Lato to sezon wakacji i urlopów, a co za tym idzie – okres wyjazdów oraz podróży. Do każdej z wycieczek trzeba się przygotować: spakować niezbędne rzeczy, zabrać ulubioną książkę lub gazetę, by zapewnić sobie rozrywkę, ale także skompletować prowiant na drogę. Poniżej znajdują się pomysły na zdrowe przekąski, które warto wsadzić do podróżnej torby.

 

SPIS TREŚCI:

1. Lekkie przekąski

2. Większe przekąski

3. Gotowe przekąski

4. Napoje

5. Zdrowe przekąski w podróży – o czym warto pamiętać i czego unikać

 

 

1. Lekkie przekąski
Na krótkie trasy zwykle wystarczy zabrać ze sobą lekkie przekąski zaspokajające niewielki głód. Mogą to być owoce (borówki, winogrona, morele, pokrojone jabłka bądź melony) oraz warzywa transportowane w całości (pomidory koktajlowe, rzodkiewki, oliwki) czy pokrojone w słupki (marchew, seler naciowy, kalarepa, papryka). Ciekawą opcją będzie także podzielony na różyczki kalafior. Zwykle spożywany jest on w formie gotowanej bądź pieczonej, lecz nadaje się również do jedzenia na surowo. Na czas podróży przekąski należy odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej w plastikowym lub szklanym pojemniku ze szczelną pokrywką, by nie uległy przypadkowemu zgnieceniu (jest to szczególnie ważne w przypadku miękkich owoców, np. truskawek, bananów czy czereśni). Owoce i warzywa przed spakowaniem należy umyć oraz dokładnie osuszyć, dzięki czemu dłużej zachowają świeżość. Pozwoli to także na zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania pleśni. Na krótsze podróże lub w momencie gdy przekąska będzie spożywana w pierwszej kolejności, można jako dodatek do warzyw zapakować ulubioną pastę bądź dip, np. hummus czy pastę z ciecierzycy.

 

Kolejnym rodzajem przekąsek są orzechy oraz ich mieszanki, np. studencka złożona z orzechów arachidowych, laskowych, włoskich, nerkowców, migdałów oraz rodzynek. Doskonale sprawdzą się podczas pieszych wędrówek, górskiej wspinaczki czy wypraw rowerowych – dzięki swojej niewielkiej objętości nie zajmują dużo miejsca; są natomiast skoncentrowanym źródłem energii dostarczającym wielu składników mineralnych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Dla osób lubiących słone, chrupiące przekąski – chipsy, paluszki czy popcorn – zdrowszą alternatywą, którą łatwo zabrać ze sobą w podróż, będzie prażona ciecierzyca. Do jej przygotowania potrzebne są:
– ugotowana ciecierzyca – ok. szklanki (200 g lub 100 g suchego produktu),
– oliwa z oliwek – 2 łyżki (20 g),
– do smaku: sól, pieprz oraz ulubione przyprawy, np. papryki słodka, wędzona, chili czy zioła prowansalskie,
– soda oczyszczona (jeżeli używamy suchej ciecierzycy) – łyżeczka (5 g).

 

Sposób przygotowania
Suchą ciecierzycę wypłukać, moczyć z sodą oczyszczoną przez min. 6 godzin (optymalnie całą noc). Ponownie opłukać i gotować w dużej ilości świeżej wody z dodatkiem sody oczyszczonej, aż ciecierzyca będzie miękka, ale nie rozpadająca się (ciecierzycę konserwową należy wysypać na sito i dokładnie wypłukać, aż zniknie biała piana). Następnie w misce połączyć ciecierzycę z oliwą, sporą szczyptą soli oraz ulubionymi przyprawami, dobrze wymieszać. Piekarnik rozgrzać do 180°C. Przyprawioną cieciorkę wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, piec przez 30–40 minut. W tym czasie 2–3 razy otworzyć piekarnik i zamieszać ziarna. Upieczoną ciecierzycę wystudzić.

 

Przygotowaną w ten sposób przekąskę można spakować i zabrać ze sobą w podróż, gdyż zajmuje niewiele miejsca, jest bardzo sycąca i odżywcza – dostarcza dużych ilości białka oraz błonnika.

 

2. Większe przekąski
Najpopularniejszym i najszybszym posiłkiem na podróż są kanapki. Podczas ich przygotowywania należy mieć jednak na względzie kilka kwestii, m.in. trwałość produktu (w szczególności gdy podróż będzie trwała dłużej) – należy rozważyć, czy wybrane dodatki będą w stanie wytrzymać dłuższy czas poza lodówką. Warto wybierać też produkty o zwartej konsystencji, które nie będą wypadać bądź wypływać z kanapki i narażać tym samym bagaż na zabrudzenia. Dobrze skomponowana kanapka powinna zawierać w sobie źródło białka oraz warzywa, przy czym te ostatnie warto spakować oddzielnie i dodać bezpośrednio przed spożyciem, gdyż niektóre z nich – te o wyższej zawartości wody – mogą spowodować rozmiękanie pieczywa, przez co posiłek staje się nieapetyczny. Kanapki przygotowane na bazie bułek będą bardziej sycące niż te przyrządzone z użyciem chleba. Warto mieć to na uwadze, gdy wiemy, że w podróży nie będziemy mieli możliwości zrobienia wielu przerw bądź czas na jedzenie będzie ograniczony – po spożyciu dużej bułki z dodatkami dłużej nie będziemy odczuwać głodu.

 

Innymi posiłkami, które warto zabrać w podróż, są wszelkiego rodzaju wypieki, omlety czy placuszki. Charakteryzuje je trwałość (zachowają świeżość nawet niechłodzone), brak ryzyka zabrudzenia innych przewożonych przedmiotów, a także łatwość spożycia – po umyciu bądź dezynfekcji dłoni nadają się do zjedzenia rękami lub widelcem. Poniżej znajdują się pomysły na słodki oraz wytrawny posiłek w podróży.

  Fabryka Siły Sklep

Placuszki z morelami
Składniki:
– jajko – sztuka (60 g),
– kefir – ⅖ szklanki (100 g),
– mąka – 5 łyżek (75 g),
– erytrytol lub ksylitol – 2 łyżki (20 g),
– morele – 2 sztuki (100 g),
– proszek do pieczenia – ⅓ łyżeczki (1,5 g).

 

Sposób przygotowania:
W misce dokładnie wymieszać jajko z kefirem, dodać erytrytol i ponownie wymieszać. Wsypać mąkę i proszek do pieczenia. Mieszać do całkowitego połączenia składników. Morele umyć, pokroić w ósemki. Na mocno rozgrzaną patelnię nałożyć placuszki; następnie w masę włożyć 2–3 kawałki moreli. Zmniejszyć płomień (lub grzanie do średniej mocy) i smażyć placuszki na złoty kolor.

 

Wytrawne muffiny z warzywami i serem
Składniki:
– jajko – sztuka (60 g),
– mleko – ⅖ szklanki (100 g),
– jogurt naturalny – 2 łyżki (40 g),
– olej rzepakowy – 5 łyżek (50 g),
– mąka pszenna (oczyszczona bądź oczyszczona i pełnoziarnista w stosunku 1 : 1) – ok. szklanki (150 g),
– ulubiony tarty ser (np. mozzarella, cheddar, edamski) – ¼ kostki (60 g),
– brokuł – ⅓ sztuki (150 g),
– czerwona papryka – ok. ½ sztuki (100 g),
– oliwki – ok. 15 sztuk (50 g),
– proszek do pieczenia – ½ łyżeczki (2 g),
– soda oczyszczona – ½ łyżeczki (2 g),
– sól – ¼ łyżeczki (1,5 g),
– czarny pieprz – szczypta (0,2 g).
Wymienione w przepisie warzywa można zamienić innymi ulubionymi, np. pomidorami, cukinią, kukurydzą, dynią.

 

Sposób przygotowania
Przed rozpoczęciem jaja, mleko oraz jogurt wyjąć z lodówki na ok. godzinę, by nabrały temperatury pokojowej. Brokuł umyć, podzielić na różyczki i przygotować na parze; następnie wystudzić i pokroić w drobne kawałki, usunąć grubą łodygę (pozostanie wtedy ok. 100 g produktu). Paprykę umyć, wykroić gniazdo i pokroić w bardzo drobną kosteczkę. Oliwki odsączyć, pokroić w plasterki. W misce wymieszać suche składniki – mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól, pieprz. W osobnym naczyniu połączyć składniki mokre – jajo, mleko, jogurt i olej rzepakowy. Następnie wlać mokre składniki do suchych, wymieszać, dodać przygotowane wcześniej warzywa oraz ser, ponownie wymieszać. Przełożyć do foremek na muffiny i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Piec ok. 20 minut w trybie góra dół; następnie przez 10 minut w trybie góra.

 

3. Gotowe przekąski
Zdarzają się sytuacje, w których przed podróżą brakuje czasu na przygotowanie domowego prowiantu i trzeba wesprzeć się asortymentem sklepowym – jakie produkty wówczas wybrać? Najlepiej zdecydować się na przekąski czy batony bez cukru, na bazie daktyli, orzechów lub pełnoziarnistych zbóż. Przekąskę stanowić mogą także wafle ryżowe naturalne bądź z dodatkiem gorzkiej czekolady (bardziej sycąca wersja) oraz chrupkie pieczywo z nasionami i ziołami. Jeżeli posiłek ma zostać spożyty od razu, można zdecydować się na gotową sałatkę ze spakowanym oddzielnie dressingiem, by można było polać nim danie bezpośrednio przed konsumpcją i kontrolować jego ilość.  Dobrym pomysłem będą także kanapki – w wielu kawiarniach czy piekarniach można kupić je przygotowywane na świeżo. Podczas zakupów warto poświęcić chwilę, by zapoznać się z etykietami produktów i wybrać opcję o jak najprostszym składzie.

 

4. Napoje
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w podróży! Picie w czasie przejazdu jest bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi. Ze względu na warunki pogodowe regularne przyjmowanie płynów jest konieczne zwłaszcza latem, ponieważ wysokie temperatury zwiększają ryzyko pojawienia się groźnego dla zdrowia odwodnienia. Często też z przyczyn niezależnych podróż może ulec wydłużeniu. Z tego powodu, nawet jeżeli nie planujemy zabierania jedzenia, w torbie podróżnej powinna się znaleźć butelka wody. Warto rozważyć także wzięcie ze sobą termosu z ciepłym napojem – kawą czy herbatą – który rozgrzeje organizm w sytuacji, gdy nie będziemy mieli dostępu do ciepłego posiłku przez kilka godzin. Natomiast jeżeli planowana jest podróż samolotem, do bagażu można włożyć pustą butelkę i napełnić ją po przejściu kontroli bezpieczeństwa – na wielu lotniskach dostępne są kraniki z wodą zdatną do picia.

 

5. Zdrowe przekąski w podróży – o czym warto pamiętać i czego unikać
Podczas planowania przekąsek warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które ułatwią podróż i pomogą uniknąć niekomfortowych sytuacji. Przede wszystkim przygotowywane posiłki powinny być łatwe do spożycia w każdych warunkach, najlepiej przy użyciu rąk bądź łyżki czy widelca (w tym przypadku należy się upewnić, że mamy ze sobą właściwy sztuciec). Słabo sprawdzą się natomiast potrawy złożone z wielu składników, które kruszą się lub wysypują, gdyż w tej sytuacji zwiększa się ryzyko pobrudzenia siebie lub otoczenia.

 

Na uwadze należy mieć także panujące warunki pogodowe oraz długość podróży – część produktów, takich jak sałatki ze świeżych warzyw, pasty warzywne czy jogurty, będzie mało odpornych na wysokie temperatury i może się zepsuć lub stracić na atrakcyjności podczas długiego przewożenia. Jeżeli zatem się na nie decydujemy, należy spożyć je w pierwszej kolejności.

 

Warto również unikać zabierania ze sobą rzeczy o intensywnym zapachu, takich jak gotowane jajka, aromatyczne wędliny czy silnie przyprawione dania, gdyż ich aromat zarówno podczas transportu, jak i po spożyciu może utrzymywać się pojeździe i obniżyć komfort podróży. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób zmagających się z chorobą lokomocyjną – silne zapachy mogą pogarszać objawy choroby. Aby je złagodzić, dobrze zabrać ze sobą napar bądź herbatę z dodatkiem imbiru lub dodać go do butelki z wodą.

 

Należy zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie przewożonej żywności i napojów. Jeżeli pojemniki są nowe, warto przed wyjazdem sprawdzić ich szczelność. Najlepiej wykorzystać szklane bądź plastikowe pudełka ze szczelnym wieczkiem (np. zamykanym klipsem) bądź – do suchych produktów – plastikowe woreczki z zapięciem strunowym. Do przewożenia napojów dobrze sprawdzą się natomiast termosy bądź butelki oraz kubki z możliwością blokady otworu do nalewania. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zabrudzenia i zniszczenia przewożonego bagażu przez wylaną, zgniecioną bądź rozsypaną podczas transportu żywność.