Pomysły na wykorzystanie kawy w codziennych posiłkach
Obok wody oraz herbaty kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Cappuccino, americano czy espresso to tylko kilka sposobów jej podania. Kawa znajduje jednak znacznie szersze zastosowanie – latem na jej bazie można przygotować orzeźwiającą kawę mrożoną, natomiast we Włoszech stanowi nieodzowny element jednego z najpopularniejszych deserów – tiramisu. W jaki jeszcze sposób można użyć jej w kuchni? Poniżej znajduje się 5 pomysłów na wykorzystanie kawy w codziennych posiłkach (uwaga: w przepisach espresso można zastąpić kawą rozpuszczalną w proporcji 1 płaskiej łyżki na 50 ml wody).
SPIS TREŚCI:
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Owsianka kawowa
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kubka parującej kawy, pobudzającej do podjęcia codziennych zadań. Dla innych najważniejszym elementem na początku dnia jest przygotowanie sycącego, rozgrzewającego śniadania. Oba te podejścia można połączyć – wystarczy przyrządzić gotowaną owsiankę z dodatkiem kawy.
Składniki:
– płatki owsiane, orkiszowe lub gryczane – ½ szklanki (50 g),
– mleko lub napój roślinny – ¾ szklanki (200 ml),
– espresso – filiżanka (50 ml),
– opcjonalnie: ekstrakt wanilinowy (kilka kropel) lub kostka czekolady (6 g).
Sposób przygotowania
Na dnie garnka rozgrzać niewielką ilość wody. Następnie dodać płatki, zalać mlekiem oraz kawą (opcjonalnie dodać kilka kropel ekstraktu wanilii bądź kostkę czekolady). Gotować do momentu, aż płatki wchłoną cały płyn; często mieszać. Podawać na ciepło lub zimno z ulubionymi dodatkami: orzechami, owocami czy jogurtem.
2. Naleśniki kawowe
Crêpes, dosa czy tapioca to tylko kilka odmian naleśników z całego świata. W Polsce również cieszą się one popularnością. Liczba restauracji specjalizujących się wyłącznie w tym daniu stale rośnie – podobnie jak liczba jego wariantów smakowych. Jednym z rodzajów naleśników jest ten z dodatkiem kawy, który doskonale komponuje się z twarożkiem oraz świeżymi owocami czy płynną czekoladą.
Składniki:
– jajko – sztuka (50 g),
– mąka pszenna – ¾ szklanki (100 g),
– mleko – ⅓ szklanki (100 ml),
– woda – ⅓ szklanki (100 ml),
– espresso – filiżanka (50 ml),
– kakao – łyżeczka (5 g),
– ksylitol lub erytrytol – łyżka (15 g),
– proszek do pieczenia – ¼ łyżeczki (1 g),
– sól – szczypta (0,2 g),
– opcjonalnie: olej roślinny – łyżka (10 g).
Sposób przygotowania
Kawę przygotować oraz wystudzić do temperatury pokojowej. W misce zmiksować jajo, mleko, wodę oraz słodzik z ostudzoną kawą; następnie dodać kakao, mąkę, sól oraz proszek do pieczenia; ponownie zmiksować. Powstałe ciasto odstawić na min. 30 minut. Po tym czasie na rozgrzanej patelni smażyć naleśniki na niewielkiej ilości tłuszczu bądź beztłuszczowo (jeżeli ciasto jest zbyt gęste – dodać więcej płynu).
3. „Hummus” kawowy
Hummus to popularna w rejonie Bliskiego Wschodu pasta przygotowywana na bazie ciecierzycy, sezamu, czosnku oraz cytryny. Poniższa propozycja to słodki wariant tego dania – stąd nazwę „hummus” należy traktować z przymrużeniem oka. Pastę wykorzystać można jako krem do placuszków, naleśników czy jako bardziej odżywczą alternatywę słodkich smarowideł na kanapki.
Składniki:
– sucha ciecierzyca – ⅓ szklanki (50 g; ok. 100 g ugotowanej ciecierzycy),
– pasta sezamowa tahini – ¼ szklanki (60 g),
– ksylitol lub erytrytol – 2 łyżki (30 g),
– espresso – filiżanka (50 ml),
– soda oczyszczona (jeżeli używana jest ciecierzyca sucha) – ½ łyżeczki (2,5 g).
Sposób przygotowania
Espresso przygotować, wystudzić, następnie schłodzić w lodówce. Suchą ciecierzycę wypłukać, moczyć z sodą oczyszczoną przez min. 6 godzin (optymalnie całą noc). Następnie opłukać i gotować w dużej ilości świeżej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (ugotowana ciecierzyca powinna być niemal rozgotowana, rozpadająca się w palcach, o kremowej konsystencji). Ciecierzycę dokładnie wypłukać na sicie, ostudzić i zblendować z tahini na gładką pastę. Dodać słodzik i ponownie zblendować. Następnie stopniowo wlewać zimną kawę do uzyskania pożądanej konsystencji (ok. 40–50 ml).
4. Batoniki orzechowo-kawowe
W sytuacjach, w których potrzebna jest szybka przekąska (podczas podróży, treningu czy zabieganego dnia), domowe batony zbożowe sprawdzają się doskonale. W porównaniu z produktami dostępnymi w sklepach mają one wyższą zawartość błonnika, natomiast niższą cukru, a dodatek kawy sprawia, że dostarczają dodatkowego zastrzyku energii na dalszą część dnia.
Składniki:
– płatki owsiane – 6 łyżek (60 g),
– pasta orzechowa – 5 łyżek (100 g),
– suszone bakalie (daktyle, rodzynki, żurawina, morele itd.) – 2 płaskie łyżki (20 g),
– ulubione orzechy oraz nasiona – 2–3 łyżki (30 g),
– espresso – filiżanka (50 ml),
– sól – szczypta (0,2 g),
– opcjonalnie: miód, syrop klonowy lub z agawy – łyżeczka (12 g).
Sposób przygotowania
Espresso przygotować oraz przestudzić do temperatury pokojowej. Orzechy i bakalie posiekać (jeżeli jest taka potrzeba). W misce wymieszać płatki owsiane, bakalie, orzechy, nasiona oraz sól. Następnie dodać pastę orzechową, chłodną kawę oraz opcjonalnie syrop lub miód. Całość wyrabiać ręką do momentu połączenia składników. Podłużną foremkę (keksówkę) wyłożyć papierem do pieczenia, włożyć masę, wyrównać powierzchnię i wstawić do schłodzenia (10 minut w zamrażarce lub 30 minut w lodówce). Piekarnik rozgrzać do 180°C, całość piec ok. 20 minut. Po upieczeniu wystudzić masę, następnie pokroić w kształt batonów.
5. Marynata kawowa
Kawa kojarzona jest przede wszystkim z deserami oraz innymi słodkimi daniami, jednak znajduje swoje zastosowanie również w potrawach wytrawnych. Przykładem może być kawowa marynata, którą można wykorzystać zarówno do mięs, jak i do tofu.
Składniki:
– kawa czarna – ¾ szklanki (200 ml),
– miód bądź syrop z agawy – łyżka (25 g),
– oliwa z oliwek – 3 łyżki (30 g),
– czosnek –ząbek (5 g),
– musztarda – łyżeczka (10 g),
– przyprawy: mielony imbir (½ łyżeczki), sól (¼ łyżeczki), szczypta pieprzu czarnego oraz chili.
Sposób przygotowania
Kawę przygotować oraz przestudzić. W naczyniu połączyć wszystkie składniki z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, wymieszać. Mięso lub tofu zalać marynatą (tak by dokładnie je zakrywała) i pozostawić w lodówce na całą noc (min. 12 godzin).