Wiedza populacji na temat wpływu żywienia na stan zdrowia oraz samopoczucie stale się poszerza. Konsumenci poszukują więc produktów, które będą miały korzystne działanie na organizm, a w odpowiedzi na ich potrzeby na rynku pojawiły się superfoods. Jakie produkty kryją się pod tą nazwą? Czy zawsze muszą wiązać się z wysoką ceną i trudną dostępnością?

 

SPIS TREŚCI:

1. Superfoods – definicja

2. Superfoods – siemię lniane

3. Superfoods – jarmuż

4. Superfoods – kasza jaglana

5. Superfoods – aronia

6. Superfoods – rokitnik

7. Podsumowanie

 

 

1. Superfoods – definicja

Superfoods, zwane także superżywnością, to grupa naturalnych produktów pochodzenia roślinnego, które wyróżniają się korzystniejszym wpływem na zdrowie niż żywność konwencjonalna. Swoje właściwości zawdzięczają wartości odżywczej obfitującej w składniki mineralne oraz inne związki o działaniu prozdrowotnym, m.in. antyoksydanty czy kwasy tłuszczowe omega-3.

 

Superfoods to termin stosunkowo nowy – pierwsze prace, w których został użyty, pochodzą z przełomu XX i XXI w. Z tego powodu brakuje konkretnych kryteriów pozwalających na określenie, czy dany produkt ma wyższą wartość odżywczą i lepszy wpływ na zdrowie niż inny, a co za tym idzie – czy powinien być zaliczony do tej grupy.

 

Wymienianą najczęściej superżywnością są m.in.: nasiona chia, komosa ryżowa (quinoa), jagody goji oraz açaí czy spirulina. Są to surowce pochodzące z krajów egzotycznych, w związku z czym mogą pojawiać się jedynie na półkach dużych marketów i sklepów specjalistycznych. Ponadto charakteryzują się wysoką ceną oraz nie są typowymi składnikami używanymi w polskiej kuchni, co może budzić wątpliwości związane ze sposobem ich użycia. Na szczęście nie brakuje również dobrze znanych produktów rodzimych, które mogą być nazywane superżywnością.

 

2. Superfoods – siemię lniane
Siemię lniane swoją przynależność do grupy superfoods zawdzięcza w największym stopniu trzem składnikom: kwasom tłuszczowym, błonnikowi oraz lignanom. Ponad 40% masy tego produktu stanowią tłuszcze – przede wszystkim jedno- oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Spośród tych ostatnich na szczególne wyróżnienie zasługuje kwas alfa-linolenowy (ALA) należący do rodziny omega-3, który wykazuje silne właściwości prozdrowotne – działa protekcyjnie i terapeutycznie w chorobach układu krążenia, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, artretyzmie, osteoporozie i chorobach o podłożu autoimmunologicznym. W organizmie może być także przetwarzany na inne kwasy omega-3: dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA), co ma szczególne znaczenie dla wegetarian oraz wegan, gdyż kwasy te nie występują w żywności pochodzenia roślinnego.

 

Siemię lniane charakteryzuje wysoka zawartość błonnika (zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej) oraz lignanów – związków roślinnych zaliczanych do grupy fitoestrogenów, które ze względu na swoją budowę przypominają żeńskie hormony płciowe. Zmniejszają one poziom glukozy i insuliny we krwi w okresie poposiłkowym oraz zapobiegają uczuciu głodu, co sprzyja redukcji masy ciała. Ponadto obniżają stężenie cholesterolu frakcji LDL, a HDL – podwyższają, dzięki czemu wpływają pozytywnie na profil lipidowy. Warto wspomnieć także o działaniu przeciwnowotworowym – w opublikowanym w 2013 r. przeglądzie badań naukowcy zauważyli, że spożycie siemienia lnianego w odpowiednich dawkach (ok. 32 g/dzień) może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu piersi (G. Flower i wsp. 2013).

  Fabryka Siły Sklep

Nasiona mają również właściwości prebiotyczne – stanowią pożywkę dla bakterii jelitowych, co pozwala utrzymać ich prawidłową pracę i zapobiega występowaniu zatwardzeń. W latach 70. oraz 80. były stosowane jako terapia pierwszego rzutu w zespole jelita drażliwego (A. Goyal i wsp. 2014).

 

W badaniu przeprowadzonym w 2012 r. pacjentów z tą przypadłością podzielono na trzy grupy: pierwsza spożywała codziennie 2 łyżki nasion w całości, druga – w formie zmielonej, zaś trzecia (kontrolna) nie przyjmowała produktu. Zaobserwowano, że siemię lniane może być pomocne w łagodzeniu objawów IBS, jednak nie wykazano znaczących statystycznie różnic w żadnej z grup spożywających produkt w porównaniu z grupą kontrolną. Warto jednak zaznaczyć, że w badaniu udział brało jedynie 31 pacjentów (K.M. Cockerell i wsp. 2012).

 

Siemię lniane powszechnie stosuje się jako dodatek do wypieków, pieczywa, słodyczy czy produktów nabiałowych. Zakupić można ziarna całe, mielone oraz w formie oleju lnianego. Podczas stosowania produktów lnianych warto pamiętać, że dostępność substancji o działaniu korzystnym dla zdrowia zwiększa się wraz ze stopniem rozdrobnienia nasion, zatem największe korzyści przyniesie stosowanie oleju lnianego, następnie mielonych ziaren, a najmniejsze – ziaren w całości. Związki te są jednak bardzo podatne na utlenianie pod wpływem powietrza i światła, co zmniejsza ich wartość odżywczą. Nieprawidłowe przechowanie oleju lnianego sprawia, że staje się on tłuszczem o niskim punkcie dymienia. Z tego względu powinien znajdować się w nieprzezroczystym naczyniu oraz stać w ciemnym, chłodnym miejscu (np. lodówce).

 

Punkt dymienia to temperatura, w której cząsteczki tłuszczu rozpadają się na mniejsze części: glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Przekroczenie tej wartości powoduje utratę właściwości odżywczych oleju, a także może negatywnie wpływać na smak oraz zapach potrawy. Z tego powodu olej lniany nie powinien być wykorzystywany do smażenia czy innej obróbki wymagającej użycia wysokiej temperatury. Przeznaczony jest wyłącznie do spożycia na zimno – jako podstawa dressingów sałatkowych, dodatek do twarożków, past warzywnych, smoothie czy soków. Wykorzystać go można również do polania gotowych potraw, np. wystudzonej kaszy, ziemniaków czy mięsa.

 

Ze względu na mniejszą dostępność oraz stabilność kwasów omega-3 zawartych w siemieniu lnianym powinno być ono podawane w formie zmielonej (najlepiej bezpośrednio przed spożyciem). W sklepach znaleźć można produkt już rozdrobiony, gotowy do zjedzenia. Należy jednak podkreślić, że jest on wówczas odtłuszczony, co oznacza, że zostały usunięte z niego kwasy tłuszczowe odpowiedzialne m.in. za efekt obniżający stężenie cholesterolu LDL we krwi. Mimo tego gotowy produkt nadal stanowi źródło błonnika oraz może być wykorzystywany jako zamiennik jajka w celu zagęszczenia potraw, np. wypieków czy kotlecików wegańskich.

 

3. Superfoods – jarmuż
Jarmuż należy do rodziny roślin krzyżowych (zwanych także kapustowatymi), do których zalicza się m.in. kalafior, brokuł, brukselka oraz rukola. Jednymi z jego głównych składników aktywnych są glukozynolany – związki wspierające działanie cytochromu P450, czyli grupy enzymów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu zbędnych substancji (m.in. toksyn, metali ciężkich czy pozostałości leków) oraz neutralizację karcynogenów (substancji zwiększających ryzyko powstawania nowotworów).

 

W roślinie obecne są kwasy fenolowe, które podobnie jak glukozynolany wspierają proces usuwania metali ciężkich z organizmu, a także wykazują właściwości neuroprotekcyjne, chociaż mechanizm tego działania pozostaje nieznany. Spośród kwasów fenolowych na szczególną uwagę zasługuje kwercetyna. W przeglądzie prac naukowych przedstawiono hipotezy, według których związek ten albo sam działa antyoksydacyjne, albo pobudza naturalne mechanizmy obronne komórek. Zauważono także, że w badaniach prowadzonych na zwierzętach podanie im kwercetyny redukowało neurotoksyczne działanie takich związków jak ołów, metylortęć czy bifenyle, które wykorzystywane są m.in. w przemyśle hydraulicznym, a są również obecne w żywności (L.G. Costa i wsp. 2016).

 

Jarmuż zawiera karotenoidy (pomarańczowe barwniki o właściwościach prozdrowotnych): alfa- i beta-karoten oraz luteinę. Zapobiegają one uszkodzeniom skóry spowodowanym promieniowaniem UV oraz działają prewencyjnie w występowaniu zaćmy. Obserwuje się też pozytywny wpływ spożycia jarmużu na parametry zespołu metabolicznego, takie jak wartości profilu lipidowego, stężenie glukozy we krwi, wrażliwość komórek na insulinę czy właściwości wspomagające obniżenie masy ciała (E. Ortega-Hernández, M. Antunes-Ricardo, D.A. Jacobo-Velázquez 2021).

 

Liście jarmużu są źródłem dobrze dostępnego wapnia oraz kwasu foliowego, co może być szczególnie ważne dla kobiet w okresie rozrodczym, przygotowujących się do ciąży lub ciężarnych. Jarmuż zawiera również żelazo (1,6 mg w 100 g produktu) oraz witaminę C (93 mg w 100 g) – obie wartości dotyczą formy surowej. Dla porównania: w surowym szpinaku znajduje się 1,05 mg żelaza oraz 30 mg witaminy C w 100 g produktu, zaś w brokule odpowiednio 0,7 mg oraz 91 mg na 100 g.

 

Jarmuż najczęściej występuje w postaci świeżych liści, choć dostępna jest także forma liofilizowana, czyli poddana procesowi suszenia przez sublimację: produkt zostaje zamrożony, a następnie w warunkach obniżonego ciśnienia zawarta w nim woda jest odparowywana z formy lodu do pary wodnej z pominięciem stanu ciekłego.

 

Jarmuż jest doskonałym dodatkiem do koktajli, sałatek czy dań na ciepło (jak curry i gulasze warzywne), zaś upieczony na chrupko może stanowić alternatywę dla tradycyjnych chipsów.

 

4. Superfoods – kasza jaglana
Kasza jaglana wytwarzana jest z prosa zaliczanego do naturalnie bezglutenowych zbóż. Warto jednak, aby produkt ten znalazł się nie tylko w diecie osób chorych na celiakię – podobnie jak jarmuż bogaty jest w polifenole o działaniu chelatującym (neutralizującym metale ciężkie w organizmie) oraz przeciwzapalnym. Ponadto zawiera lecytynę, która wspiera funkcjonowanie systemu nerwowego i ułatwia proces zapamiętywania. Dzięki obecności lignanów kasza wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Jej spożycie wiąże się z korzystnym wpływem na profil lipidowy – m.in. zwiększa stężenie cholesterolu frakcji HDL.

 

W porównaniu z innymi produktami zbożowymi kasza jaglana jest dość bogata w białko – stanowi ono ok. 11% suchej masy. Nie może być jednak w pełni przyswojone ze względu na małą ilość aminokwasów ograniczających (lizyny oraz treoniny). Połączenie kaszy z produktami, które je zawierają (np. z mięsem, nabiałem czy roślinami strączkowymi), pozwoli na przyswojenie większej ilości białka.

 

Kasza jaglana jest źródłem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Zawiera także spore ilości żelaza, co ma szczególne znaczenie dla osób zmagających się z anemią wywołaną niedoborem tego składnika. Aby zwiększyć jego przyswajalność, warto spożywać kaszę w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C (np. natki pietruszki czy czarnej porzeczki). Unikać natomiast należy popijania posiłku napojami zawierającymi kofeinę (takimi jak kawa czy herbata).

 

Kaszę jaglaną przed ugotowaniem należy wypłukać na sicie gorącą wodą – pozwoli to pozbyć się charakterystycznej goryczki. Produkt ten doskonale sprawdzi się jako baza posiłków czy ciast oraz dodatek do sałatek i dań głównych.

 

5. Superfoods – aronia
Na tle innych owoców jagodowych aronię wyróżnia duża zawartość aktywnych bioskładników. Są to przede wszystkim polifenole – antocyjany, flawonole czy kwasy fenolowe, które odpowiadają za szereg korzyści związanych ze spożyciem tego owocu. Dzięki działaniu antybakteryjnemu aronia może stanowić wsparcie w antybiotykoterapii zakażeń układu moczowego oraz prewencji sezonowej grypy. Polifenole zawarte w roślinie pozytywnie wpływają także na gospodarkę węglowodanową – obniżają stężenie glukozy i zmniejszają oporność tkanek na insulinę, co znajduje zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce cukrzycy typu 2. Zaobserwowano też związek spożycia aronii ze zredukowaniem ryzyka wystąpienia otyłości oraz poprawą parametrów profilu lipidowego: obniżeniem stężeń cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, a także trójglicerydów (T. Jurikova i wsp. 2017).

 

Korzystne działanie aronii obejmuje również układ krążenia – związki aktywne wykazują właściwości:
– antykoagulacyjne – obniżające ryzyko powstania niebezpiecznych skrzepów, które blokują dopływ krwi do narządów,
– antyoksydacyjne – zapobiegające powstawaniu zmian w aorcie oraz naczyniach wieńcowych,
– hipotensyjne – redukujące wartości ciśnienia tętniczego krwi (T. Jurikova i wsp. 2017).

 

Ze względu na swoje prozdrowotne działanie aronia może znaleźć zastosowanie w prewencji oraz leczeniu wielu chorób, w tym cywilizacyjnych. Roślina ta najczęściej spożywana jest w formie suszonej (wykorzystywanej do przygotowania herbat oraz naparów), a także przetworzonej (popularnością cieszą się soki, dżemy i nalewki na bazie tego owocu).

 

6. Superfoods – rokitnik
Rokitnik to prawdopodobnie najmniej znany produkt z przedstawionej listy superfoods. Roślina ta przybyła do Polski w XIX w. z Syberii i obecnie jej krzewy można spotkać w północnej części kraju, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Owoce rokitnika swój charakterystyczny pomarańczowy kolor zawdzięczają obecności karotenoidów, czyli związków, które w organizmie są m.in. przekształcane w witaminę A.

 

Na tle innych substancji szczególnie wyróżnia się witamina C – jej zawartość w owocach rokitnika to od 600 mg do nawet ok. 1000 mg na 100 g produktu (wysokie wartości obserwowane są w odmianach nadbałtyckich). Jest to wartość kilkukrotnie wyższa niż w cytrynie, papryce czy natce pietruszki. Warto również zauważyć, że mimo wysokiej podatności witaminy C na straty w wyniku obróbki termicznej przetwory z rokitnika zachowują spore jej ilości. Utlenianiu witaminy zapobiegają zawarte w roślinie związki fenolowe. Ponadto zmniejszają one ryzyko powstania uszkodzeń spowodowanych stresem oksydacyjnym oraz łagodzą nasilenie stanu zapalnego – są więc odpowiedzialne za właściwości antyoksydacyjne rośliny.

 

W przemyśle spożywczym rokitnik wykorzystywany jest przede wszystkim do przygotowywania przetworów (takich jak dżemy, soki, marmolady czy nalewki) oraz naparów i herbatek. Herbata z liści ma działanie przeciwbiegunkowe, z owoców – wspierające odporność oraz walkę z chorobami skóry, zaś z nasion – przeczyszczające oraz wspomagające odchudzanie (K. Banach, B. Rutkowska, P. Glibowski 2017).

 

7. Podsumowanie
Pojęcie superfoods wciąż wymaga dopracowania oraz doprecyzowania tego, jakie produkty i jakie ich dawki mogą być zaliczane do tej grupy. Mimo to włączenie do diety omawianej żywności może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a ponadto pozwoli urozmaicić codzienne menu oraz wzbogacić je o nowe smaki.

 


Bibliografia
Banach K., Rutkowska B., Glibowski P., Polska „superżywność” w prewencji chorób nowotworowych, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2017, 2, 106–114.
Broccoli, raw, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/747447/nutrients (19.04.2022).
Cockerell K.M et al., Effects of linseeds on the symptoms of irritable bowel syndrome: a pilot randomised controlled trial, „Journal of Human Nutrition and Dietetics” 2012, 25(5), 435–443.
Costa L.G. et al., Mechanisms of Neuroprotection by Quercetin: Counteracting Oxidative Stress and More, „Oxidative Medicine and Cellular Longevity” 2016, 2016, epub.
Flower G. et al., Flax and Breast Cancer: A Systematic Review, „Integrative Cancer Therapies” 2014, 13(3), 181–192.
Goyal A. et al., Flax and flaxseed oil: an ancient medicine & modern functional food, „Journal of Food Science and Technology” 2014, 51(9), 1633–1653.
Habiyaremye C. et al., Proso Millet (Panicum miliaceum L.) and Its Potential for Cultivation in the Pacific Northwest, U.S.: A Review, „Frontiers in Plant Science” 2017, 7, epub.
Jurikova T. et al., Fruits of Black Chokeberry Aronia melanocarpa in the Prevention of Chronic Diseases, „Molecules” 2017, 22(6), epub.
Kale, raw, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168421/nutrients (19.04.2022).
Melelli A. et al., Lessons on textile history and fibre durability from a 4,000-year-old Egyptian flax yarn, „Nature Plants” 2021, 7(9), 1200–1206.
Ortega-Hernández E., Antunes-Ricardo M., Jacobo-Velázquez D.A., Improving the Health-Benefits of Kales (Brassica oleracea L. var. acephala DC) through the Application of Controlled Abiotic Stresses: A Review, „Plants” 2021, 10(12), epub.
Saleh A.S.M. et al., Millet Grains: Nutritional Quality, Processing, and Potential Health Benefits, „Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety” 2013, 12(3), 281–295.
Spinach, mature, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1999633/nutrients (19.04.2022).
Ulanowska K., Skalski B., Olas B., Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) jako źródło związków o aktywności przeciwnowotworowej i radioprotekcyjnej, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2018, 72, 240–252.