Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na świecie. Ceniona jest zarówno za smak, jak i pobudzające działanie. Może także pozytywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. Ponadto spożywana bez dodatków dostarcza tylko parę kilokalorii.

 

SPIS TREŚCI:

1. Wartość odżywcza

2. Poranna rutyna

3. Prozdrowotne działanie kawy

4. Która najzdrowsza

5. Kofeina

6. Zastosowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Wartość odżywcza

Kawa bez dodatku cukru i mleka zawiera tylko 2 kcal w 100 g. Nie jest dobrym źródłem makroskładników, ale zawiera w sobie ogromną dawkę potasu. Dodatkowo znajdują się w niej sód, magnez i fosfor.

 

Wartość odżywcza w 100 g produktu:

– kaloryczność: 2 kcal,

– białko: 0,2 g,

– tłuszcze: 0 g,

– węglowodany: 0,3 g,

– błonnik: 0 g.

 

Makro- i mikroelementy:

– sód: 14 mg,

– potas: 126 mg,

– wapń: 9 mg,

– fosfor: 11 mg,

– magnez: 12 mg,

– żelazo: 0,2 mg,

– cynk: 0,07 mg,

– miedź: 0,05 mg,

– mangan: 0,05 mg.

 

Witaminy:

– ryboflawina: 0,01 mg,

– niacyna: 0,7 mg.

 

2. Poranna rutyna

Część osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Spożywanie jej na czczo jest niezdrowym nawykiem, który wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych, co może przyczynić się do podrażnienia ścian żołądka. Dodatkowo może ona wywołać późniejszy napad głodu i spożycie większej liczby kilokalorii, niż wynosi rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu. Może to przyczynić się do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej, a z czasem do nadwagi i otyłości. Należy także pamiętać, że rano przyjmowane są różnego rodzaju lekarstwa. Kawa może powodować zaburzenie ich działania (może wzmagać lub osłabiać ich działanie), dlatego zaleca się minimum 2-godzinny odstęp czasowy pomiędzy piciem tego napoju a przyjmowaniem leków.

 

3. Prozdrowotne działanie kawy Fabryka Siły Sklep

Uważa się, że regularne spożywanie kawy sprzyja zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, a także raka endometrium czy wątroby. Dodatkowo może wpływać na poprawę stanu układu kostnego w okresie przedmenopauzalnym. Udowodniono, że picie kawy wiąże się z obniżeniem liczby zachorowań na osteoporozę i poprawą gęstości mineralnej kości. Zawarta w kawie kofeina wzmacnia koncentrację i sprzyja poprawie wydolności fizycznej.

 

4. Która najzdrowsza

Uważa się, że najzdrowszą kawą jest ta zaparzana w ekspresie bez mleka lub z niewielką jego ilością. Odradza się słodzenia kawy, zwłaszcza białym cukrem czy syropami smakowymi. Zdecydowanie wpływają one na zwiększenie kaloryczności takiego napoju, co może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Dodatkowo po spożyciu kawy bogatej w syrop glukozowo-fruktozowy dochodzi do gwałtownego podniesienia poziomu cukru we krwi, co obciąża trzustkę. Ta informacja jest szczególnie istotna dla cukrzyków i osób z insulinoopornością. Jeśli zdecydujemy się na dodatek bitej śmietany, należy mieć na uwadze, że są w niej nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do wzrostu poziomu niezdrowego cholesterolu LDL.

 

5. Kofeina

Kofeina zawarta w kawie może uzależniać. Jej nagłe odstawienie może doprowadzić do takich objawów jak: ból głowy, nadpobudliwość, problemy z koncentracją czy drażliwość. Nadmierne spożywanie kawy również nie jest korzystne dla organizmu człowieka. Może ono spowodować zatrucie, co może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego też zaleca się spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach i obserwowanie reakcji organizmu na przyjętą dawkę. Warto zaznaczyć, że tolerancja kofeiny u każdego człowieka jest inna, dlatego niektórzy mogą zauważyć u siebie przyspieszenie rytmu serca czy uczucie niepokoju po wypiciu nawet małej ilości tego napoju.

 

6. Zastosowanie

Kawa najczęściej spożywana jest w formie samodzielnego napoju lub z różnego rodzaju dodatkami. W zależności od rodzaju, np. caffe latte, cappuccino czy kawa biała, używa się różnych proporcji mleka i aromatycznego kawowego naparu. Niejednokrotnie dodaje się do niej bitą śmietanę, czekoladę lub słodkie syropy. Kawiarnie wprowadzają także wersje wegańskie, do przygotowania kawy wykorzystuje się wtedy napoje roślinne. Na bazie kawy powstają sosy, lody czy kremy na słodko. Niekiedy jest używana do wytrawnych dań, np. do marynowania mięs. Kawę w kuchni można także wykorzystać do przygotowania słynnego włoskiego deseru tiramisu.

 

1 kubek kawy bez cukru i mleka (200 g) – 4 kcal

1 kubek kawy z mlekiem i cukrem (200 g) – 49 kcal

1 kubek kawy z syropem waniliowym i bitą śmietaną (200 g) – 180 kcal

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Sharif K. et al., Coffee and autoimmunity: More than a mere hot beverage!, „Autoimmunity Reviews” 2017, 16(7), 712–721.

Alicandro G., Tavani A., La Vecchia C., Coffee and cancer risk: a summary overview, „European Journal of Cancer Prevention” 2017, 26(5), 424–432.

Baspinar B., Eskici G., Ozcelik A.O., How coffee affects metabolic syndrome and its components, „Food & Function” 2017, 8(6), 2089–2101.

Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. Jarosza M., Warszawa 2017.

Chang H.C. et al., Does coffee drinking have beneficial effects on bone health of Taiwanese adults? A longitudinal study, „BMC Public Health” 2018, 18(1), 1273.

Mirmiran P. et al., Long-term effects of coffee and caffeine intake on the risk of pre-diabetes and type 2 diabetes: Findings from a population with low coffee consumption, „Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases” 2018, 28(12), 1261–1266.

Cappelletti S. et al., Caffeine: cognitive and physical performance enhancer or psychoactive drug?, „Current Neuropharmacology” 2015, 13(1), 71–88.