Miód to produkt, który przez wiele wieków traktowany był jako remedium na liczne dolegliwości dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów oraz kwasów fenolowych. Substancje te działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, a ich pozytywny wpływ na zdrowie został dobrze udokumentowany. Czy jednak naprawdę jest taki korzystny dla organizmu?

 

SPIS TREŚCI:
1. Miód – informacje ogólne
2. Miód – wpływ na zdrowie
3. Miód – zagrożenia dla zdrowia
4. Miód – werdykt

 

 

1. Miód – informacje ogólne
Miód produkowany jest z nektaru kwiatowego – pszczoły zbierają go i przenoszą do ula, gdzie przebiega jego dalsza przemiana. Ostateczny skład produktu oraz zawartość korzystnych dla organizmu związków są ściśle związane z tym, z jakiej rośliny pochodzi miód oraz w jakich warunkach jest przechowywany. Jeśli przetrzymywany jest w nieprawidłowy sposób, np. w zbyt wysokiej temperaturze, wówczas jego jakość obniża się.

 

Ponad 90% składu miodu to cukry proste, pozostała część – składniki mineralne oraz antyoksydanty. Jednak już od czasów starożytnych produkt ten był postrzegany nie tylko jako słodzik, ale także jako cenna substancja, która może pomagać w wielu dolegliwościach zdrowotnych – od infekcji górnych dróg oddechowych aż po oparzenia czy rany. Istnieje wiele dowodów naukowych, które sugerują, że wielokierunkowe korzystne działanie miodu może być faktycznie czymś więcej niż tylko wierzeniami starożytnych ludów (D. Cianciosi i wsp. 2018).

 

2. Miód – wpływ na zdrowie
Miód ma wiele rozmaitych zastosowań medycznych. Głównym z nich jest działanie przeciwdrobnoustrojowe umożliwiające hamowanie wzrostu bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, w tym nawet niektórych szczepów lekoopornych oraz gatunków grzybów, a także wirusów (H. Scepankova, J.A. Saraiva, L.M. Estevinho 2017). W przeprowadzonym eksperymencie sam miód był jednak w stanie zredukować ilość grzybów jedynie o 5% (A.N. Koç i wsp. 2011).

 

Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych i prebiotyków miody wykazują wysoką zdolność do poprawy równowagi mikrobiologicznej jelit poprzez podnoszenie poziomu bakterii korzystnych dla zdrowia. W jednej z prac udowodniono, że spożywanie miodu wpływa na zwiększenie populacji mikroorganizmów probiotycznych z gatunku Lactobacillus i Bifidobacterium, które mają pozytywne działanie na organizm (D. Cianciosi i wsp. 2018).

  Fabryka Siły Sklep

Okazuje się również, że miód może zmniejszać odpowiedź zapalną organizmu, a więc być przydatny w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak łuszczyca, twardzina czy reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym mógłby być również stosowany w leczeniu ran jako alternatywa dla droższych i bardziej zaawansowanych terapii, np. specjalistycznych sprzętów do terapii ultradźwiękiem czy oczyszczania tkanek oraz obciążających pacjenta zabiegów chirurgicznych.

 

Istnieją dowody na to, że miód może leczyć oparzenia i zakażone rany pooperacyjne szybciej i skuteczniej niż konwencjonalne metody, do których należą ozonoterapia (terapia tkanek przy pomocy ozonu), skleroterapia (zamykanie żył) oraz antybiotykoterapia (H. Scepankova, J.A. Saraiva, L.M. Estevinho 2017). Testowano również jego wpływ na pacjentów z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. W badaniu klinicznym wykazano, że mieszanka zawierająca miód była wyjątkowo dobrze tolerowana i prowadziła do znacznej poprawy stanu skóry (V.R. Pasupuleti i wsp. 2017).

 

Miód jest również przydatny w leczeniu wielu chorób jamy ustnej, w tym jej zapalenia. Ponadto jego działanie zostało sprawdzone w profilaktyce owrzodzeń, zapalenia dziąseł oraz paradontozy (S. Eick i wsp. 2014). Należy jednak pamiętać, że w badaniach użyto ekstraktu, a ten w porównaniu z samym miodem cechuje się mniejszą zawartością cukru, za to większą składników mineralnych i antyoksydantów. Nie sprawdzą się więc domowe okłady, w których stężenie prozdrowotnych substancji będzie niewystarczające, a zbyt duża ilość cukru prostego może przyczyniać się np. do rozwoju próchnicy.

 

Możliwe jest również wykorzystanie miodu w leczeniu zapalenia żołądka czy choroby refluksowej. Badania kliniczne wykazały, że produkt ten zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego przy jednoczesnym przyspieszaniu gojenia się ran. Zawarta w miodzie oksydaza jest jednym z czynników potrzebnych do regeneracji nabłonka wyścielającego układ pokarmowy. Dodatkowo właściwości antybakteryjne miodu mogą zapobiegać rozwojowi H. pylori, która jest bakterią odpowiedzialną za większość przypadków wrzodów żołądka (A.E. Lychkova, V.I. Kasyanenko, A.M. Puzikov 2014). Należy mieć jednak na uwadze, że badania zostały wykonane na modelu zwierzęcym, dlatego ich wyniki nie muszą mieć odzwierciedlania w leczeniu ludzi.

 

Istnieją prace, które wskazują na przeciwnowotworowe właściwości miodu (V.R. Pasupuleti i wsp. 2017). Jedna z nich mówi o jego niszczącym działaniu na komórki nowotworowe w przypadku raka piersi – miód ma aktywować apoptozę, czyli proces ich obumierania. Co ciekawe, takie działanie nie jest zauważalne w przypadku zdrowych komórek (A.N. Fauzi, M.N. Norazmi, N.S. Yaacob 2011). Naukowcy udowodnili także, że miód manuka, uważany za jeden z najzdrowszych, może hamować kancerogenezę poprzez kontrolowanie różnych procesów wzrostu komórek rakowych (K. Niaz i wsp. 2017). Za takie właściwości odpowiedzialne są przede wszystkim obecne w miodzie flawonoidy.

 

3. Miód – zagrożenia dla zdrowia
Miód nie jest szkodliwy, jeśli przyjmuje się go w umiarkowanych ilościach. Problem może natomiast stanowić jego nadmierna konsumpcja – nie należy zapominać, że pomimo zawartości licznych substancji mających pozytywny wpływ na zdrowie, miód w aż 95% składa się z cukrów prostych. Dobroczynne związki należą więc do pozostałych 5%, co nie jest wartością wysoką. Jak wiadomo, nadmiar cukrów prostych w diecie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami: może prowadzić do próchnicy, otyłości, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia. Ponadto działanie miodu maleje pod wpływem temperatury wyższej niż 40°C, dlatego poddawanie go obróbce termicznej czy dodawanie do gorących napojów skutkuje znaczną utratą dobroczynnych właściwości.

 

Choć istnieją badania, które miały za zadanie udowodnić korzystny wpływ miodu na obniżenie ryzyka cukrzycy typu 2, to jednak były one prowadzone jedynie na myszach, a ich wyniki są sprzeczne (S. Terzo, F. Mulè, A. Amato 2020). Brakuje zatem mocnych dowodów na to, by miód mógł uchodzić za remedium na tę jednostkę chorobową. Wręcz przeciwnie – ze względu na dużą zawartość cukru prostego jego zbyt częste stosowanie może prowadzić do pogorszenia wrażliwości na insulinę (M. Akhbari i wsp. 2021). Ponadto wysokie spożycie fruktozy, która jest obecna w miodzie, może prowadzić do zwiększenia produkcji trójglicerydów, a także podwyższać ryzyko chorób układu krążenia.

 

Istotne znaczenie ma czytanie etykiet produktów, gdyż w wielu przypadkach można spotkać się z mieszanką miodu naturalnego ze sztucznym. Jest to dodatek niebezpieczny dla zdrowia najmłodszych ze względu na możliwe niewielkie ilości bakterii Clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). Choć dla dorosłych tak mała zawartość nie stanowi większego problemu, to dla niemowląt może być niezwykle groźna oraz prowadzić do botulizmu (K. Rudnicka i wsp. 2015). Dodatek ten nie stanowi jednak zagrożenia dla kobiet w ciąży, gdyż ich układ pokarmowy hamuje rozwój zarodników, dzięki czemu nie są one szkodliwe dla płodu.

 

Pojawia się również wiele badań mówiących o zwiększonych wartościach niekorzystnych dla zdrowia substancji w miodach, takich jak pestycydy czy metale ciężkie, które spożywane w nadmiarze mogą być niebezpieczne dla organizmu. Niestety aż ¾ badanych próbek zawierało przynajmniej jedną ze szkodliwych substancji (Y. El-Nahhal 2020).

 

Pestycydy to środki stosowane do ochrony roślin przed szkodnikami czy owadami. Jak się okazuje, ich małe stężenie może przenikać do wytwarzanego przez pszczoły miodu. Dotychczas naukowcy nie stwierdzili, by ich ilość odbiegała od ścisłych norm, jednak nadmierne spożycie produktu wiąże się z ryzykiem przekroczenia bezpiecznej dawki.

 

4. Miód – werdykt
Miód bezsprzecznie może być zdrowym dodatkiem, który świetnie urozmaici codzienne menu oraz zwiększy podaż prozdrowotnych antyoksydantów. Zawiera jednak sporo cukru prostego i ma wysoki indeks glikemiczny, przez co w nadmiarze może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka otyłości, próchnicy czy cukrzycy typu 2, dlatego warto zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Należy także pamiętać, aby nie podawać miodu dzieciom do 12. miesiąca życia – pozwoli to uniknąć groźnych powikłań zatrucia laseczką jadu kiełbasianego (K. Rudnicka i wsp. 2015).

 

Choć w licznych badaniach miód wypada bardzo korzystnie, to w eksperymentach wykorzystywany jest w formie ekstraktu. Taka forma nie jest niestety ogólnodostępna, dlatego też uzyskanie efektów przedstawionych w pracach naukowych nie jest możliwe w warunkach domowych. Stosowanie zewnętrzne natomiast wydaje się przynosić widoczne korzyści – warto jednak sięgać po przebadane kosmetyki, które nie uczulają i mają odpowiednio dobrane stężenie prozdrowotnych składników.

 


Bibliografia
Akhbari M. et al., The Effects of Oral Consumption of Honey on Key Metabolic Profiles in Adult Patients with Type 2 Diabetes Mellitus and Nondiabetic Individuals: A Systematic Review of Clinical Trials, „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine” 2021, 2021, epub.
Cianciosi D. et al., Phenolic Compounds in Honey and Their Associated Health Benefits: A Review, „Molecules” 2018, 23(9), epub.
Eick S. et al., Honey – a potential agent against Porphyromonas gingivalis: an in vitro study, „BMC Oral Health” 2014, 14, epub.
El-Nahhal Y., Pesticide residues in honey and their potential reproductive toxicity, „Science of The Total Environment” 2020, 741, epub.
Fauzi A.N., Norazmi M.N., Yaacob N.S., Tualang honey induces apoptosis and disrupts the mitochondrial membrane potential of human breast and cervical cancer cell lines, „Food and Chemical Toxicology” 2011, 49(4), 871–878.
Koç A.N. et al., Antifungal Activity of the Honeybee Products Against Candida spp. and Trichosporon spp., „Journal of Medicinal Food” 2011, 14(1–2), 128–134.
Lychkova A.E., Kasyanenko V.I., Puzikov A.M., Gastroprotective effect of honey and bee pollen, „Experimental & Clinical Gastroenterology” 2014, 9, 72–74.
Niaz K. et al., Health Benefits of Manuka Honey as an Essential Constituent for Tissue Regeneration, „Current Drug Metabolism” 2017, 18(10), 881–892.
Pasupuleti V.R. et al., Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits, „Oxidative Medicine and Cellular Longevity” 2017, epub.
Rudnicka K. et al., Mikroflora miodu jako źródło spor C. botulinum i przyczyna rozwoju botulizmu niemowląt – rozważania na temat zasadności oczyszczania miodu w kontekście obowiązującego prawa, „Postępy Mikrobiologii” 2015, 54(2), 184–194.
Scepankova H., Saraiva J.A., Estevinho L.M., Honey Health Benefits and Uses in Medicine, Bee Products – Chemical and Biological Properties, pod red. Alvareza-Suareza J.M., Cham 2017.
Sharma R. et al., Adjunct use of honey in diabetes mellitus: A consensus or conundrum?, „Trends in Food Science & Technology” 2020, 106, 254–274.
Terzo S., Mulè F., Amato A., Honey and obesity-related dysfunctions: a summary on health benefits, „The Journal of Nutritional Biochemistry” 2020, 82, epub.