Muesli – zdrowy początek dnia
Dietetycy są zgodni – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Wychodzenie z domu na czczo wprowadza metabolizm na wolniejsze obroty i sprawia, że zjadamy więcej pustych kalorii po południu. Bardzo dobrym wyborem rano jest muesli. Zawiera wiele składników odżywczych, które dają energię na cały dzień. Co dokładnie kryje się w paczce i jakie muesli wybrać?
SPIS TREŚCI:
1. Co zawiera muesli?
2. Wartości odżywcze muesli
3. Muesli a gotowe produkty
4. Jak zrobić domowe muesli?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Co zawiera muesli?
Muesli opiera się na płatkach zbożowych: owsianych, pszennych, jęczmiennych, kukurydzianych. Stanowią one około 70% produktu. Pierwszy posiłek w ciągu doby powinien być bogaty w produkty zbożowe i dostarczać organizmowi węglowodanów. W składzie muesli zawsze pojawiają się także owoce suszone. Najpopularniejsze to winogrona, banany, morele, pomarańcze, jabłka, daktyle, śliwki, brzoskwinie.
Do płatków dodawane są również orzechy laskowe, włoskie i pistacjowe. Bakalie to paliwo dla mózgu, który tuż po przebudzeniu potrzebuje bodźca do pracy. Zdarza się, że do mieszanki dodaje się czekoladę – lepiej jednak wybierać czekoladę gorzką.
Muesli na śniadanie dostarcza niezbędnych tłuszczów oraz białka. Zwykle jest spożywane z mlekiem, dzięki czemu uzupełnia się także niedobory wapnia.
2. Wartości odżywcze muesli
Mieszanka płatków zbożowych, owoców i orzechów to przepis na zbilansowane śniadanie. Muesli przygotowywane z mlekiem zawiera witaminy B2, B12, magnez, potas, cynk oraz dużą dawkę błonnika, zapewniającego prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Taki posiłek jest wskazany dla osób aktywnych fizycznie ze względu na zawartość witamin z grupy B biorących udział w syntezie kwasów tłuszczowych, a także wpływających na złagodzenie napięcia mięśniowego i nerwowego.
Bakalie są cennym źródłem żelaza, magnezu, potasu i kwasu foliowego. Pomagają obniżyć cholesterol i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Osoby na diecie często martwią się, że muesli to bomba kaloryczna. Jedna porcja może zawierać nawet 500 kcal. Należy jednak pamiętać, że śniadanie powinno dostarczać około 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
3. Muesli a gotowe produkty
Duże ilości cukru, soli i emulgatorów spulchniających to wada wielu gotowych produktów „dietetycznych”. Sam napis „fit” na opakowaniu nie świadczy o niczym. Zawsze należy sprawdzać skład.
Po przeczytaniu etykiet kilku muesli na rynku wyłapaliśmy mnóstwo grzechów producentów. Dodają oni między innymi: cukier, sól, syrop glukozowy i marnej jakości tłuszcz roślinny. Owoce często są kandyzowane, a nie suszone. Poprawianie smaku tymi substancjami powoduje, że kupione płatki zupełnie tracą swój pozytywny wpływ na zdrowie i stają się pierwszym krokiem do miażdżycy i nadwagi.
Istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze – uważne czytanie składu produktu w sklepie. Najczęściej bezpieczne muesli to te, które zostało oznaczone gwarancją ekologicznego wyrobu. Drugie – wykonanie muesli samodzielnie. To nie jest trudne, a dodatkowo jest korzystne dla portfela.
4. Jak zrobić domowe muesli?
Dzięki własnoręcznemu przygotowaniu muesli można zdecydować o jego smaku. Zyskuje się też pewność, że śniadanie będzie pozbawione zbędnych dodatków w postaci cukru, soli, syropu glukozowo-fruktozowego, spulchniaczy czy emulgatorów.
Przepis jest prosty: wystarczy zmieszać wybrane przez nas składniki. Najwięcej błonnika zawierają płatki owsiane. Jęczmienne sprzyjają zatrzymaniu procesu starzenia się, żytnie to bogactwo fluoru, jaglane – kwasu krzemowego, który zapewnia mocne paznokcie i włosy, kukurydziane są wyjątkowo lekkostrawne, dlatego zaleca się je osobom z wrzodami czy refluksem żołądkowym. Do płatków bezglutenowych zaliczane są gryczane, kukurydziane i jaglane.
Kolejny krok to wybór owoców. Najzdrowszą opcją są świeże owoce ze względu na największą zawartość korzystnych dla zdrowia antyoksydantów, witamin oraz składników mineralnych. Można jednak sięgnąć również po owoce suszone. Suszone śliwki wspomagają pracę układu pokarmowego, jabłka wzmacniają serce, morele poprawiają wygląd cery i chronią przed anemią, daktyle łagodzą objawy menopauzy, zaś ananasy łagodzą stany lękowe. Owoce można ususzyć samodzielnie lub kupić gotową paczkę.
Przede wszystkim warto pamiętać o orzechach, które przydadzą się szczególnie tym, którzy pracują umysłowo. Gotową mieszankę najlepiej przechowywać w zamkniętym słoiku i chronić przed wilgocią.