

Pierwszy z nich może dotyczyć popołudniowej drzemki, czytania dobrej książki lub też zabraniem dziewczyny na randkę. Odpoczynek dobowy zakłada spędzenie przynajmniej godziny dziennie w taki sposób, aby móc naładować baterie.

 

Dobrą metodą jest również planowanie wszystkich działań relaksujących na tydzień do przodu i sprawienie, aby każdy dzień obfitował w odpoczynek bierny i czynny. Tak właśnie wygląda odpoczynek tygodniowy. Każdego dnia wydziela się godzinę, którą spędza się w zaplanowany wcześniej sposób.