Popularność diety wegetariańskiej rośnie, o czym może świadczyć m.in. większa dostępność produktów dla wegetarian w sklepach, częste pojawianie się przepisów wegetariańskich w mediach społecznościowych czy promowanie tego modelu żywienia przez osoby publiczne, a także rosnąca wiedza na temat prozdrowotnych efektów wegetarianizmu. W rezultacie coraz więcej dzieci wychowywanych jest na wegetarian, jednak czy jest to bezpieczne? Istnieje kilka aspektów, o których warto pamiętać przed wdrożeniem tej diety u pociech.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wegetarianizm – definicja, rodzaje
2. Stanowisko organizacji naukowych
3. Skład i bilansowanie
4. Podsumowanie

 


1. Wegetarianizm – definicja, rodzaje
Wegetarianizm, nazywany też dietą roślinną, wiąże się z ograniczeniem lub eliminacją produktów pochodzenia zwierzęcego. Powody wybierania takiego stylu odżywiania są różne – od dbałości o zdrowie, poprzez aspekt ekologiczny i kulturowy, aż do troski o los zwierząt hodowlanych. W zależności od rodzaju diety wegetariańskiej jest ona bardziej lub mniej restrykcyjna.

 

Odmiany wegetarianizmu
Weganizm – wyklucza spożywanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jaj oraz nabiału. Niektórzy weganie rezygnują również ze spożywania miodu. Temu modelowi żywienia często towarzyszy proekologiczny styl życia i niekupowanie skórzanych ubrań, futer czy kosmetyków testowanych na zwierzętach.


Laktoowowegetarianizm – najbardziej rozpowszechniona forma wegetarianizmu, oprócz pokarmów roślinnych dopuszcza spożywanie jaj oraz nabiału.


Laktowegetarianizm – w menu może pojawić się nabiał; wykluczone zostają jaja oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego.


Owowegetarianizm – z jadłospisu oprócz mięsa eliminowane jest mleko i jego przetwory, zezwala się natomiast na spożycie jaj.


Witarianizm – odrzuca pokarmy gotowane, a podstawą diety jest jedynie żywność roślinna spożywana na surowo.


Frutarianizm – bardzo restrykcyjna forma wegetarianizmu polegająca na spożywaniu wyłącznie produktów, które naturalnie opadły. Frutarianie nie uznają niszczenia czy zerwania rośliny w celu jej spożycia oraz nie stosują obróbki termicznej powyżej 40°C.

 

Niekiedy wyróżnia się również pośrednie style odżywiania: fleksiwegetarianizm (inaczej semiwegetarianizm; dopuszcza spożywanie niewielkich ilości mięsa, jednak głównym źródłem białka są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak nasiona roślin strączkowych) oraz pescowegetarianizm (zezwala na spożywanie ryb).

 

2. Stanowisko organizacji naukowych
Liczne badania wykazały wiele korzyści zdrowotnych u dorosłych wegetarian (np. w przebiegu miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 czy otyłości). Zgodnie ze stanowiskiem Academy of Nutrition and Dietetics dobrze zbilansowana dieta wegetariańska zawiera wystarczające ilości składników odżywczych i jest odpowiednia na wszystkich etapach rozwoju – również u dzieci od niemowlęctwa do okresu dojrzewania oraz kobiet w ciąży i w czasie laktacji. W polskich warunkach wyjątek stanowią diety witariańska i frutariańska, których odpowiednie zbilansowanie – tak aby zabezpieczyć potrzeby rozwijającego się organizmu – jest trudne. Dodatkowo eksperci z ESPGHAN (The European Society for Pediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) zaznaczają, że stosowanie diety wegańskiej bez nadzoru dietetyka i odpowiedniej suplementacji może stanowić ryzyko dla zdrowia dziecka.

 

3. Skład i bilansowanie
Porównania diet wegetariańskich z dietą konwencjonalną wskazują na mniejszy udział tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu w modelu roślinnym. Dodatkowo spożywa się w nim więcej warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów i pestek, nasion roślin strączkowych oraz błonnika pokarmowego. Dieta wegetariańska powinna być zbilansowana i różnorodna – nie może polegać na prostym wykluczeniu żywności odzwierzęcej, lecz na odpowiednim ich zastąpieniu produktami pochodzącymi ze źródeł roślinnych. Należy pamiętać, że źle skomponowany jadłospis roślinny może prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych, zaś te – zaburzać rozwój młodego organizmu, m.in. hamować wzrastanie i niekorzystnie wpływać na rozwój mózgu. Dotyczy to szczególnie niemowląt i małych dzieci. Z tego względu podopiecznym polecana jest dieta laktoowowegetariańska, która po odpowiednim zbilansowaniu minimalizuje ryzyko niedoborów żywieniowych.

  Fabryka Siły Sklep

Poniżej omówione zostały składniki, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Energia
Diety wegetariańskie zazwyczaj zaspokajają zapotrzebowanie kaloryczne dzieci i młodzieży, jednak średnia wartość energetyczna często jest niższa niż w konwencjonalnym menu. Głównymi źródłami energii są produkty zbożowe, warzywa i owoce, rośliny strączkowe, orzechy oraz oleje roślinne.

 

Białko
Dieta lakotoowowegetariańska dostarcza wystarczającej ilości białka. W przypadku bardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu dobrymi źródłami tego składnika będą nasiona roślin strączkowych (soja, ciecierzyca, soczewica, groch, fasola), żywność zbożowa pełnoziarnista oraz produkty sojowe, takie jak jogurt i mleko sojowe, tofu czy tempeh. Warto jednak pamiętać, że białko roślinne może nie pokrywać zapotrzebowania na aminokwasy egzogenne (czyli te, których organizm nie może sam syntetyzować). Aby białko ze źródeł roślinnych zostało odpowiednio wykorzystane, należy łączyć różne grupy produktów, np. rośliny strączkowe z produktami zbożowymi.

 

Tłuszcze
Dieta wegetariańska bogata jest w tłuszcze roślinne, które stanowią źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zaleca się, aby w diecie dzieci do 3. r.ż. obecny był cholesterol wspierający prawidłowy rozwój układu nerwowego. Jego źródłem w diecie laktoowowegetariańskiej są jajka oraz mleko i jego przetwory. Warto zwrócić również uwagę na produkty zapewniające podaż kwasów omega-3. W diecie roślinnej będą to m.in. siemię lniane, nasiona chia, nasiona konopi siewnej oraz zielone warzywa liściaste. Polecanymi olejami dla dzieci są oliwa z oliwek i olej rzepakowy (do stosowania zarówno na ciepło, jak i zimno) oraz oleje lniany, słonecznikowy, z orzechów i z pestek dyni (do stosowania tylko na zimno). Warto również rozważyć suplementację tranem lub kwasami omega-3 (na rynku dostępne są wegańskie zamienniki tranu dla najmłodszych w kapsułkach lub kroplach).

 

Witaminy
Dzieci na diecie wegetariańskiej powinny suplementować witaminę D, gdyż jej spożywczym źródłem są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego. Ryzyko niedoboru dotyczy także witaminy B12, co wynika z faktu, że jej obecność w jadłospisie gwarantują przede wszystkim mięso i przetwory mięsne. W diecie laktoowowegatariańskiej jej podaż zapewnią jaja oraz produkty mleczne, jednak w tym przypadku wymagana jest suplementacja. Na rynku dostępne są także artykuły wzbogacane w witaminę B12: mleka roślinne, płatki oraz kaszki. Jej niewystarczająca podaż jest niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci – może prowadzić do upośledzenia rozwoju i chorób układu nerwowego. Objawy niedoboru obejmują brak apetytu, zapalenie języka, drętwienie kończyn, problemy z koncentracją, drażliwość czy zaburzenia rozwoju psychoruchowego. Warto pamiętać, że kwas foliowy – zazwyczaj obecny w diecie roślinnej w dużych ilościach – może maskować niedokrwistość wynikającą z niedoboru witaminy B12.

 

Składniki mineralne
Składniki mineralne, których podaż w modelu roślinnym może nie być na odpowiednim poziomie, to wapń i żelazo. Diety laktoowowegetariańska i laktowegetariańska zaspokajają zapotrzebowanie na wapń, jednak w przypadku wykluczenia z jadłospisu nabiału należy zadbać o jego inne źródła lub suplementację. Produkty roślinne dostarczające wapń to m.in. nasiona maku, soja, nasiona słonecznika, migdały, jarmuż czy fasola. Podczas kupowania napoju bądź jogurtu roślinnego warto zwrócić uwagę, czy jest on fortyfikowany wapniem.

 

Roślinne źródła żelaza obejmują takie produkty jak nasiona i pestki, warzywa strączkowe, produkty zbożowe, zielone warzywa i suszone owoce. Warto jednak pamiętać, że żelazo pochodzące ze źródeł roślinnych jest słabiej przyswajalne niż to z żywności odzwierzęcej. Z tego względu warto zadbać o poprawę wchłaniania tego pierwiastka. W tym celu zaleca się łączyć produkty będące źródłem żelaza ze źródłami witaminy C (owoce, warzywa, soki, kiszonki) oraz unikać składników hamujących wchłanianie żelaza: dużych ilości błonnika, fosforanów (obecnych np. w napojach typu cola) oraz tanin (zawartych w herbacie). Objawy mogące świadczyć o niedoborze żelaza to: osłabienie i apatia, podatność na infekcje, spadek koncentracji, blada cera czy zawroty głowy.

 

4. Podsumowanie
Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska, zwłaszcza u dzieci spożywających produkty mleczne i jajka, może być prawidłowym sposobem żywienia już od najmłodszych lat. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej suplementacji niektórych składników oraz kontroli kondycji organizmu przy pomocy konsultacji lekarskich i odpowiednich badań laboratoryjnych. Co najmniej raz w roku warto wykonywać takie badania jak morfologia krwi oraz oznaczenie w surowicy poziomów ferrytyny, żelaza, witaminy D, homocysteiny, albuminy i białka całkowitego oraz innych parametrów zleconych przez lekarza. Najważniejszą zasadą jest urozmaicony jadłospis zawierający wszystkie grupy produktów roślinnych: pełnoziarnistą żywność zbożową, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy i nasiona.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Cader P., Lesiów T., Weganizm i wegetarianizm jako diety we współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym, „Nauki Inżynierskie i Technologie” 2021, 37, 9–33.
Jedut P., Niedźwiedź I., Glibowski P., Najczęstsze niedobory żywieniowe w diecie wegetarian i sposoby im zapobiegania, Wybrane zagadnienia z zakresu bromatologii, pod red. Babicza M., Kropiwiec-Domańskiej K., Lublin 2021, 44–50.
Rachtan-Janicka J., Dieta wegetariańska i wegańska, Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, pod red. Szajewskiej H., Horvath A., Kraków 2017, 77–81.
Renda M., Fischer P., Diety wegetariańskie dzieci i młodzieży, „Pediatria po Dyplomie” 2010, 14(2), 68–76.
Śliwińska A., Olszówka M., Pieszko M., Ocena wiedzy na temat diet wegetariańskich wśród populacji trójmiejskiej, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni” 2014, 86, 133–146.