Trzustka odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – wspiera pracę przewodu pokarmowego poprzez produkcję oraz wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, a także reguluje stężenie glukozy we krwi, uwalniając hormony – insulinę i glukagon. Rozwój stanu zapalnego w tym narządzie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi; z tego względu ważna jest szybka diagnoza oraz prawidłowe leczenie, w tym zastosowanie odpowiedniej diety.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zapalenie trzustki – definicja i rodzaje

2. Zapalenie trzustki – przyczyny, objawy i diagnostyka

3. Zapalenie trzustki – leczenie

4. Zapalenie trzustki – dieta

 

 

1. Zapalenie trzustki – definicja i rodzaje
Zapalenie trzustki jest chorobą, w której dochodzi do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania z powodu nasilonego stanu zapalnego. Może mieć charakter ostry bądź przewlekły – determinuje to zarówno przebieg choroby, jak i postępowanie terapeutyczne.

 

W przewlekłym zapaleniu trzustki (PZT) występujący stan zapalny skutkuje uszkodzeniem miąższu trzustki, co prowadzi do jej trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia. Wraz z postępem choroby ograniczana jest zdolność zewnątrzwydzielnicza (produkcja enzymów trawiennych) oraz wewnątrzwydzielnicza (uwalnianie hormonów) narządu.

 

W ostrym zapaleniu trzustki (OZT) dochodzi do nadmiernej aktywacji enzymów trzustkowych, które zaczynają trawić narząd, prowadząc do jego uszkodzenia. Choroba pojawia się nagle i może mieć bardzo ciężki przebieg oraz poważne konsekwencje. W ok. 5% przypadków prowadzi do śmierci.

 

2. Zapalenie trzustki – przyczyny, objawy i diagnostyka
W przewlekłym zapaleniu trzustki najczęstszą przyczyną jest nadużywanie alkoholu (65–85% pacjentów), palenie tytoniu oraz inne choroby, takie jak nadczynność przytarczyc czy przewlekła choroba nerek. PZT może mieć również podłoże genetyczne, wówczas pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem 20. r.ż.

 

Wśród objawów można wymienić nawracający ból brzucha (w szczególności po posiłku oraz spożyciu alkoholu), uczucie pełności, wzdęcia i biegunkę. W zaawansowanym stadium – gdy trzustka przestaje pełnić swoje funkcje – pojawiają się zaburzenia trawienia i wchłaniania skutkujące wystąpieniem biegunek tłuszczowych, spadkiem masy ciała i objawami niedoborów składników odżywczych (w tym osteopenii i osteoporozy) oraz zaburzenia gospodarki węglowodanowej, co prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 3 (cukrzyca wtórna, która pojawia się w wyniku uszkodzenia trzustki np. przez chorobę).

  Fabryka Siły Sklep

By potwierdzić diagnozę, wykonuje się badania obrazowe: tradycyjną ultrasonografię przez powłoki brzuszne, endosonografię (aparat USG wprowadzany jest do wnętrza przewodu pokarmowego przez przełyk), zdjęcia rentgenowskie oraz tomografię komputerową. Pozwalają one uwidocznić charakterystyczne zmiany – zwapnienia, złogi – w trzustce.

 

Ostre zapalenie trzustki natomiast najczęściej pojawia się jako konsekwencja kamicy żółciowej i/lub nadużywania alkoholu. Do rzadszych przyczyn można zaliczyć urazy mechaniczne oraz powikłania po stosowaniu leków bądź przebytej innej chorobie.

 

W przeciwieństwie do PZT objawy pojawiają się nagle, z dużą intensywnością – głównie jest to bardzo silny ból brzucha, który może promieniować do kręgosłupa. Towarzyszyć mu mogą gorączka, nudności i wymioty, zażółcenie skóry czy zaburzenia świadomości.

 

W celu postawienia diagnozy wykonuje się badania krwi – przede wszystkim stężenia enzymów trzustkowych (lipazy, amylazy) oraz białka ostrej fazy (CRP), którego podwyższony poziom świadczy o występowaniu stanu zapalnego. Ponadto przeprowadza się badania obrazowe: USG bądź tomografię komputerową.

 

3. Zapalenie trzustki – leczenie
Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki w początkowym stadium opiera się na reakcji na objawy przy użyciu środków przeciwbólowych. W miarę postępowania choroby pojawić się mogą powikłania, m.in. powiększenie narządu bądź zwężenie przewodów trzustkowych, które wymagają zastosowania leczenia chirurgicznego bądź endoskopowego (narzędzia wprowadzane są do przewodu pokarmowego przez niewielkie otwory w skórze). W przypadku pojawienia się objawów niewydolności trzustki związanych z nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem pokarmu – takich jak spadek masy ciała, wzdęcia, niestrawność, bóle brzucha i biegunki tłuszczowe – konieczne jest leczenie enzymatyczne w celu poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których rozwinie się cukrzyca, często wymagają zastosowania terapii insuliną.

 

Przebieg OZT natomiast wiąże się z koniecznością hospitalizacji pacjenta. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe – zwłaszcza w pierwszych godzinach po pojawieniu się objawów. Pozwala ono zapobiec niedokrwieniu i martwicy trzustki. W tym celu pacjentowi podawane są kroplówki z elektrolitami. Włączane są także środki mające na celu złagodzenie objawów bólowych. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia zabiegowego, aby udrożnić przewody żółciowe bądź usunąć ogniska objęte martwicą. Wykonuje się je metodą endoskopową lub chirurgiczną.

 

4. Zapalenie trzustki – dieta
Żywienie jest ważnym aspektem w postępowaniu terapeutycznym zarówno w przewlekłym, jak i ostrym zapaleniu trzustki.

 

Dieta w PZT
U pacjentów w przebiegu choroby często rozwija się niedożywienie, co związane jest z postępującą niewydolnością trzustki, dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego zmniejszającymi apetyt (ból, nudności, wymioty) oraz występującą w wielu przypadkach chorobą alkoholową. Wówczas zalecane jest stosowanie diety wysokoenergetycznej.

 

W przeszłości rekomendowano również stosowanie diety ubogotłuszczowej; obecnie nie ma jednak wskazań, by ograniczać ten składnik. Dane wskazują, że wartości na poziomie 30–33% całkowitej energetyczności menu są dobrze tolerowane przez pacjentów stosujących suplementację enzymatyczną. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mimo podania enzymów utrzymuje się biegunka tłuszczowa (R. Lipczyński 2017). Warto natomiast ograniczyć ilość spożywanego błonnika, gdyż jego duże ilości zmniejszają aktywność enzymów trzustkowych.

 

Posiłki powinny być niewielkie, ale częste: 5–6 w ciągu dnia. W przypadku ciężkiego niedożywienia można włączyć także doustne preparaty żywieniowe, które umożliwią dostarczenie dużej ilości energii w niewielkiej objętości. Jeżeli zaś interwencja ta nie powoduje poprawy stanu pacjenta lub ma on problem z przyjmowaniem pokarmów, konieczne może okazać się rozpoczęcie żywienia dojelitowego przez zgłębnik nosowo-żołądkowy do czasu poprawy stanu odżywienia.

 

Pacjenci powinni suplementować witaminę D, co zgodne jest z ogólnymi zaleceniami dla dorosłych Polaków (przyjmowanie 800–2000 IU w okresie, gdy niemożliwe jest osiągnięcie wystarczającej syntezy skórnej) (A. Rusińska i wsp. 2018). Wymagane może być także włączenie suplementacji innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, K) oraz witaminy B12, których niedobór może pojawić się w przebiegu zespołu złego wchłaniania. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji należy podjąć na podstawie indywidualnych wyników badań.

 

W przypadku pacjentów dobrze odżywionych zalecane jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Wszystkich chorujących na PZT obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

 

Dieta w OZT
Po pojawieniu się pierwszych objawów pacjenci mogą mieć problemy z przyjmowaniem pokarmów ze względu na złe samopoczucie oraz dolegliwości bólowe. Nie należy jednak przedłużać okresu głodówki – po złagodzeniu bądź ustąpieniu symptomów zalecane jest jak najszybsze włączenie żywienia doustnego (jeżeli jest ono tolerowane). Pierwsze podawane posiłki powinny być niskotłuszczowe o płynnej bądź półpłynnej konsystencji, takie jak kleik, zupa krem bądź koktajl o niewielkiej objętości. Jeżeli są one akceptowane, należy stopniowo przechodzić do produktów stałych i diety lekkostrawnej o niskiej zawartości tłuszczu.

 

W przypadku gdy po upływie 24–72 godzin stan chorego nie pozwala na spożywanie posiłków doustnie, stosowane jest żywienie dojelitowe przez zgłębnik nosowo-jelitowy bądź nosowo-żołądkowy. Jeżeli jest ono źle tolerowane bądź istnieją przeciwwskazania do jego rozpoczęcia (np. niedrożność przewodu pokarmowego), energię należy dostarczać w formie żywienia pozajelitowego (składniki odżywcze podawane są bezpośrednio do krwi).

 

Nie ma obecnie wskazań, aby rutynowo zalecać pacjentom po przebytym OZT stosowanie suplementacji enzymami trzustkowymi; wymagają go jedynie chorzy, u których występuje ich deficyt. Wytyczne nie mówią również o konieczności uzupełniania innych składników odżywczych, jednak ze względu na często współistniejącą chorobę alkoholową pojawić się mogą niedobory witamin z grupy B oraz tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). W każdym wypadku należy indywidualnie rozważyć ich suplementację. W przebiegu choroby rozwinąć się mogą również insulinooporność i cukrzyca – wówczas konieczna jest modyfikacja i dostosowanie zaleceń dietetycznych oraz stylu życia do występujących chorób.

 

Po wyjściu ze szpitala zalecana jest kontynuacja diety lekkostrawnej o niskiej zawartości błonnika oraz tłuszczu (ok. 20% wartości energetycznej menu) przez ok. 4 tygodnie. W tym okresie warto zrezygnować z produktów pełnoziarnistych i razowych, tłustych mięs oraz nabiału, ostrych przypraw czy niektórych owoców i warzyw o właściwościach wzdymających (takich jak czosnek, cebula, papryka, por, śliwki, gruszki). Zaleca się spożywanie posiłków częściej (4–5 razy dziennie) o mniejszej objętości. Jeżeli dania są dobrze tolerowane, stopniowo można włączać nowe produkty oraz zwiększać zawartość tłuszczu w diecie (mniej więcej co miesiąc – w zależności od indywidualnych potrzeb) i dążyć do wprowadzenia diety normotłuszczowej (ok. 28–30% energii z tłuszczu).

 

Podobnie jak w przypadku PZT pacjentów chorujących na OZT obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

 


Bibliografia
Arvanitakis M. et al., ESPEN guideline on clinical nutrition in acute and chronic pancreatitis, „Clinical Nutrition” 2020, 39(3), 612–631.
Bogdański P., Kręgielska-Narożna M., Szulińska M., Ostre zapalenie trzustki (OZT), Kliniczny zarys chorób wewnętrznych, pod red. Cymerysa M. et al., Poznań 2013, 137–139.
Bogdański P., Kręgielska-Narożna M., Szulińska M., Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT), Kliniczny zarys chorób wewnętrznych, pod red. Cymerysa M. et al., Poznań 2013, 139–140.
Kadaj-Lipka R. et al., Diagnostic and therapeutic recommendations for chronic pancreatitis. Recommendations of the Working Group of the Polish Society of Gastroenterology and the Polish Pancreas Club, „Gastroenterology Review” 2018, 13(3), 167–181.
Kaproń A., Ostre zapalenie trzustki. Dieta, diagnostyka i postępowanie, dietetycy.org.pl/ostre-zapalenie-trzustki-dieta/ (31.10.2022).
Lipczyński R., Wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia przewlekłego zapalenia trzustki, „Gastroenterologia Kliniczna” 2017, 9(3), 65–93.
Rogowska A., Ostre zapalenie trzustki, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, 27(1), 17–23.
Rosołowski M. et al., Management of acute pancreatitis (AP) – Polish Pancreatic Club recommendations, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2016, 11(2), 65–72.
Rusińska A. et al., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., „Postępy Neonatologii” 2018, 24(1), epub.