Brukselka jest jednym z najbardziej niedocenianych warzyw, szczególnie przez najmłodszych. Powodem może być nieodpowiedni sposób jej przygotowania, co sprawia, że ma nieprzyjemny smak. Podanie jej w odpowiedniej formie może wpłynąć na preferencje żywieniowe nawet tych najbardziej wymagających konsumentów. Warto włączyć brukselkę do jadłospisu m.in. ze względu na jej wysoką wartość odżywczą.

 

SPIS TREŚCI:

1. Brukselka – podstawowe informacje

2. Brukselka – wartość odżywcza

3. Właściwości prozdrowotne brukselki

4. Jak prawidłowo przygotować brukselkę

 

 

1. Brukselka – podstawowe informacje
Brukselka, a właściwie kapusta warzywna brukselska, to warzywo powstałe w wyniku skrzyżowania jarmużu z kapustą. Jej nazwa związana jest ze stolicą Belgii – Brukselą. To właśnie w tym mieście zaczęto ją uprawiać. Główki brukselki są niewielkie, przypominają orzecha włoskiego. W okresie jesienno-zimowym brukselka bardzo często pojawia się w sklepach, ponieważ jest to czas jej zbiorów (M. Szustakowska-Chojnacka 2015).


2. Brukselka – wartość odżywcza
Brukselka jest produktem spożywczym charakteryzującym się niską kalorycznością, ponieważ w 100 g tego warzywa znajdują się 43 kcal. Na tle innych roślin kapustnych wyróżnia ją zawartość witaminy C (85 mg w 100 g surowego produktu). Dla porównania – kapusta czerwona zawiera w 100 g tylko 57 mg, a kapusta pekińska – 45 mg. Ponadto brukselka zawiera duże ilości innych witamin oraz składników mineralnych, dzięki czemu jest warzywem o wysokiej gęstości odżywczej.


Poniżej przedstawiono zawartość wybranych składników pokarmowych w 100 g surowej brukselki (Food Data Central – USDA, fdc.nal.usda.gov/index.html).

 

Wartość odżywczaZawartość w 100 g produktu
Energia43 kcal
Białko3,38 g
Tłuszcze0,3 g
Węglowodany8,95 g
Błonnik pokarmowy3,8 g
Witamina A754 IU
Witamina C85 mg
Witamina B10,1 mg
Witamina B20,1 mg
Witamina B30,7 mg
Kwas foliowy61 µg
Witamina E0,9 mg
Wapń42 mg
Fosfor69 mg
Żelazo1,4 mg
Magnez23 mg
Sód25 mg
Potas389 mg

  Fabryka Siły Sklep

3. Właściwości prozdrowotne brukselki
Brukselka zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy, m.in. witaminy A, E oraz C. Związki te wykazują działanie antyoksydacyjne, a ich głównym zadaniem jest usuwanie wolnych rodników. Jeśli zachowana jest między nimi równowaga, nie ma powodu do obaw. Jednak w przypadku gdy antyoksydantów jest zbyt mało, wolne rodniki mogą przyczyniać się do powstawania negatywnych zmian w organizmie. Przede wszystkim dotyczy to zwiększenia ryzyka zachorowań na nowotwory. Proces starzenia się organizmu również zachodzi dużo szybciej. Poza wyżej wymienionymi właściwościami antyoksydanty także zmniejszają ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona (M. Dochniak, K. Ekiert 2015).


W kontekście działania przeciwnowotworowego brukselki szczególnie warto zwrócić uwagę na występujący w niej kemferol. W jednej z prac podkreślono jego działanie prewencyjne szczególnie wobec raka piersi, mózgu, jelita grubego, prostaty, nerek oraz szyjki macicy. Autorzy podkreślają jednak, że większość prac na temat przeciwnowotworowego działania kemferolu to badania in vitro i należy mieć to na uwadze, wyciągając ostateczne wnioski (M. Imran i wsp. 2019).


Z kolei inni autorzy podkreślają możliwość zastosowania kemferolu jako związku terapeutycznego w przypadku przerzutów raka. Zwrócili również uwagę na jego hamujące działanie wobec komórek nowotworowych (Li. Chenglin i wsp. 2015).


Zielone warzywa liściaste, w tym także brukselka, zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Do takiego wniosku doszli autorzy jednego z badań, które ukazało się w 2010 r. Naukowcy wykazali, że zwiększone spożycie tych warzyw wiązało się ze zmniejszoną zapadalnością na cukrzycę typu 2 aż o 14% (P. Carter 2010).


Autorzy najnowszych badań podkreślają jednak, że zwiększone spożycie większości warzyw i owoców znacznie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Szczególnie zwrócono na to uwagę w metaanalizie z 2016 r. Wyniki pokazały, że włączenie do jadłospisu większej ilości owoców, szczególnie jagodowych, ale także żółtych warzyw oraz zielonych warzyw kapustnych szczególnie może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 (P.Y. Wang 2016).


Związki zawarte w brukselce mogą także zmniejszać toczący się w organizmie stan zapalny. Warto tutaj również podkreślić rolę kemferolu. Może on zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów, ale też zmniejsza stan zapalny w przypadku zapalenia jelita grubego oraz wspiera leczenie wrzodów żołądka. Podkreśla się jego rolę w leczeniu przewlekłych oraz ostrych schorzeń, które wywołują stany zapalne (J. Ren i wsp. 2019). Ponadto bioaktywne związki zawarte w warzywach krzyżowych mogą zmniejszać stan zapalny poprzez hamowanie wytwarzania mediatorów stanu zapalnego. (J.T. Tsai, L. Hui-Ching, Ch. Yue-Hwa 2010).


4. Jak prawidłowo przygotować brukselkę
Zastosowanie się do kilku wskazówek może znacznie wpłynąć na poprawę walorów smakowych brukselki.


– W sklepie lub na straganach należy wybierać brukselkę o zielonym kolorze. Odcień żółty może sugerować, że jest ona zbyt dojrzała i niestety umieszczenie jej w lodówce i zostawienie nawet na jeden dzień zakończy się zepsuciem. Nie należy także wybierać warzyw, na których widoczne są czarne lub ciemnozielone plamy.


– Pierwszym krokiem podczas przygotowywania brukselki jest jej dokładne umycie. Pozwoli to pozbyć się z jej powierzchni zabrudzeń lub innych elementów, np. piasku. Po dokładnym oczyszczeniu warzyw należy przejść do usunięcia zbyt dojrzałych lub mocno uszkodzonych wierzchnich liści. Następnie nożem odciąć twarde elementy, a trzonek naciąć na krzyż. Pozwoli to na szybszą obróbkę cieplną. Warto mieć na uwadze, że warzywa wrzucone do wrzątku zachowają większą ilość witamin i składników mineralnych.

 

– Kolejne elementy przygotowania różnią się w zależności od sposobu podania brukselki. Jeśli będzie ona stanowić dodatek, np. do dania głównego, warto ją ugotować. Wodę należy zagotować, a następnie umieścić w niej wcześniej przygotowaną brukselkę. Do wody można dodać odrobinę soli, która nada brukselce wyrazistszy smak. Dodatek cukru natomiast lekko zredukuje jej gorycz. Jeśli naturalny gorzki smak brukselki nie jest dla kogoś problemem, może pominąć tę czynności i ugotować ją w samej wodzie. Czas gotowania powinien wynosić ok. 5–10 minut. Brukselkę można także ugotować na mleku bądź z jego niewielkim dodatkiem. Pozwoli to pozbyć się nieprzyjemnego zapachu podczas obróbki termicznej.


– Brukselkę można także podać w formie pieczonej. Po umyciu i odcięciu twardych elementów należy przeciąć warzywo na pół i umieścić je płaską częścią na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie skropić brukselkę tłuszczem, np. oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym. Tak przygotowane warzywa należy piec przez 15–20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C.

 

Brukselka jest bogactwem wielu prozdrowotnych związków, w głównej mierze są to antyoksydanty. Wprowadzenie jej do codziennego jadłospisu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zapewni dużą dawkę witamin oraz składników odżywczych.

 


Bibliografia
Carter P. et al., Fruit and vegetable intake and incidence of type 2 diabetes mellitus: systematic review and meta-analysis, „British Medical Journal” 2010, 341.
Dochniak M., Ekiert K., Żywienie w prewencji i leczeniu choroby Alzheimera i choroby Parkinsona, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2015, 5(2), 199–208
Food Data Central – USDA, fdc.nal.usda.gov/index.html (30.11.2021).
Imran M. et al., Kaempferol: A key emphasis to its anticancer potential, „Molecules” 2019, 24(12), 2277.
Kadioglu O. et al., Kaempferol is an anti-inflammatory compound with activity towards NF-κB pathway proteins, „Anticancer Research” 2015, 35(5), 2645–650.
Li Ch. et al., Inhibitory effects of kaempferol on the invasion of human breast carcinoma cells by downregulating the expression and activity of matrix metalloproteinase-9, „Biochemistry and Cell Biology” 2015, 93(1), 16–27.
Ren J. et al., Recent progress regarding kaempferol for the treatment of various diseases, „Experimental and Therapeutic Medicine” 2019, 18(4), 2759–2776.
Szustakowska-Chojnacka M., 100 roślin w twojej kuchni, Warszawa 2015.
Tsai J.T., Hui-Ching L., Yue-Hwa Ch., Suppression of inflammatory mediators by cruciferous vegetable-derived indole-3-carbinol and phenylethyl isothiocyanate in lipopolysaccharide-activated macrophages, „Mediators of Inflammation” 2010, 2010(1), 1–5.
Wang P.Y. et al. ,Higher intake of fruits, vegetables or their fiber reduces the risk of type 2 diabetes: A meta‐analysis, „Journal of Diabetes Investigation” 2016, 7(1), 56–69.