Wiele osób uważa, że codzienne picie alkoholu to jeszcze nie alkoholizm. Równie wiele jest zdania, że alkohol ułatwia uwodzenie. Uzależnienie od alkoholu może spotkać każdego. Nie ma osoby, która może pić bezkarnie, nie narażając się na ryzyko choroby alkoholowej. W artykule przedstawiam 5 największych mitów na temat picia alkoholu. Sprawdź, czy o nich słyszałeś!

 

SPIS TREŚCI:
1. Alkohol a alkoholizm
2. Odprężenie po alkoholu
3. Podryw
4. Alkohole a sen
5. Impreza bez alkoholu

 


1. Alkohol a alkoholizm
Choroba alkoholowa, znana również jako alkoholizm, nie wiąże się wyłącznie z konkretną dawką alkoholu, jaką dostarcza się organizmowi.

W przypadku uzależnień najważniejsza jest częstotliwość przyjmowania substancji, które uzależniają. Objawy alkoholizmu to przykładowo: regularne spożywanie co najmniej jednego piwa czy wpadanie w tzw. ciągi alkoholowe. Mogą się one charakteryzować tym, że np. 2 dni w tygodniu dana osoba poświęca na picie wysokoprocentowych trunków.

 

Ceny alkoholu, zwłaszcza tego z tzw. niższej półki, nie są duże. Praktycznie każdego stać na to, aby codziennie, bez wpadania w tarapaty finansowe, kupić sobie dwa piwa. Wiele osób produkuje samodzielnie alkohol na własny użytek. Koszt jednostkowy jest wówczas znacznie niższy.

 

Alkoholik to osoba, która sama nie radzi sobie z nałogiem. Jak pomóc alkoholikowi? Najlepiej przekonać go do wzięcia udziału w terapii odwykowej i przystąpienie do klubu Anonimowych Alkoholików, w którym pomaga się osobom w podobnej sytuacji.

 

2. Odprężenie po alkoholu
Dzisiejszy świat przysparza ludziom wielu problemów. Brak pieniędzy, niezadowalająca praca oraz ciągłe zmęczenie mogą sprawiać, że człowiek zacznie szukać ucieczki od codzienności. Jedną z dróg jest wyluzowanie się po ciężkim dniu przy kilku lampkach wina.

 

Alkohol rozluźnia i daje złudne wrażenie odprężenia. Oczywiście spożywanie alkoholi różnego rodzaju w dużych ilościach może prowadzić do uzależnienia alkoholowego, gorszego samopoczucia oraz wielu problemów zdrowotnych. Wówczas brak alkoholu będzie dodatkowym czynnikiem mogącym wywoływać złość.

  Fabryka Siły Sklep

3. Podryw
Alkohol pomaga w podrywie. Przynajmniej tak sądzi wielu mężczyzn. Zwłaszcza tych, którzy na trzeźwo nie mają odwagi zagadać do nieznajomej w klubie. Ich zdaniem alkohol poprawia pewność siebie. Nie jest to prawdą. Niestety z takim przeświadczeniem żyje wiele osób. Alkohol utrudnia poznawanie nowych ludzi, zwłaszcza w kontaktach damsko-męskich.

 

Czy facet cuchnący alkoholem, zataczający się i bełkoczący coś pod nosem będzie atrakcyjny w oczach kobiety? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że nie!

 

4. Alkohole a sen
Osoby mające problemy ze snem często w celu skutecznej walki z bezsennością sięgają po alkoholowe trunki. Wypita wieczorem lampka wina ma poprawiać nie tylko trawienie, ale również pomagać w zasypianiu. Jak się okazuje, nie jest to najlepszy sposób w walce o spokojny sen.

 

Napoje alkoholowe ze względu na właściwości rozluźniające mogą ułatwiać zasypianie. Nie zapewniają jednak komfortu snu. Poza tym codzienne spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach, może prowadzić do alkoholizmu. Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe. Wymaga chęci do wyjścia

z nałogu oraz poprawy jakości swojego życia. Bezalkoholowe imprezy mogą być trudne, ale już jeden kieliszek wódki wystarczy, aby niekiedy osoba będąca po odwyku powróciła do nałogu.

 

5. Impreza bez alkoholu
Impreza bez alkoholu, czy to możliwe? Tak, wystarczy spojrzeć na sportowców. Wielu z nich bywa na przyjęciach oraz różnego rodzaju uroczystościach. Są świadomi tego, że w ich przypadku picie alkoholu jest zabronione. Co ciekawe, większość z nich nie ma z tym problemu. Prawdziwy profesjonalista jest na tyle szczęśliwym człowiekiem, że potrafi dobrze się bawić bez wspomagaczy.

 

Błędne jest przekonanie, że na każdej dobrej imprezie musi być dużo alkoholu. Większość osób tak twierdzących zwykle nawet nie sprawdziła, jak udana może być impreza bez procentów.

 

A co wtedy, gdy dobrzy znajomi organizują imprezę, a na następny dzień trzeba wstać do pracy lub ma się trudny egzamin na studiach? W takich przypadkach trzeźwy umysł to podstawa. Czy tego typu sytuacje również nie są wystarczającym powodem do tego, aby odmówić sobie picia? Dzięki udanej imprezie można zniszczyć sobie zarówno karierę zawodową, jak i osobistą.

 

Jeżeli ktoś nie wyobraża sobie imprezy bez alkoholu, dobrą alternatywą może być piwo bezalkoholowe lub drink bezalkoholowy. Wówczas nie ma mowy o kacu i można się zrelaksować. Ma się też pewność, że trzeźwo będzie można rozpocząć kolejny dzień.