Dieta redukcyjna jest jedną z najpopularniejszych diet. Niestety, wiedza na jej temat nie zawsze jest odpowiednia. O czym należy pamiętać podczas stosowania diety odchudzającej, aby uzyskać oczekiwane efekty i uniknąć efektu jo-jo?

 

SPIS TREŚCI:

1. Zmiana nawyków żywieniowych

2. Zbilansowane, regularne posiłki

3. Odpowiednia ilość płynów

4. Aktywność fizyczna

5. Relaks i odpoczynek

 

 

1. Zmiana nawyków żywieniowych

Kiedy twoja sylwetka nie jest zadowalająca, a liczba kilogramów, którą wskazuje waga, mocno cię denerwuje, warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki miały na to wpływ. Jeśli po analizie twojego sposobu odżywiania stwierdzasz, że nie wygląda on najlepiej, pomyśl nad zmianą swoich nawyków żywieniowych. Dzięki temu uda ci się osiągnąć sukces i raz na zawsze pożegnać ze zbędnymi kilogramami. Szybkie diety odchudzające działają tylko na chwilę, więc nie należy zawracać sobie nimi głowy.

 

2. Zbilansowane, regularne posiłki

Bardzo ważną zasadą diety redukcyjnej jest to, by była odpowiednio zbilansowana. Co to oznacza? Powinny się w niej znaleźć wszystkie makroskładniki (białko, tłuszcz, węglowodany) w odpowiednich proporcjach. Nie można rezygnować, jak to często ma miejsce, ze spożywania węglowodanów, ponieważ powinny one pokrywać około 60% zapotrzebowania energetycznego organizmu.

 

Częstym problemem jest wykluczanie z diety produktów zbożowych, które są dla organizmu nie tylko źródłem energii, ale także witamin, soli mineralnych i błonnika. Pełnoziarniste produkty zbożowe to obowiązkowy element diety redukcyjnej, pamiętajmy o tym. Fabryka Siły Sklep

 

Ważne są także odpowiednia liczba spożywanych posiłków i ich regularność. Powinno się spożywać 4–5 posiłków dziennie w 3–4-godzinnych odstępach. Pierwszy posiłek powinien zostać spożyty do godziny po przebudzeniu, a ostatni na 2 godziny przed snem. Śniadanie jest podstawą diety, wpływa na metabolizm i budzi organizm z nocnego uśpienia.

 

3. Odpowiednia ilość płynów

Odpowiednia ilość spożywanych płynów w diecie redukcyjnej jest podstawą. Organizm człowieka jest w 70% zbudowany z wody i nawet niewielkie odwodnienie jest dla niego szkodliwe. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż płynów, należy pić codziennie około 2 litrów płynów w postaci wody mineralnej, herbat zielonej i czerwonej lub ziół.

 

4. Aktywność fizyczna

Skuteczność diety redukcyjnej zależy w dużej mierze od aktywności fizycznej. Żeby być w dobrej formie i odpowiednio dbać o przemianę materii, należy ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu. Forma aktywności jest dowolna i najlepiej, by była dopasowana do naszych upodobań. Wtedy będziemy ćwiczyć z przyjemnością, a nie dlatego, że musimy.

 

5. Relaks i odpoczynek

Jeśli chcemy skuteczne chudnąć, powinniśmy też pamiętać o odpowiedniej ilości snu, dla dorosłego organizmu jest to 7 godzin. Kolejną ważną rzeczą jest relaks. Stres źle wpływa na dietę redukcyjną, dlatego jeśli nie możemy go wyeliminować, próbujmy go zmniejszyć dzięki wykorzystaniu różnych technik relaksacyjnych.