Rozgrzej się przy curry
Curry przybyło do Europy z Indii. Jest nieodłącznym składnikiem większości dań południowej Azji. Jego recepturę opracowywano ok. czterech tysięcy lat. Cieszy się dużym powodzeniem ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Jakie dokładnie właściwości ma curry?
SPIS TREŚCI:
1. Przyprawa curry – co to jest?
2. Curry – właściwości
3. Przepis na oryginalne curry
4. Zastosowanie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Przyprawa curry – co to jest?
Curry to mieszanka przypraw pochodzących z Indii. Nie określono jednoznacznie, z czego dokładnie powinna zostać przygotowana. Zazwyczaj zawiera składniki takie jak kurkuma, imbir, chili, cynamon, kardamon, sól, pieprz czarny, kolendra, gałka muszkatołowa, pieprz, gorczyca czarna. Opcjonalnie dodaje się czosnek, goździki i szalotkę.
Oryginalnie rośliny są ucierane w moździerzu. Curry może mieć kolory żółty lub czerwony. W drugim wypadku jest zwykle bardziej ostry w smaku. Występuje w formach bardzo gęstej pasty lub proszku. Najczęściej gości na talerzach w połączeniu z ryżem i kurczakiem. Charakteryzuje go intensywny zapach, nadaje również potrawom barwę.
Właściwości zdrowotne curry należy przypisać głównie ziołom, które wchodzą w jego skład. Są one różne w zależności od tego, które zioła zostały użyte i w jakiej ilości. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kurkuma, a dokładniej jej składnik – kurkumina. W wielu badaniach wykazano, że działa przeciwnowotworowo. Działanie to polega na hamowaniu proliferacji i indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych. Kurkumina może być potencjalnie wykorzystywana w leczeniu chorób nowotworowych, jednak działanie to wymaga jeszcze wielu badań. Z pewnością jest ona silnym przeciwutleniaczem, działa żółciotwórczo, żółciopędnie i chroni wątrobę. Wykorzystywana jest również w leczeniu stanów zapalnych, zwłaszcza skóry.
Dzięki zawartości kminu rzymskiego curry może regulować procesy trawienne. Wpływa na łaknienie i łagodzi dolegliwości reumatyczne. Należy jednak uważać, ponieważ kmin rzymski charakteryzuje się silnymi właściwościami uczulającymi.
Kolejny składnik curry to kolendra, która pomaga przy bólach stawów. Wykazuje działanie przeciwbakteryjnie, używana jest często w walce z pasożytami jelitowymi.
Curry dzięki zawartości imbiru może działać również przeciwwymiotnie, łagodzić nudności, pobudzać trawienie, działać żółciopędnie, rozkurczowo i przeciwmiażdżycowo. Allicyna zawarta w czosnku działa antybakteryjnie, przeciwzakrzepowo i przeciwgrzybicznie.
Jak widać, przyprawy wchodzące w skład indyjskiej mieszanki są sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami. Należy jednak pamiętać, że efekt terapeutyczny zależy w dużej mierze od dawki, czyli od ilości ziół użytych w przyprawie curry.
3. Przepis na oryginalne curry
Tikka masala to indyjskie czerwone curry z kurczakiem. Do jego wykonania potrzebne są:
– pierś z kurczaka (500 g),
– opakowanie przecieru pomidorowego (400 g),
– 3 łyżki czerwonej pasty curry (20 g),
– kilka ząbków czosnku (15 g),
– 1 cebula (100 g),
– 1 szklanka mleka kokosowego bio bez cukru (250 ml),
– przyprawy: sól, kolendra, słodka i ostra papryka, kurkuma, cynamon, curry w proszku, imbir,
– olej do smażenia (20 g),
– ryż basmati (200 g),
– ⅓ opakowania małego jogurtu naturalnego 2% (50 g).
Przygotowanie potrawy należy zacząć od pokrojenia mięsa w kostkę i umieszczenia go co najmniej na pół godziny w marynacie z jogurtu i cynamonu (lub innej wybranej przyprawy). Na oleju podsmażamy bardzo drobno pokrojone cebulę i czosnek. Gdy się zrumienią, dodajemy do nich mięso wraz z całą marynatą oraz pastę curry. Kiedy kurczak będzie gotowy, do potrawy na patelni wlać przecier pomidorowy. Całość zamieszać i po chwili dodać również mleko kokosowe. Doprawić potrawę do smaku i dusić około 20 minut pod przykryciem. Gotowe danie podawać z ryżem ugotowanym z dodatkiem kurkumy. Potrawa przyrządzoną w tej sposób dostarcza sporo wartości odżywczych drogocennych dla funkcjonowania naszego organizmu ziół. Porcja przewidziana jest dla czterech osób
Wartości odżywcze całej porcji
Kalorie: 1785,3 kcal
Białko: 134,3 g
Tłuszcze: 41,3 g
Węglowodany: 200,9 g
Błonnik: 18,1 g
Wartości odżywcze jednej porcji
Kalorie: 446,3 kcal
Białko: 33,5 g
Tłuszcze: 10,3 g
Węglowodany: 50,2 g
Błonnik: 4,5 g
4. Zastosowanie
Jeśli nie mamy czasu lub chęci na przygotowanie oryginalnego dania indyjskiego, można użyć azjatyckiej mieszanki przypraw do tradycyjnych dań. Szczypta curry podkreśli smak szpinaku, tofu, ryżu oraz kaszy typu kuskus.
Warto również doprawić w ten sposób potrawy mięsne, szczególnie baraninę, jagnięcinę, wieprzowinę i drób. Curry sprawdzi się przy okazji dań rybnych oraz ciemnych sosów.