Żurawina – dlaczego warto włączyć ją do diety? W jakich daniach się sprawdzi
Żurawina to niepozorna roślina kryjąca w sobie wiele wartościowych dla zdrowia substancji. Znana jest przede wszystkim z leczniczego działania w przebiegu zapalenia pęcherza. Wyróżnia się dwa gatunki żurawiny: wielkoowocową i błotną. Oba rodzaje występują w Polsce, jednak na większą skalę uprawia się żurawinę wielkoowocową (Vaccinium macrocarpon). Owoce wykorzystywane są do produkcji napojów oraz w gastronomii, kosmetologii i medycynie. Dojrzewają od czerwca do września, mogą być natomiast zbierane całą zimę. Najwięcej plantacji żurawiny znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.
SPIS TREŚCI:
1. Wartość odżywcza owoców żurawiny
2. Właściwości prozdrowotne żurawiny
3. Przepisy z wykorzystaniem żurawiny
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Wartość odżywcza owoców żurawiny
Świeża żurawina składa się głównie z wody. Jest niskokaloryczna (100 g dostarcza 49 kcal) oraz bogata w błonnik, węglowodany, potas i witaminy (szczególnie C i z grupy B). Zawiera również szereg substancji o działaniu prozdrowotnym, m.in. luteinę, beta-karoten i polifenole. Świeże owoce są bardzo kwaśne, stąd żurawina często przyjmowana jest w innej formie: suszonej, soku, konfitury czy suplementów diety. Pierwsza z form ma więcej kilokalorii (330 kcal/100 g) oraz cukru, ale zapewnia też duże ilości składników odżywczych w małej objętości. Należy mieć na uwadze, że często dodawany jest do niej cukier lub tłuszcz w celu konserwacji produktu.
Sok z żurawiny natomiast nie dostarcza błonnika i znajduje się w nim sporo cukrów prostych. Warto zwrócić uwagę na skład: niekiedy zawartość samej żurawiny jest niska, zaś obecność dodanego cukru – wysoka. Dobrej jakości 100% sok z owoców można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.
Żurawina nada się jako dodatek do owsianki, musli, sałatek czy koktajli, ale doskonale sprawdzi się też w połączeniu z mięsem w formie sosu. Należy pamiętać, że najwięcej wartości odżywczych zawierają świeże owoce. Żurawina jest jednak rośliną sezonową – świeżą warto zatem mrozić i wykorzystywać przez cały rok.
2. Właściwości prozdrowotne żurawiny
Najstarsze doniesienia o leczniczym działaniu żurawiny pochodzą już z XVII w. Tradycyjnie stosowano ją do leczenia ran i zakażeń oraz w cukrzycy, biegunce, zapaleniach układu moczowego czy reumatyzmie. Owoc stał się też popularny wśród marynarzy, którzy spożywali go w celu prewencji szkorbutu – choroby wywołanej niedoborem witaminy C (A. Gryszczyńska 2010).
Najszerzej udokumentowane zostało działanie preparatów żurawinowych w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości układu moczowego. Wykazano, że składniki żurawiny – głównie proantocyjanidyny oraz garbniki – zmniejszają ryzyko przylegania bakterii do nabłonka dróg moczowych (M. Hisano i wsp. 2012). Jest to szczególnie pomocne na początkowym etapie zakażenia oraz w przeciwdziałaniu nawrotom. Dodatkowo żurawina obniża pH moczu i zwiększa częstotliwość jego oddawania, hamując tym samym rozwój bakterii. Wiele suplementów wspomagających leczenie zakażenia układu moczowego zawiera w swoim składzie wyciąg z tego owocu. Żurawinę często poleca się też kobietom ciężarnym, gdyż są one szczególnie narażone na infekcje tego układu.
Roślina działa korzystnie w przebiegu zakażenia bakterią Helicobacter Pylori, które może przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także sprzyjać powstawaniu raka żołądka. Owoce hamują przyczepianie się bakterii do komórek nabłonka tego narządu. Można je spożywać w połączeniu z antybiotykoterapią, co wzmacnia efekt leczenia.
Żurawina zawiera spore ilości antyoksydantów, czyli substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Ich obecność w diecie wiąże się z obniżeniem ryzyka wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Roślina korzystnie wpływa na układ krążenia, gdyż ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów krwi. Pomaga także regulować poziom cholesterolu. Jej obecność dobrze sprawdzi się w diecie osób chorujących na miażdżycę lub cukrzycę. Ponadto dzięki właściwościom antybakteryjnym żurawina wpływa pozytywnie na stan jamy ustnej, może zatem przyczynić się do ochrony przed chorobami dziąseł i próchnicą.
Stosowanie żurawiny oraz wytworzonych z niej preparatów jest bezpieczne ze względu na rzadkie interakcje ze środkami farmakologicznymi. Może jednak zwiększać działanie leku zmniejszającego krzepliwość krwi (warfaryny) oraz ryzyko pojawienia się krwawień. Ponadto ze względu na obecność szczawianów w soku osoby chorujące na kamicę nerkową nie powinny po niego sięgać. Nie należy także podawać dużych ilości żurawiny niemowlętom i małym dzieciom, gdyż istnieje możliwość wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cukrzycy powinni szczególnie zwrócić uwagę na skład produktu z żurawiną, tak aby wybierać ten bez dodatku cukru.
3. Przepisy z wykorzystaniem żurawiny
Zimowy napar żurawinowy
Doskonały zamiennik zimowej herbaty – kubek naparu rozgrzeje w zimne dni i ułatwi zadbanie o odpowiednią podaż płynów.
Składniki:
– syrop z czarnego bzu – 4 łyżki (40 g),
– imbir – 4 plastry (10 g),
– goździki – 4 sztuki (3 g),
– żurawina świeża – garść (40 g),
– pomarańcza – ½ sztuki (120 g).
Sposób przygotowania
Imbir i pomarańczę pokroić w plastry. Wszystkie składniki oprócz syropu włożyć do dzbanka, zalać gorącą wodą, parzyć przez kilka minut. Po 10–15 minutach dodać syrop z czarnego bzu.
Ciastka owsiane z żurawiną i czekoladą
Świetny pomysł na szybki, słodki podwieczorek. Ciasteczka idealne nadadzą się również na wynos.
Składniki:
– banan – sztuka (120 g),
– płatki owsiane – ½ szklanki (60 g),
– żurawina suszona – 3 łyżki (35 g),
– gorzka czekolada – pasek (15 g).
Sposób przygotowania
Banana rozgnieść widelcem, czekoladę posiekać. Płatki owsiane wymieszać z bananem, żurawiną i czekoladą. Odstawić na 15 minut, aż płatki zmiękną. Uformować małe ciasteczka i piec w piekarniku przez 15–20 minut w 180°C.
Sałatka z fetą i żurawiną
Prosta, ale niebanalna sałatka to dobry pomysł na lekką kolację lub spotkanie ze znajomymi.
Składniki:
– roszponka lub inna sałata – 2 garści (50 g),
– ser feta – ½ kostki (100 g),
– suszona żurawina – łyżka (12 g),
– orzechy włoskie – łyżka (10 g).
Sos:
– oliwa z oliwek – łyżka (10 g),
– sok z cytryny – łyżka (10 g),
– sól, pieprz do smaku.
Sposób przygotowania
W miseczce wymieszać składniki na sos. Na sałacie ułożyć pokrojoną w kostkę fetę, posiekane orzechy oraz żurawinę. Całość polać sosem.
Pasta kanapkowa z białej fasoli i żurawiny
Pasta, która z powodzeniem zastąpi tradycyjny smalec. Świetnie smakuje na kanapce w towarzystwie ogórka kiszonego.
Składniki:
– fasola biała – puszka (240 g),
– jabłko – ½ sztuki (180 g),
– cebula – ¼ sztuki (50 g),
– olej rzepakowy – łyżeczka (5 g),
– suszona żurawina – 2 łyżki (25 g),
– majeranek – łyżeczka (5 g).
Sposób przygotowania
Fasolę rozgnieść widelcem lub zblendować. Jabłko i cebulę zetrzeć na tarce, podsmażyć na oleju, dodać majeranek. Całość wymieszać z fasolą i żurawiną. Pastą posmarować kanapki, podawać ze świeżymi warzywami lub ogórkiem kiszonym.
Chlebek bananowy z żurawiną
Chlebek bananowy to doskonały pomysł na wykorzystanie nadmiaru bananów. Im starsze, tym lepsze – te dojrzałe nadadzą ciastu więcej słodyczy.
Składniki:
– banany – 3 sztuki (360 g),
– olej rzepakowy – 4 łyżki (40 g),
– syrop klonowy – 2 łyżki (20 g),
– mąka owsiana – 2 szklanki (200 g),
– proszek do pieczenia – łyżeczka (5 g),
– soda oczyszczona – ½ łyżeczki (3 g),
– żurawina suszona – 2 łyżki (25 g).
Sposób przygotowania
Banany zmiksować z olejem i syropem klonowym. Do powstałej masy dodać mąkę, proszek do pieczenia, sodę oraz żurawinę. Dokładnie wymieszać. Masę wlać do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C.
Bibliografia
Baranowska M., Bartoszek A., Antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości bioaktywnych fitozwiązków żurawiny, „Postępy Higieny I Medycyny Doświadczalnej” 2016, 70, 1460–1468.
Gryszczyńska A., Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne, „Przegląd Urologiczny” 2010, 5(63), 31–40.
Hisano M. et al., Cranberries and lower urinary tract infection prevention, „Clinics (Sao Paulo)” 2012, 67(6), 661–667.
Jepson R.G., Williams G., Craig J.C., Cranberries for preventing urinary tract infections, „Cochrane Database of Systematic Reviews” 2012, 10, audio.
Nowacka M. et al., Z żurawiną dłuższe życie (produktu), kierunekspozywczy.pl/artykul,31682,z-zurawina-dluzsze-zycie-produktu.html (6.11.2022).
Teleszko M., Żurawina wielkoowocowa – możliwości wykorzystania do produkcji biożywności, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2011, 6(79), 132–141.