Stosowały go nasze babcie, a dziś wraca do łask i nazywany jest polskim superfoods. Len, bo o nim mowa, to nasiona stanowiące skarbnicę korzystnych dla nas składników. Według Gandhiego „gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. Faktycznie jego wpływ na zdrowie zasługuje na długie opisy. Z tego artykułu dowiecie się, jakich korzyści ze stosowania siemienia możecie się spodziewać.

 

SPIS TREŚCI:
1. Len – charakterystyka
2. Len – wartość odżywcza
3. Len – właściwości zdrowotne i lecznicze
4. Len – zastosowanie
5. Len – sposoby użycia

 


1. Len – charakterystyka
Len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum) to roślina, która towarzyszy ludziom od początków cywilizacji. Jej łacińska nazwa w tłumaczeniu oznacza „bardzo użyteczny”, co niewątpliwie wskazuje na jej faktyczną wartość. Pierwszymi obszarami wykorzystania lnu były tereny Morza Śródziemnego oraz Azja Zachodnia, gdzie początkowo jego włókno stanowiło nić przydatną do obszywania skór. Tkano z niego sznurki, później służyło także do produkcji włókien. Jedno z dzieł włókienniczych ówczesnych cywilizacji odnaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona.  Len był również surowcem, z którego produkowano olej (w wyniku tłoczenia nasion). Ta jednoroczna roślina posiada wysoką łodygę o delikatnej strukturze, której szczyt zdobią niebieskie kwiatki. Nasiona lnu mają brązowoszarą barwę, są niewielkie i delikatnie spłaszczone. Ich cechą charakterystyczną po kontakcie z płynem (wodą) jest pęcznienie z wydzieleniem śluzu i utworzeniem specyficznej zawiesiny o konsystencji przypominającej kisiel.

 

2. Len – wartość odżywcza
Prozdrowotne właściwości nasion lnu zwyczajnego wynikają z zawartych w nim składników, których jest całe mnóstwo. Siemię lniane zawiera szereg witamin, w tym E, C oraz z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, czyli kwas foliowy). Należy jednak zwrócić uwagę, że w nasionach przetworzonych ich zawartość będzie niższa. Len jest źródłem takich składników mineralnych jak wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk. Wymieniony fosfor jest składnikiem fosfolipidów, wśród których dominuje lecytyna.

 

Z żywieniowego punktu widzenia jednymi z cenniejszych składowych lnu są kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, w nasionach dominuje kwas alfa-linolenowy (ALA). Przy kwasach omega-3 zwraca się uwagę także na ich stosunek do kwasów z rodziny omega-6. W lnie wynosi on 0,3 : 1 i według ogólnych zaleceń jest odpowiedni. Tłuszcze ogółem stanowią 35–40% lnu. Wśród nich są również kwasy jednonienasycone (oleinowy, linolowy) oraz stanowiące mniejszość nasycone (palmitynowy, stearynowy).

  Fabryka Siły Sklep

Nasiona lnu są źródłem białka, które pod względem wartości biologicznej porównywalne jest do nasion soi. Aminokwasem ograniczającym w siemieniu jest lizyna, którą dostarczają np. produkty mleczne. W lnie zwyczajnym zawarte są duże ilości błonnika pokarmowego, zarówno frakcji rozpuszczalnej (pektyny, gumy, śluzy), jak i nierozpuszczalnej (celuloza, ligniny). Lignany zawarte w siemieniu wykazują właściwości antyoksydacyjne, a także pełnią funkcję fitoestrogenów.

 

3. Len – właściwości zdrowotne i lecznicze
Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu nasion lnu w celach leczniczych pochodzą już z VI wieku p.n.e. Opisują one stosowanie nasion przez medyków w Grecji i Rzymie w takich schorzeniach jak zapalenia błon śluzowych, biegunki oraz bóle zlokalizowane w podbrzuszu. Dawne ludy słowiańskie stosowały len do leczenia wrzodów i zgagi. W tych dolegliwościach wykorzystywany był przede wszystkim olej. Obecnie zauważa się wiele prozdrowotnych właściwości nasion lnu, które pozwalają na wykorzystanie ich w różnych schorzeniach.

 

Hormony płciowe
Ze względu na zawartość lignanów nasiona lnu powinny znaleźć się w diecie osób z zaburzeniami poziomu hormonów płciowych. Związki te wspomagają regulację stężenia estrogenów zarówno przy ich nadmiernych ilościach, jak i niedoborach. Dzięki temu godne zainteresowania jest ich zastosowanie w profilaktyce nowotworów hormonozależnych (jak np. rak piersi czy jajnika).

 

Siemię lniane może również wpływać na złagodzenie dolegliwości w trakcie menopauzy (m.in. uderzenia gorąca) i w okresie pomenopauzalnym. Szczególnie zaleca się włączenie go do diety osobom, które źle znoszą hormonalną terapię zastępczą lub nie mogą jej zastosować. Lignany zastępują poniekąd działanie estrogenów w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, szczególnie jeśli chodzi o wpływ na mineralizację kośćca. To pozwala określać je jako związki wykazujące działanie chroniące przed rozwojem osteoporozy po menopauzie.

 

Gospodarka węglowodanowa
Wykazano, że siemię lniane zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, a także wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi u osób z już rozpoznaną chorobą. W badaniach dodatek nawet 10 g zmielonych nasion siemienia powodował istotne obniżenie stężenia glukozy na czczo, glikemii poposiłkowej, a także tzw. hemoglobiny glikowanej (wskaźnik ten obrazuje średnią glikemię z ostatnich 3 miesięcy).

 

Wspomaganie odchudzania
Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego dodatek siemienia lnianego w diecie osób odchudzających się może w znacznym stopniu ułatwić walkę z nadprogramowymi kilogramami. Błonnik bowiem zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu może zahamować chęć podjadania między posiłkami. Ciekawych wniosków dostarczają badania przeprowadzone na zwierzętach. Wskazuje się, że wysoka zawartość kwasu ALA miała wpływ na podwyższenie stężenia jednego z hormonów oddziałujących na odczuwanie głodu i sytości. Mowa o leptynie, która pośrednio oddziałuje na hamowanie apetytu.

 

Prawidłowa praca jelit i osłona układu pokarmowego
Dzięki wysokiej zawartości błonnika len wspomaga prawidłową pracę jelit. Właściwości wiązania wody wpływają na zwiększenie objętości formowanego stolca, dzięki czemu len reguluje częstość wypróżnień. Zalecany jest przede wszystkim osobom ze skłonnościami do zaparć. Jego forma częściowo odtłuszczona i grubo mielona może być stosowana także u osób z zespołem jelita nadwrażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) w postaci zaparciowej.

 

Ze względu na wysoką zawartość śluzów połączenie nasion lnu z wodą powoduje ich pęcznienie oraz wytworzenie charakterystycznego kleiku. Śluzy wykazują właściwości powlekające, dzięki czemu mogą być stosowane jako osłona podczas stosowania antybiotyków, a także w schorzeniach układu pokarmowego.

 

Choroby nowotworowe
Jak wspomniano wcześniej, dodatek siemienia może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów, których podłożem są wysokie poziomy hormonów płciowych. Ze względu na zawartość związków antyoksydacyjnych siemię lniane jest polecane przez Agencję Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) w profilaktyce nowotworowej. Jednak korzystny wpływ zauważa się także u osób z już zdiagnozowaną chorobą nowotworową. W badaniach na modelach zwierzęcych dodatek oleju lnianego do diety wpływał na zmniejszenie rozrostu guzów nowotworowych. W badaniach stosowano również odpowiednie leki, a dodatek oleju z lnu zwiększał korzystne efekty leczenia. Jednocześnie zauważa się obniżający wpływ siemienia na stężenie tzw. insulinopodobnego czynnika wzrostu (ang. insulin-like growth factor 1). Jego podwyższony poziom skorelowany jest z częstszą zachorowalnością na nowotwory jelita grubego oraz trzustki. Stąd domniemanym efektem dodatkowym płynącym z zastosowania siemienia w diecie jest przeciwdziałanie powyższym chorobom.

 

Choroby układu krążenia
Dobroczynnego działania lnu w profilaktyce chorób serca upatruje się przede wszystkim w zawartości omega-3. Należy jednak zaznaczyć, że znajdujący się w nasionach lnu kwas stanowi prekursor innych kwasów omega-3 (EPA – eikozapentaenowego oraz DHA – dokozaheksaenowego), które wykazują wiele korzystnych właściwości. W dalszym ciągu konieczne jest przeprowadzenie badań nad działaniem ALA na organizm człowieka. Dotychczasowo zauważono już, że jego spożycie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem pierwszego i ponownego zawału mięśnia sercowego. W badaniach obniżała się produkcja cytokin, które są cząsteczkami zwiększającymi stan zapalny. Ten z kolei towarzyszy wielu chorobom przewlekłym. Dodatkowo działanie protekcyjne ma również błonnik pokarmowy zawarty w siemieniu. Jego frakcja rozpuszczalna wiąże kwasy żółciowe, w których zawarty jest cholesterol, i tym samym wpływa na wydalenie ich z organizmu. W badaniach zwraca się uwagę na wpływ spożywania lnu na redukcję poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Korzystny wpływ siemię ma także na ciśnienie tętnicze krwi.

 

4. Len – zastosowanie
Len zwyczajny do lat 90. XX wieku wykorzystywany był przede wszystkim w przemysłach papierniczym oraz płóciennym. Jednak obecnie w związku z rozwojem dietetyki oraz wzrostem świadomości żywieniowej konsumenci zaczęli doceniać jego korzystne właściwości. Zastosowanie lnu zależy w głównej mierze od części rośliny, która ma stanowić surowiec. Łodygi dzięki swojej wytrzymałej i twardej strukturze dobrze nadają się do pozyskania włókien. Nasiona z kolei mogą być wykorzystane do wytworzenia oleju, który ma żółtawe zabarwienie oraz lekko gorzki posmak. Taki olej uzyskany w wyniku tłoczenia na zimno ma zastosowanie kulinarne i lecznicze. Warto wspomnieć o diecie dr Budwig, której podstawą jest m.in. właśnie olej lniany. Poza przemysłem spożywczym len jest stosowany także jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Z jego właściwości korzysta również przemysł chemiczny. W tym przypadku tłoczy się olej na gorąco i z jego dodatkiem pozyskuje się farby, pigmenty, kit i inne produkty. W kosmetyce olej lniany stanowi składnik m.in. pomadek do ust.

 

5. Len – sposoby użycia
Nasiona lnu można spożywać w postaci surowej, można mieszać je z jogurtem lub posypać nimi kanapkę lub sałatkę. Bardzo często zalewa się nasiona gorącą wodą i przygotowuje napar. Warto wraz z nim zjadać całe nasionka. Jeśli chcemy używać nasion zmielonych, najlepiej przygotować je samodzielnie. Dobrze jest zmielić nasiona tuż przed ich spożyciem. Zawarte w lnie tłuszcze szybko ulegają utlenieniu, dlatego len kupiony już w formie zmielonej ma zdecydowanie mniejszą wartość odżywczą.

 

Len w postaci oleju powinien być stosowany na zimno. Poddanie go obróbce termicznej sprawi, że straci część swoich wartości odżywczych. Można zmieszać olej z drobno posiekaną cebulką lub zmiażdżonymi ząbkami czosnku. Taka mieszanka idealnie będzie pasować np. do białego twarogu. Można stosować go również po prostu jako dodatek do sałatek, surówek czy sosów sałatkowych.

 

Ważne jest także, by nasiona spożywać z umiarem. W lnie znajdują się bowiem związki cyjanowe, które w nadmiarze mogą powodować zatrucia. Przypadki takie zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

 

Len zwyczajny to roślina o wielu walorach prozdrowotnych. Nasiona lnu doceniane były już w starożytności, a obecnie zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Warto zastosować len jako dodatek do codziennych posiłków i cieszyć się lepszym zdrowiem na długie lata.

 


Bibliografia
Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, „Chemik” 2013, 67(3), 186–191.
Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z., Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, „Medycyna Rodzinna” 2017, 20(1), 41–47.
Bernacchia R., Preti R., Vinci G., Chemical Composition and Health Benefits of Flaxseed, „Austin Journal of Nutrition and Food Sciences” 2014, 2(8), 1–9.