Dieta. Warzywa grill. Warzywa na parze
Coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętniej spędzamy wolny czas przy grillu. Dla osób, które nie jedzą mięsa, świetną alternatywą mogą być grillowane warzywa. Jednak jak wypadają w zestawieniu z warzywami gotowanymi na parze? Zobaczmy.
SPIS TREŚCI:
1. Zalety i wady warzyw grillowanych
2. Zalety i wady warzyw gotowanych na parze
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Zalety i wady warzyw grillowanych
Warzywa z grilla są doskonałą alternatywą dla grillowanego mięsa. Dla osób, które nie lubią lub nie chcą zjeść grillowanej karkówki, zrobienie szaszłyków z cukinii, kabaczków, papryki czy cebuli jest dobrym wyjściem z sytuacji.
Warzywa przygotowywane na grillu zostają poddane krótkiej obróbce termicznej, dlatego nie dochodzi do dużych strat witamin i soli mineralnych, które mogą być spore w przypadku gotowania. Grillowane warzywa mogą posłużyć jako składnik smakowitej sałatki lub mogą być zjedzone pojedynczo z dodatkiem przypraw i ziół.
Grillowanie ma jednak swoje wady, największą z nich jest wytwarzanie podczas tego typu obróbki termicznej związków niebezpiecznych dla organizmu, np. policyklicznych węglowodorów aromatycznych (PAH). Są to pochodne benzenu, które powstają podczas spalania żywności w wysokiej temperaturze. Jeśli warzywa są grillowane obok mięsa, ryzyko ich zanieczyszczenia tymi związkami jest większe, ponieważ im więcej tłuszczu wpadnie do żaru, tym więcej takich związków dostanie się do warzyw.
Innymi związkami, które powstają w wyniku spalania węgla i z dymem dostają się do żywności, są dioksyny. Działają one mutagennie i rakotwórczo. W produktach bogatych w skrobię pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza się toksyczny akrylamid, który wpływa na rozwój raka szyjki macicy i jajnika.
2. Zalety i wady warzyw gotowanych na parze
Gotowane na parze warzywa nie tracą swoich walorów smakowych, a co najważniejsze – zawierają więcej witamin i składników mineralnych niż produkty gotowane w wodzie. W trakcie gotowania na parze ilość witaminy C zawartej w produktach obniża się o 40%, natomiast w trakcie gotowania w wodzie ten wskaźnik sięga 70%. W przeprowadzonych badaniach zaobserwowano również mniejsze straty polifenoli w warzywach gotowanych na parze w stosunku do gotowanych w wodzie.
Potrawy gotowane na parze są także bardziej lekkostrawne niż te smażone czy pieczone. Ich kolejną zaletą jest niska kaloryczność, ponieważ nie wymagają dodawania tłuszczu w trakcie obróbki. Istnieje również wiele możliwości przyprawiania warzyw. Można bowiem doprawić danie pod koniec przyrządzania lub np. dodać przyprawy do gotującego się płynu będącego źródłem pary wodnej.
Pewną wadą gotowania na parze może być fakt, że zielone warzywa takie jak np. brukselka czy brokuły zmieniają nieco barwę, co wpływa na zmniejszenie walorów estetycznych potrawy. Przygotowanie obiadu na parze to doskonały sposób na zdrowy, smaczny i szybki posiłek.
Jeśli musimy wybrać pomiędzy gotowaniem na parze a grillowaniem, a kierujemy się tylko kwestiami zdrowotnymi, powinniśmy wybrać warzywa gotowane na parze. Są zdrowsze, bo nie zawierają szkodliwych substancji. Jednak musimy także wziąć pod uwagę, że warzywa grillowane można spożywać sporadycznie, co nie wpłynie negatywnie na zdrowie.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Namysław I. et al., Ocena prawidłowości przygotowania potraw z warzyw i ziemniaków w warunkach domowych, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2008, 5(60), 319–334.
Wieczorek C., Wpływ sposobu obróbki cieplnej na poziom polifenoli w świeżych i mrożonych brokułach, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2013, 2, 36–39.
Kubiak K., Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – ich występowanie w środowisku i w żywności, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94(1), 2–7.
Gotowanie na parze, pod red. Ressel E., Bielsko Biała 2015, 4–7.
Bator J., Zamień chemię na jedzenie, Kraków 2013, 157.