Kulturystyka łączy w sobie aktywność fizyczną z prawidłowym stylem życia

i odpowiednim odżywianiem. Przyczynia się to do kształtowania sylwetki

i polepszania zdrowia. Odżywianie tak naprawdę znajduje się na pierwszym miejscu, ponieważ prawidłowo zbilansowana dieta to 70% sukcesu w pracy nad ciałem. Wśród osób początkujących dość często pojawia się pytanie, jakie przerwy stosować między posiłkami w okresie budowania masy mięśniowej i podczas redukcji.

 

SPIS TREŚCI:

1. Godziny przyjmowania pożywienia

2. Liczba posiłków w ciągu dnia

3. Przerwy między posiłkami

4. Czy przerwy między posiłkami zależą od przebywania na masie bądź redukcji?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc


 

1. Godziny przyjmowania pożywienia

Głównym kryterium określającym czas posiłku jest uczucie głodu. To uczucie można identyfikować z myśleniem o mało atrakcyjnym jedzeniu, pojawieniem się nadmiernego wydzielania śliny, charakterystycznym uczuciem „ssania” w żołądku.


Należy nauczyć się odróżniać uczucie głodu od wzmożonego apetytu na jedzenie. Głód świadczy o zapotrzebowaniu na energię, a apetyt na konieczność doświadczania przyjemności. Jedynym prawidłowym impulsem do spożywania posiłków jest głód, ponieważ podążanie za apetytem prowadzi często do otyłości.


2. Liczba posiłków w ciągu dnia

Większość dietetyków uważa, że dla zdrowej osoby najlepsze jest spożywanie co najmniej 4 posiłków w ciągu dnia. Zaletą takiej liczby posiłków jest równomierne rozłożenie obciążenia na układ trawienny i dokładne przetworzenie pokarmu oraz jego przyswajanie, co pozwala utrzymać odpowiednie środowisko wewnętrzne.


3. Przerwy między posiłkami

Optymalne przerwy między posiłkami, gdy odżywiamy się prawidłowo, wynoszą 3–4 godziny. Taka przerwa zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Fabryka Siły Sklep

 

Zbyt duże przerwy między posiłkami prowadzą do następujących konsekwencji:

– nadmierne pobudzenie układu trawienia;

– wydzielania dużej ilość soku żołądkowego, który działa drażniąco na śluzówkę żołądka i prowadzi do stanów zapalnych;

– ograniczenie aktywności psychofizycznej;

– spadek koncentracji;

– obniżenie zdolności do wysiłku fizycznego.


Minusem krótkich przerw między posiłkami jest z kolei niewielki czas na pełnowartościowy przebieg procesów trawiennych. Może to powodować zaburzenia funkcji wydzielniczej przewodu pokarmowego.


Regularność w przyjmowaniu pokarmów stanowi bardzo istotny czynnik, ponieważ powstaje odruch warunkowy, który pobudza uczucie głodu

w określonym czasie. To z kolei jest przyczyną pobudzenia układu trawienia

i rozpoczyna odruchowe wydzielanie soku żołądkowego.


Podczas wyboru określonej diety, a bardziej liczby posiłków w ciągu dnia, należy dokładnie pilnować regularności, ponieważ stres związany z brakiem pożywienia lub zbyt częstym jego dostarczaniem nie wpływa korzystnie na organizm.


4. Czy przerwy między posiłkami zależą od przebywania na masie bądź redukcji?

W kulturystyce zazwyczaj stosuje się następującą liczbę posiłków w ciągu dnia – 4, 5 lub 6. Oczywiście wśród zawodowców zdarza się nawet spożywanie jedzenia 7 albo 8 razy dziennie.


Jak wiemy, w życiu kulturysty w ciągu roku występują dwa okresy – budowanie masy mięśniowej i redukcja tkanki tłuszczowej. Dla przypomnienia, okres masowy charakteryzuje się dodatnim bilansem kalorycznym, a redukcyjny ujemnym.


Już dawno został obalony mit konieczności spożywania 6 posiłków w ciągu dnia, zwłaszcza podczas okresu redukcyjnego, ponieważ podobno „nakręca” to metabolizm. Ale to zagadnienie nie stanowi tematu niniejszego artykułu.


W okresie budowania masy mięśniowej ze względu na bardzo duże spożycie kalorii większość osób woli rozłożyć pożywienie na większą liczbę posiłków i spożywać jednorazowo w mniejszych porcjach. W świetle informacji przedstawionych powyżej jest to jak najbardziej prawidłowe zachowanie. Na redukcji kaloryczność jest znacznie mniejsza i z powodzeniem można jeść 4 razy dziennie.


Przejdźmy teraz do kwestii przerw między posiłkami i ewentualnych różnic

w zależności od okresu, w którym akurat się znajdujemy. Nie ma żadnych naukowych badań stwierdzających, że przerwy powinny być inne, gdy jesteśmy na masie, od tych gdy spalamy tkankę tłuszczową. Przerwa nie jest uzależniona od danego okresu, ale od, jak już wspomniano powyżej, pojawienia się uczucia głodu i czasu, jaki organizm potrzebuje na przetrawienie i przyswojenie pożywienia. Stąd czy to na masie, czy na redukcji, gdy rozkładamy posiłki na 6, przerwa będzie wynosiła mniej więcej 2,5 godziny, przy 5 posiłkach ok. 3 godzin, a przy 4 ok. 4 godzin.

 

Pamiętajmy, przerwy te nie powinny być dłuższe niż 4 godziny, dlatego też jeżeli zjadamy 4 posiłki, a wstajemy wcześnie i późno chodzimy spać, warto pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowego 5 posiłku, chociażby w postaci zdrowej przekąski.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Wajszczyk B. et al., Jakościowa ocena sposobu żywienia młodzieży w wieku pokwitania, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, 89(1), 85–89.

Chalcarz W., Radzimirska-Graczyk M., Jakościowy sposób żywienia dzieci i młodzieży uprawiających szermierkę. Część II. Przerwy między posiłkami, charakterystyka dojadania, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2010, 61(1), 71–74.