Poziomki, maliny leśne, jeżyny, borówki – większości z nas kojarzą się

z latem i wakacjami na wsi. Przyjemność ich zbierania oraz niepowtarzalne walory smakowe to jednak nie jedyne ich zalety. Owoce leśne to także bogactwo witamin i minerałów, tak niezbędnych naszemu organizmowi. Poznajmy najważniejsze ich właściwości.

 

SPIS TREŚCI:

1. Borówki

2. Jeżyny

3. Maliny leśne

4. Poziomki

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Borówki

Któż z nas nie jadł pierogów z borówkami lub jagód polanych śmietaną

z cukrem? To zapewne smaki dzieciństwa wielu z nas. Jednak najważniejsze właściwości tych owoców wynikają z bogactwa składników, jakie w sobie zawierają.


Borówki są świetnym źródłem:

– witamin, w tym witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy C;

– minerałów: potasu, wapnia, fosforu, magnezu;

– garbników, działających antybakteryjnie i antywirusowo;

– antocyjanów, będących silnymi przeciwutleniaczami.


Tak różnorodny i cenny skład borówek sprawia, iż wykazują one liczne prozdrowotne właściwości. Warto wiedzieć, iż wpływają pozytywnie na problemy układu pokarmowego i trawiennego, działając w dwojaki sposób: lekko przeczyszczająco w przypadku spożywania świeżych owoców oraz przeciwbiegunkowo, jeśli spożywa się je w formie suszonej.


Niezwykle ciekawym i przydatnym jest także fakt, iż nie tylko owoce tej rośliny wykazują pozytywne działanie. Okazuje się, iż w liściach zawarta jest substancja zwana „roślinną insuliną” – napary z tej części borówki są więc pomocne dla osób cierpiących na cukrzycę. Takie herbatki mogą także okazać się wybawieniem w przypadku zapaleń układu moczowego.


2. Jeżyny

Te ciemnogranatowe lub czarne owoce zwane są również ostrężynami. Wyglądem przypominają maliny, są jednak od nich mniej słodkie, czasem wręcz cierpkie. Posiadają bardzo duże ilości witaminy A, a także E – silnego przeciwutleniacza, zwanego „witaminą młodości”. Jeżyny to także źródło magnezu, potasu i antocyjanów – przeciwutleniaczy i barwników, nadających czerwoną, niebieską lub fioletową barwę.


Podobnie jak w przypadku borówki, również liście znajdują swoje zastosowanie w naturalnych metodach leczenia. Napary z nich wykorzystuje się w przypadku objawów grypy i przeziębienia.


3. Maliny leśne

W odróżnieniu od maliny uprawnej, owoce maliny leśnej są drobne, a czas ich zbioru jest bardzo krótki. Wyróżniają się także znacznie mocniejszym zapachem. Są świetnym źródłem garbników i witaminy C, dlatego herbaty

i soki z tego owocu często stosuje się w przypadku grypy i przeziębienia. Przypisuje się im działanie napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, oczyszczające i moczopędne.

 

Malina leśna, jako źródło kwasów organicznych, wykazuje także właściwości wspomagające procesy trawienia. Naparów z liści tej rośliny używa się w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.


4. Poziomki

Ich największą zaletą jest bardzo wysoka zawartość witaminy C (ok. 60 mg/ 100 g, a więc prawie dwukrotnie więcej niż w malinie leśnej). Oprócz tego dostarczają także wielu składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia, fosforu czy siarki.


Liście poziomki również zostały docenione w medycynie naturalnej – napary z nich stosowane są przy nieżycie żołądka i jelit oraz problemach z układem moczowym.


Owoce leśne to niezwykłe bogactwo. Niestety, nie doceniamy ich tak, jak na to zasługują. Spożywamy ich coraz mniej lub zupełnie zastępujemy je ogrodowymi odmianami, które – choć również bogate w składniki odżywcze – nie wykazują aż tak silnych właściwości jak ich dziko żyjące odpowiedniki.


Jedyną wadą owoców leśnych jest ich bardzo krótki czas przydatności do spożycia, dlatego najlepiej zjadać je od razu po zerwaniu z krzaka. Dobrym pomysłem jest także zamknięcie ich w słoiczku pod postacią soków, dżemów czy innych przetworów.


Warto również pamiętać, że przed spożyciem tych owoców konieczne jest ich umycie – w przeciwnym wypadku mogą stać się źródłem zakażenia chorobami pasożytniczymi, przenoszonymi na przykład przez lisy.