Zwykle ułożenie produktów spożywczych w lodówce jest przypadkowe. Jest to ostatnia rzecz, na jaką zwracamy uwagę. Jednak temperatura w lodówce nie jest jednakowa w każdej jej części i to ona narzuca prawidłowe przechowywanie żywności, tak aby dłużej cieszyć się jej świeżością. Oto kilka zasad, jak zrobić porządek w swojej lodówce.


SPIS TREŚCI:

1. Mięso i ryby

2. Jajka

3. Wędliny i sery

4. Nabiał

5. Warzywa i owoce

6. Czego nie przechowywać w lodówce?

7. Co na drzwiczkach?

8. Mrożenie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Mięso i ryby

W zależności od budowy lodówki i położenia zamrażalnika najniższa temperatura w lodówce może panować w innych jej częściach. W nowszych lodówkach najczęściej zamrażarka nie ma znaczenia i najchłodniej zawsze jest wtedy na dolnej półce, ale lepiej dokładnie sprawdzić to w instrukcji. Temperatura do przechowywania mięsa i ryb powinna wynosić 2⁰C. Należy odgraniczyć surowe mięso od gotowych produktów, by zmniejszyć ryzyko przedostania się bakterii.


2. Jajka

Jajka nigdy nie powinny mieć kontaktu z inna żywnością, gdyż jest bardzo duże ryzyko zakażenia żywności bakteriami Salmonelli znajdującymi się na nich. Samych jaj nigdy wcześniej nie myjemy, ponieważ skraca to ich czas przydatności do spożycia. Najlepiej trzymać je na oddzielnej półce, na drzwiach lodówki – jest tam optymalna temperatura dla nich.


3. Wędliny i sery

Najlepsza dla nich temperatura, czyli około 4–5⁰C, jest na środkowych półkach. Wędliny i sery żółte najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach (żeby ich nie przesuszać), zgodnie z czasem podanym przez producenta. Pojemniki próżniowe wydłużają czas przechowywania i zapo-biegają przenikaniu np. intensywnego zapachu kiełbasy do innych produktów. Fabryka Siły Sklep


4. Nabiał

Nabiał może być przechowywany na górnej półce, gdzie temperatura jest najwyższa i wynosi ok. 8⁰C. Nabiał nigdy nie może być przechowywany na najniższej półce, gdzie jest zimniej, gdyż dojdzie do wytwarzania bakterii gnilnych. Na tej półce powinny się także znaleźć dżemy, powidła i gotowe potrawy np. sosy, zupy i inne dania.


5. Warzywa i owoce

Dla nich przeznaczone są szuflady, w których temperatura wynosi ok. 10⁰C. Zbyt niska temperatura powoduje więdniecie warzyw. Niektóre owoce nie mogą być przechowywane z sałatami, np. jabłka, banany czy awokado, ponieważ warzywo to przyspiesza ich żółknięcie przez wydzielane etylenu. Nigdy nie przechowujmy sałat i innych warzyw w folii, ponieważ będzie się pod nią zbierała wilgoć. Niektóre nowsze lodówki maja szuflady zamykane próżniowo, warzywa w nich przechowywane jeszcze dłużej zachowują świeżość.


6. Czego nie przechowywać w lodówce?

Niektórym produktom niskie temperatury szkodzą i przyspieszają ich psucie. Należą do nich pomidory, cukinia, papryka, ogórki, cebula, czosnek, ziemniaki, owoce cytrusowe i inne owoce egzotyczne – jak ananas, awokado, banany, kiwi, brzoskwinie, arbuzy i melony, ale także nasze rodzime jabłka i gruszki.


7. Co na drzwiczkach?

Oprócz wcześniej wspomnianych jajek drzwiczki służą do przechowywania produktów, które nie wymagają bardzo niskich temperatur np. soki, sosy, oleje, masło, przetwory. Niektóre sosy i ketchupy nie wymagają przechowywania w lodówce, ponieważ skutecznie je chronią konserwanty – swoją drogą nie są więc zbyt zdrowe.


8. Mrożenie

Mrozić możemy mięso (nieumyte), warzywa, owoce, gotowe posiłki i ryby. Mrożenie jednak nie eliminuje niektórych bakterii, a jedynie spowalnia ich rozwój. Dlatego jeśli raz coś rozmrozimy, szczególnie mięso, lody lub rybę, nie można ich ponownie zamrozić, gdyż dochodzi do szybkiego namnażania się „uśpionych” bakterii. Tłuste ryby nie powinny być długo mrożone, ponieważ nadal zachodzi utlenianie kwasów tłuszczowych i tracą swoją wartość. Najlepiej mrozić filety, można pokryć je glazurą albo duże ryby wcześniej wypatroszyć.


Lodówka nigdy nie powinna być wypełniona po brzegi. Optymalnie zajęte miejsce powinno wynosić do 70% objętości, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Nigdy nie wkładajmy ciepłych potraw do lodówki, ponieważ podwyższają temperaturę w jej wnętrzu. Lodówka się przegrzewa również wtedy, gdy jest całkowicie dosunięta do ściany lub bardzo oszroniona, dlatego należy ją regularnie rozmrażać i czyścić. Gotowych dań nie powinno się przechowywać dłużej niż 2–3 dni.