Nadmiar energii, niewyjaśniona utrata masy ciała – początkowe objawy nadczynności tarczycy mogą być miłym zaskoczeniem. Właśnie dlatego w pierwszej chwili często nie budzą niepokoju i raczej przynoszą zadowolenie niż obawę o zdrowie. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, u podstawy której leży szereg zaburzeń, a te niebawem się ujawnią. Chociaż nie istnieje żadna konkretna dieta zalecana przy nadczynności tarczycy, pewne składniki odżywcze będą odgrywały szczególną rolę. Menu może wpływać zarówno na produkcję hormonów tarczycy, jak i na funkcjonowanie gruczołu, dzięki czemu łagodzi przebieg choroby.

 

SPIS TREŚCI:
1. Jak działa tarczyca?
2. Nadczynność tarczycy – czym jest?
3. Nadczynność tarczycy – objawy
4. Dieta w nadczynności tarczycy – wartość energetyczna
5. Dieta w nadczynności tarczycy – stosunek makroskładników
6. Dieta w nadczynności tarczycy – na co jeszcze zwrócić uwagę?
7. Dieta w nadczynności tarczycy – czego unikać?
8. Dieta w nadczynności tarczycy – skutki długofalowe
9. Podsumowanie

 


1. Jak działa tarczyca?
Tarczyca należy do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Poprzez produkowane hormony – trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę – odpowiada za regulację funkcji większości tkanek wpływających na metabolizm organizmu, termogenezę (produkcję ciepła) oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową.

 

Czynność tarczycy jest nadzorowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH), pobudzając w ten sposób tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4. Do ich wytwarzania konieczny jest również dostarczany wraz z pokarmem jod oraz aminokwasy.

 

Funkcjonowanie tarczycy i przysadki pozostaje w ścisłej zależności nazywanej sprzężeniem zwrotnym. Mechanizm działa na zasadzie sprawnej komunikacji: podwyższone stężenie hormonów tarczycy prowadzi do zmniejszenia sygnału z mózgu (uwalniania TSH przez przysadkę), a niedobór tych hormonów powoduje wzrost produkcji TSH, co z kolei skłania tarczycę do większego wytwarzania T3 i T4.

 

2. Nadczynność tarczycy – czym jest?
Na nadczynność tarczycy cierpi 1–2% Polaków, są to najczęściej kobiety w wieku 20–40 lat (P. Miśkiewicz, T. Bednarczuk, mp.pl). Zaburzenie polega na nadmiernej produkcji trójjodotyroniny i tyroksyny. Innymi słowy, tarczyca staje się nadaktywna, ponieważ sygnały kontrolujące jej pracę zostają zaburzone. W konsekwencji w organizmie znajduje się więcej hormonów w stosunku do jego potrzeb. Do najczęstszych przyczyn rozwoju nadczynności należy choroba Gravesa-Basedowa (ma ona podłoże autoimmunologiczne) i guzki tarczycy. Zdarzają się także zachorowania wynikające z poporodowego i podostrego zapalenia tarczycy (związane z przebytą infekcją wirusową).

 

3. Nadczynność tarczycy – objawy
W uproszczeniu nadczynność tarczycy można opisać jako działanie organizmu na maksymalnych obrotach. W efekcie obserwuje się uczucie gorąca, wzmożoną potliwość, drżenie rąk, kołatanie serca oraz zwiększoną przemianę materii, a więc i nieintencjonalną utratę masy ciała mimo zwiększonego apetytu. Osoby cierpiące na nadczynność często odczuwają nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, borykają się z zaburzeniami snu i osłabieniem mięśniowym, a pobudzona perystaltyka jelitowa prowadzi do częstszego oddawania stolca oraz biegunek.

  Fabryka Siły Sklep

Choć początkowo objawy związane ze zwiększonym metabolizmem mogą być postrzegane jako korzystne, nieleczona nadczynność może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, np. zaburzeń rytmu i niewydolności serca, osteoporozy lub przełomu tarczycowego – inaczej burzy tyreotoksycznej, która jest stanem nasilenia objawów nadczynności tarczycy, zagrażającym życiu.

 

4. Dieta w nadczynności tarczycy – wartość energetyczna
Nadrzędnym celem żywienia w nadczynności tarczycy, kiedy poziom hormonów nie został jeszcze wyrównany, będzie zapobieganie wyniszczeniu organizmu. Ze względu na przyspieszony metabolizm organizm jest w fazie katabolizmu, czyli wzmożonego rozpadu cząsteczek lub tkanek z uwolnieniem energii chemicznej. Prowadzi to do zwiększonego wykorzystania wszystkich zasobów, a co za tym idzie – również większych potrzeb energetycznych, zaś gdy te nie zostają zaspokojone, wówczas dochodzi do niekontrolowanej utraty masy ciała.

 

U chorych z BMI poniżej normy zaleca się dietę o wyższej wartości energetycznej (średnio o ok. 15–25%, czyli 300–500 kcal), a gdy występuje niedowaga i/lub ubytkowi masy ciała towarzyszy zanik mięśni, nawet o 50–80% (D. Wolańska-Buzalska, ncez.pzh.gov.pl). W pokryciu tak wysokiego zapotrzebowania energetycznego pomocne będzie rozłożenie planu żywieniowego na 6–7 posiłków o małej objętości. Warto w nich uwzględniać produkty wysokoenergetyczne, takie jak orzechy, nasiona, oleje, pasty orzechowe, mleko kokosowe czy suszone owoce. Przy znacznym niedożywieniu bliskiemu kacheksji dietę chorego należy wspomóc nutridrinkami dostępnymi w aptekach – to gotowe mieszkanki przypominające jogurt pitny, które wykorzystuje się w żywieniu medycznym. Po osiągnięciu wyrównania hormonalnego należy jednak powrócić do diety normokalorycznej ze względu na ryzyko wystąpienia nadwagi.

 

5. Dieta w nadczynności tarczycy – stosunek makroskładników
Zaleca się, by białko stanowiło 12–15% wartości energetycznej diety (D. Wolańska-Buzalska, ncez.pzh.gov.pl). U osób z ubytkiem masy ciała sugeruje się jednak zwiększoną podaż białka do ok. 90–100 g (P. Tuchendler, Z. Zdrojewicz 2017). Jego głównym źródłem powinny być chude mięsa, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz okazjonalnie ryby (nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu ze względu na zawartość jodu, gdyż nadmiar tego pierwiastka w diecie może nasilać chorobę).

 

Tłuszcz powinien stanowić 20–35% wartości energetycznej jadłospisu chorego i być pochodzenia roślinnego. Obecne w tłuszczach roślinnych wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 działają protekcyjnie na komórki nerwowe i mają efekt immunostymulujący (D. Wolańska-Buzalska, ncez.pzh.gov.pl). Źródłem tego składnika odżywczego w diecie są: świeżo mielone lub moczone siemię lniane, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, orzechy włoskie, pestki dyni i słonecznika, awokado oraz oliwki.

 

Ważna jest również odpowiednia podaż błonnika pokarmowego (20–40 g dziennie) i węglowodanów (na poziomie 50–70% wartości energetycznej diety) (D. Wolańska-Buzalska, ncez.pzh.gov.pl). Z tego względu ich głównym źródłem w diecie powinny być produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce.

 

6. Dieta w nadczynności tarczycy – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Szczególnie ważnymi składnikami w diecie osób z zaburzeniami tarczycy będą wapń i witamina D, gdyż biorą udział w homeostazie kostnej (D. Wolańska-Buzalska, ncez.pzh.gov.pl). Nadczynność tarczycy powoduje zaburzenia gospodarki wapniowej, co predysponuje do osteopenii i osteoporozy. Wrażliwe na te zaburzenia są zwłaszcza kobiety, u których wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się ubytków kostnych, a także częściej doświadczają one nadczynności. Z kolei receptory dla witaminy D znajdują się w wielu tkankach w całym organizmie, gdzie pełnią funkcje związane nie tylko z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej. Witamina D wykazuje działanie plejotropowe – jej pozytywny wpływ notuje się m.in. w przypadku nadciśnienia i chorób serca, w terapii nowotworów oraz działania układu nerwowego i mięśniowego, a także w profilaktyce cukrzycy.

 

Wapń i witaminę D w znacznych ilościach znajdziemy w sardynkach, śledziach i szprotkach. Warto jednak zaznaczyć, że ogólna podaż witaminy D z dietą jest znikoma, dlatego zaleca się całoroczną suplementację. Natomiast zapotrzebowanie na wapń jesteśmy w stanie pokryć wraz z codzienną, zbilansowaną dietą poprzez spożywanie nabiału, warzyw zielonolistnych, białej fasoli, soi, sezamu i maku.

 

Korzystne będzie także uwzględnienie w jadłospisie warzyw zawierających goitreny. Związki te uniemożliwiają wbudowywanie się jodu w cząsteczki prekursorowe hormonów tarczycy i docelowe wytworzenie tyroksyny, co w konsekwencji zmniejsza ilość hormonów produkowanych przez tarczycę. Warzywa bogate w goitrogeny to surowe brokuły, kalafior, kapusta i jarmuż.

 

Przyśpieszenie metabolizmu związane z nadprodukcją hormonów tarczycy sprzyja zwiększeniu ilości wolnych rodników, dlatego ważne będzie dostarczanie naturalnych antyoksydantów. Taką właściwość mają witaminy A, C i E oraz niektóre pierwiastki, np. selen. Znajdziemy je w warzywach, owocach, orzechach oraz olejach roślinnych.

 

7. Dieta w nadczynności tarczycy – czego unikać?
– Słone przekąski i fast foody należą do szczególnie wysokoenergetycznych pokarmów, co mogłoby się wydawać pożądane w nadczynności tarczycy. Zdecydowanie nie należą one jednak do zalecanych produktów z uwagi na zawartość tłuszczów trans o charakterze prozapalnym.

 

– Napoje energetyczne – obecna w nich kofeina daje dodatkowy impuls pobudzenia, co u chorego może nasilać niepokój, zaburzenia rytmu serca, kłopoty z koncentracją i snem.

 

– Przy nasilonej perystaltyce prowadzącej do dyskomfortu zaleca się dietę lekkostrawną. Należy wówczas unikać smażenia i grillowania oraz ograniczyć błonnik.

 

– W przypadku terapii radioaktywnym jodem lekarze zalecają dietę o niskiej zawartości tego pierwiastka (thyroid.org). Jod jest stosowany w pielęgnacji i żywieniu zwierząt oraz jako stabilizator i element zabezpieczający w przetwórstwie żywności, dlatego można go znaleźć w różnych ilościach niemal we wszystkich produktach spożywczych i napojach. Przy tego typu leczeniu należy bezwzględnie unikać największych źródeł jodu, a więc soli jodowanej, niektórego pieczywa (zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego informacja o zawartości jodu obowiązkowo musi znaleźć się na opakowaniu), ryb morskich, skorupiaków, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, jaj, wodorostów oraz alg.

 

8. Dieta w nadczynności tarczycy – skutki długofalowe
Oprócz jawnych objawów nadczynności tarczycy zmniejszających komfort życia w zauważalny sposób istnieją też inne, długofalowe skutki tej choroby, których nie widać od razu. Wśród chorujących na nadczynność połowa pacjentów ma zaburzoną tolerancję glukozy, a ok. 3% z nich już zmaga się z cukrzycą (M. Gierach, J. Gierach, R. Junik 2014). Naukowcy wskazują, że nieprawidłowy metabolizm węglowodanów jest konsekwencją insulinooporności wątrobowej przejawiającą się nasileniem pracy tego narządu – syntezy frakcji lipoprotein i triacylogliceroli oraz glikogenolizy i glukoneogenezy (P. Tuchendler, Z. Zdrojewicz 2017). Na skutek przyspieszonego metabolizmu tkankowego organizm zwiększa „przerób” również glukozy, a w następstwie rośnie także jej wchłanianie. Prowadzi to do specyficznej dla nadczynności tarczycy hiperglikemii poposiłkowej (M. Gierach, J. Gierach, R. Junik 2014). Glukoza, by dostać się do komórki, wymaga jeszcze klucza – insuliny. Przy wysokich stężeniach glukozy, napędzanych przez chorobę, trzustka jest stale stymulowana do produkcji insuliny, co w efekcie prowadzić może do oporności tkanek na ten hormon.

 

9. Podsumowanie
Dieta nie wyleczy nadczynności tarczycy, lecz poprawi samopoczucie, a co za tym idzie – komfort życia. Odżywiony organizm będzie zdolny do skuteczniejszego pojedynku z chorobą. Odpowiednia interwencja żywieniowa jest istotna zwłaszcza przed wyrównaniem hormonalnym w momencie znacznej utraty masy ciała. Natomiast dzięki stosowaniu zasad zdrowego odżywiania podczas całej terapii unikniemy długofalowych konsekwencji zdrowotnych w postaci towarzyszących chorób przewlekłych.

 


Bibliografia
Gierach M., Gierach J., Junik R., Insulinooporność a choroby tarczycy, „Endokrynologia Polska” 2014, 65(Supp. I), 13–20.
Low Iodine Diet, thyroid.org/low-iodine-diet/ (26.08.2022).
Miśkiewicz P., Bednarczuk T., Nadczynność tarczycy – objawy, przyczyny, leczenie nadczynności tarczycy, stężenie TSH, FT3 i FT4 we krwi, mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy (25.08.2022).
Olszak J., Pieczywo z dodatkiem soli jodowanej – wzbogacone w jod czy nie?, igifc.pl/pieczywo-z-dodatkiem-soli-jodowanej-wzbogacone-w-jod-czy-nie/ (7.09.2022).
Tuchendler P., Zdrojewicz Z., Dieta w chorobach tarczycy, „Medycyna Rodzinna” 2017, 20(4), 299–303.
Wolańska-Buzalska D., Zalecenia żywieniowe w nadczynności tarczycy, ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zalecenia-zywieniowe-w-nadczynnosci-tarczycy/ (25.08.2022).