Tatuaż to czasowe bądź permanentne zdobienie ludzkiego ciała. W Polsce osobom starszym nadal kojarzy się z więziennictwem. Warto wspomnieć o tym, że praktycznie codziennie na całym świecie powstają nowe wzory tatuaży. Jak powstały pierwsze tatuaże? Czy zrobienie tatuażu jest dobrym pomysłem?

 

SPIS TREŚCI:

1. Tatuaże i ich historia

2. Czym dziś są tatuaże?

3. Tatuaże a zagrożenia, które mogą za sobą nieść

4. Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż, najpierw dokładnie to przemyśl

 

 

1. Tatuaże i ich historia

Obecnie zdobienie ciała tatuażami stało się bardzo popularne. W Polsce oraz innych krajach na świecie coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg. Ta forma zdobienia ciała znalazła również swoje miejsce w kosmetologii, gdzie makijaż permanentny służy do poprawienia niedoskonałości urody.


Historia pierwszych tatuaży jest bardzo bogata i sięga jeszcze czasów przed naszą erą! Świadczą o tym zachowane do dziś pozostałości po dawnych cywilizacjach. Przykładowo w starożytnej Grecji tatuażem odznaczano ważne i zasłużone osoby, zaś w latach 300–100 p.n.e. w Chinach tatuażami nagradzano najbardziej mężnych wojowników.

 

Zdaniem badaczy tatuaże mogły mieć wiele znaczeń powiązanych z obrzędami czy wierzeniami. Dowiedziono jednak, że najczęściej były one związane z zajmowaną pozycją. Co ciekawe, najstarszy tatuaż odnaleziono w Nubii i datuje się go na 2000 r. p.n.e.!


Tatuaże zaczęły wychodzić z użytku, gdy plemiona zaczęły przekształcać się w państwa. Wówczas widoczna oznaka określonej pozycji przestała być potrzebna. Jednak, jak pokazuje historia, popularne zdobienia przetrwały do dziś. Na nowo przypomniał ludzkości o tatuażu w 1773 r. James Cook, który w swojej książce wspomniał o zdobieniu ciała przez ludność zamieszkującą wyspy na wodach południowych.


Nowożytne początki tatuażów sięgają czasów więziennictwa. To właśnie tam zaczęły powstawać pierwsze tatuaże więzienne. W taki sposób oznaczano między innymi więźniów obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Współcześnie osoby ze starszego pokolenia niesłusznie utożsamiają osoby noszące tatuaże z więźniami i recydywistami.


Zdobienia ciała przetrwały po dziś dzień wśród niektórych kultur, w których tatuaż jest nie tylko ozdobą ciała, ale również ma nieść przekaz. Jego posiadanie może być związane z zajmowaną pozycją czy specjalnymi zasługami w małej wiosce. Tatuaż może świadczyć o przynależności do danej społeczności.


Oczywiście tak wykonane tatuaże pozostawiają wiele do życzenia, a sterylność zarówno narzędzi, jak i warunków, w których zostały wykonane, jest wątpliwa. Tatuaż wykonany bez zachowania należytej higieny może być początkiem wielu chorób, w tym m.in. zakażenia wirusem HIV czy żółtaczki.


2. Czym dziś są tatuaże?

Począwszy od XX wieku tatuaż stał się bardzo popularny. Zatracił przez to swoją dawną funkcję, którą było komunikowanie swojej pozycji i przynależności do danej społeczności. Dziś w głównej mierze pełni funkcję upiększającą. Oczywiście nadal ważne jest to, aby miał znaczenie dla posiadacza, ale w wielu wypadkach pełni funkcję jedynie dekoracyjną.


Warto dodać, że z biegiem czasu tatuażami zaczęli zajmować się profesjonaliści. Tatuażyści to dziś profesjonalni i świetnie wykwalifikowani pracownicy. Dzięki temu nie tylko poprawiła się jakość wykonywanych dzieł, ale również zwiększyło się bezpieczeństwo dzięki odpowiednio sterylnemu środowisku wykonywania tatuażu.


3. Tatuaże a zagrożenia, które mogą za sobą nieść Fabryka Siły Sklep

Podjęcie decyzji o wykonaniu „dziary" powinno być dobrze przemyślane. Na samym początku należy wybrać studio tatuażu, które cieszy się dobrą opinią. Niedopuszczalne jest wykonywanie tego typu zdobień u osób, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Na pewno widzieliście w Internecie przykłady fatalnie wykonanych tatuaży, których można się tylko wstydzić.


Robienie tatuażu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, również niesie za sobą ryzyko, że narzędzia (np. maszynka do tatuażu) nie są sterylnie przechowywane oraz odpowiednio przygotowane do zabiegu. Podczas robienia tatuażu zostaje przerwana ciągłość skóry. Igła maszynki ma styczność z krwią, co podnosi ryzyko zarażenia się np. wirusem żółtaczki.


4. Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż, najpierw dokładnie to przemyśl

Decyzja o pierwszym, jak i kolejnych zdobieniach powinna być dokładnie przemyślana, o ile nie jest to czasowy tatuaż z henny. Warto nie tylko zastanowić się nad przekazem oraz głównym motywem, ale wybrać tatuażystę, który cieszy się renomą i który będzie w stanie przedstawić zainteresowanemu co najmniej kilka projektów.


Bardzo ważne jest to, w jakim miejscu wykonuje się „dziarę”. Najlepiej, aby było to w pełni przystosowane do tego typu usług studio tatuażu. Od renomy studia uzależniona jest także cena zabiegu. Najtańsze są małe dzieła, do których zalicza się tatuaże na nadgarstku bądź napisy. Oczywiście najdroższy jest tatuaż na plecach, którego wykonanie może zostać podzielone na kilka sesji. Cena zależna jest także od liczby użytych barwników. Z opinii miłośników tatuażu wynika, że wykonanie go na żebrach jest najbardziej bolesne.


Przed samym zabiegiem warto porozmawiać o tym, jak należy dbać

o świeży tatuaż. Na jakość dzieła w początkowej fazie gojenia może mieć wpływ zbyt długa kąpiel, używanie nieodpowiednich kremów, opalanie się czy picie alkoholu.


Usuwanie tatuażu to zabieg nie tylko bolesny, ale również bardzo kosztowny. Co ciekawe, nie wszystkie barwy są możliwe do usunięcia

za pomocą lasera. Dotyczy to między innymi koloru białego, żółtego oraz pomarańczowego.