Empatia – bądź dobry dla innych!
Co to jest empatia? A pamiętasz, jak będąc dzieckiem, mama cały czas powtarzała ci, abyś był dobry i miły dla innych? Tata z kolei mówił, abyś nie dał się sprowokować innym chłopcom i zawsze stawał w obronie słabszych. To właśnie znaczy być osobą empatyczną. Bez tego niemożliwy byłby rozwój duchowy człowieka. Empatia to zaledwie jedno słowo. Identyfikowanie się z nim może wiele zmienić w relacjach z innymi osobami. Więcej o tym, co to jest empatia, znajdziesz w niniejszym artykule.
SPIS TREŚCI:
2. Sympatia a empatia – dlaczego warto być empatycznym?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Empatia – definicja tego słowa jest często mylnie utożsamiana z altruizmem. Altruizm to przekładanie dobra innych nad własne. Empatia w swoim pierwotnym znaczeniu nie ma nic z tym wspólnego. W takim razie co znaczy słowo empatia?
Można spotkać się z różnymi wyjaśnieniami tego terminu. Jedne są bardzo zawiłe, głównie ze względu na wykorzystanie w nich naukowego języka, inne zaś są proste, wyjaśniane stosunkowo przystępnym językiem.
Najprościej ujmując, empatia to umiejętność identyfikowania się z tym, co czuje inna osoba. Posiłkując się przykładami, osoba empatyczna bez problemu więc potrafi postawić się na miejscu osoby, która wygrała miliony, jak też na miejscu osoby, która walczy każdego dnia o przetrwanie. Synonimami słowa empatia są: wczucie się, współodczuwanie, wyrozumiałość, zrozumienie.
2. Sympatia a empatia – dlaczego warto być empatycznym?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest wręcz oczywista. Osoba empatyczna
o wiele lepiej odnajdzie się w towarzystwie innych. Dzięki odpowiedniemu podejściu do pozostałych osób, jest ona świetnym kompanem rozmów. Sprawdzi się również jako "doradca życiowy", czyli ktoś, kogo spotyka się niezwykle rzadko.
Osoby empatyczne szybko znajdują wspólnych język z innymi ludźmi, dzięki czemu naturalnie oraz w relatywnie krótkim czasie, nawiązują nowe znajomości. Osoby, które opanowały umiejętność identyfikacji z uczuciami innych, są również wymarzonymi przyjaciółmi. Dlaczego? Ponieważ zawsze wysłuchają problemów drugiej strony i odniosą się umiejętnie do niego.
Empatia jest szczególnie ważna w związku. Jest to jeden z fundamentów udanej relacji dwojga zakochany osób. Zapewnia porozumienie na linii kobieta–mężczyzna. Umożliwia wczucie się w problemy i sukcesy drugiej strony. Dzięki temu para świetnie się dogaduje.
Po drugiej stronie jest sytuacja, w której każda ze stron skupia się jedynie na własnym życiu. Takie osoby nie mają chęci słuchać innych oraz spróbować zrozumieć ich uczuć.
Osoba empatyczna jest szczególnie mile widziana na stanowiskach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem. Taka osoba zwykle odgrywa kluczową rolę w wynikach, jakie osiąga przedsiębiorstwo, bez względu na zakres i rodzaj świadczonych przez nie usług. Empatia pomaga poznać i zrozumieć potrzeby potencjalnego klienta. Dzięki temu łatwiej dopasować produkt lub usługę do danej osoby.
A jak wygląda sytuacja w przypadku empatii trenerów personalnych? Dobry trener personalny musi nie tylko świetnie wyglądać, posiadać specjalistyczną wiedzę poświadczoną certyfikatami oraz dyplomami, ale również musi charakteryzować się odpowiednim podejściem do klienta. Także i w tym przypadku kluczową rolę odgrywa empatia. Dzięki niej, trener personalny jest w stanie zrozumieć klienta. Wie, kto chce szybko zbudować masę mięśniową. Wie także, kto jest otyły i kto chce wyglądać lepiej, ale nie ma dostatecznej motywacji do ćwiczeń.
Osobom empatycznym często zdarza się mieć zbyt altruistycznie podejście do życia. Przedkładają one dobro innych nad własne. Osoby empatyczne także często biorą do siebie opinie innych osób. To często prowadzi do stresu, ciągłego niezadowolenia, a w skrajnych przypadkach, nawet do zamknięcia się w sobie.
Należy pamiętać , że warto być osobą empatyczną i starać się zrozumieć innych, lecz nie należy na siłę uszczęśliwiać innych kosztem siebie. Popadanie w skrajności nie jest dobre dla nikogo. Odrobina egoizmu jeszcze nikomu w życiu nie zaszkodziła. Jest ona nawet wręcz wskazana.
W przeciwnym razie nikt nie dbałby o siebie i nie funkcjonał na 100%!