Zazwyczaj ułożenie produktów spożywczych w lodówce jest przypadkowe. Jest to ostatnia rzecz, na którą ktokolwiek zwraca uwagę. Jednak temperatura w lodówce nie jest jednakowa w każdej jej części. Jak przechowywać produkty w lodówce?

 

SPIS TREŚCI:

1. Mięso i ryby

2. Jajka

3. Wędliny i sery

4. Nabiał

5. Warzywa i owoce

6. Czego nie przechowywać w lodówce?

7. Co na drzwiczkach?

8. Mrożenie

 


1. Mięso i ryby

W zależności od budowy lodówki i położenia zamrażalnika najniższa temperatura w lodówce może panować w różnych jej częściach. W nowszych lodówkach najczęściej zamrażarka nie ma znaczenia i najchłodniej zawsze jest na dolnej półce, ale lepiej dokładnie sprawdzić to w instrukcji. Temperatura do przechowywania mięsa i ryb powinna wynosić 2°C. Należy oddzielić surowe mięso od gotowych produktów, by zmniejszyć ryzyko przedostania się bakterii.


2. Jajka

Jajka nigdy nie powinny mieć kontaktu z inną żywnością, gdyż istnieje bardzo duże ryzyko zakażenia żywności bakteriami Salmonelli. Jaj nie powinno się wcześniej myć, ponieważ skraca to ich termin przydatności do spożycia. Najlepiej trzymać je na oddzielnej półce, na drzwiach lodówki.


3. Wędliny i sery

Najlepsza temperatura dla wędlin i serów to około 4–5°C. Taka temperatura panuje zazwyczaj na środkowych półkach. Wędliny i sery żółte najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach (żeby ich nie przesuszać) zgodnie z terminem przydatności do spożycia podanym przez producenta. Pojemniki próżniowe wydłużają czas przechowywania i zapobiegają przenikaniu np. intensywnego zapachu do innych produktów. Fabryka Siły Sklep


4. Nabiał

Nabiał może być przechowywany na górnej półce, tam temperatura jest najwyższa i wynosi ok. 8°C. Nabiał nigdy nie może być przechowywany na najniższej półce, jest tam zimniej i może dojść do wytwarzania się bakterii gnilnych. Na górnej półce powinny się także znaleźć dżemy, powidła i gotowe potrawy, np. sosy, zupy i inne dania.

 

5. Warzywa i owoce

Dla nich przeznaczone są szuflady, w których temperatura wynosi ok. 10°C. Zbyt niska temperatura powoduje więdnięcie warzyw. Niektóre owoce nie mogą być przechowywane z sałatami, np. jabłka, banany czy awokado, ponieważ przyspieszają ich żółknięcie przez wydzielanie etylenu. Nie wolno przechowywać sałat i innych warzyw w folii, ponieważ będzie się pod nią zbierała wilgoć. Niektóre nowsze lodówki mają szuflady zamykane próżniowo, warzywa w nich przechowywane jeszcze dłużej zachowują świeżość.


6. Czego nie przechowywać w lodówce?

Niektórym produktom niskie temperatury szkodzą i przyspieszają ich psucie. Należą do nich pomidory, cukinia, papryka, ogórki, cebula, czosnek, ziemniaki, owoce cytrusowe i inne owoce egzotyczne, jak ananas, awokado, banany, kiwi, brzoskwinie, arbuzy i melony, a także jabłka i gruszki.


7. Co na drzwiczkach?

Oprócz wcześniej wspomnianych jajek drzwiczki służą do przechowywania produktów, które nie wymagają bardzo niskich temperatur, np. soki, sosy, oleje, masło, przetwory. Niektóre sosy i ketchupy nie wymagają przechowywania w lodówce, ponieważ chronią je konserwanty (nie są więc zbyt zdrowe).

 

8. Mrożenie

Mrozić można mięso (nieumyte), warzywa, owoce, gotowe posiłki i ryby. Mrożenie jednak nie eliminuje niektórych bakterii, a jedynie spowalnia ich rozwój. Dlatego jeśli produkty raz zostaną rozmrożone, szczególnie mięso, lody lub ryby, nie można ich ponownie zamrozić, gdyż dochodzi do szybkiego namnażania się „uśpionych” bakterii. Tłuste ryby nie powinny być długo mrożone, ponieważ nadal zachodzi w nich utlenianie kwasów tłuszczowych i tracą swoją wartość odżywczą. Najlepiej mrozić filety, można pokryć je glazurą, albo duże ryby po wcześniejszym wypatroszeniu.

 

Lodówka nigdy nie powinna być wypełniona po brzegi. Produkty w lodówce powinny zajmować 70% jej objętości, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Nie wolno wkładać ciepłych potraw do lodówki, ponieważ podnoszą temperaturę w jej wnętrzu. Lodówka przegrzewa się również wtedy, gdy jest całkowicie dosunięta do ściany lub bardzo oszroniona, dlatego należy ją regularnie rozmrażać i czyścić. Gotowych dań nie powinno się przechowywać dłużej niż 2–3 dni.