Czy żywność ekologiczna jest lepsza?
Żyjemy w czasach, w których nastawieni na wysoką sprzedaż producenci serwują nam różne produkty spożywcze, a przy tym bombardują reklamami z każdej strony. Dobrze wiedzą, że każdy chce dbać o swoje zdrowe i na pewno wybierze produkt, na którym widnieje napis „bio”, „fit”, „eko”. Niestety żywność ekologiczna jest droższa od konwencjonalnej, a niejednokrotnie konsumenta wprowadza się w błąd. Jak świadomie wybierać zdrowe produkty i nie przepłacać za towar „eko”, który wcale „eko” nie jest?
SPIS TREŚCI:
1. Żywność ekologiczna, co to znaczy?
2. Żywność ekologiczna – czy za ceną idzie jakość?
4. Co wybrać, aby być zdrowym?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Żywność ekologiczna, co to znaczy?
Wyłączność na produkcję żywności ekologicznej mają gospodarstwa ekologiczne, które po spełnieniu określonych wymogów uzyskały odpowiedni certyfikat. Do zobowiązań należą: niestosowanie sztucznych nawozów i środków ochrony roślin, nieprodukowanie żywności modyfikowanej genetycznie, rezygnacja z oprysków i nawozów sztucznych, zwierzęta hodowane na wolnym wybiegu i karmione ekologicznymi paszami. Firmy zajmujące się przetwórstwem ekożywności nie mogą stosować konserwantów, barwników, aromatów i polepszaczy smaku. Ten certyfikat, regulowany przez prawo unijne, ma dać konsumentom pewność, że żywność, za którą płacą – jest faktycznie ekologiczna. Niestety niektórzy producenci podają własne certyfikaty na opakowaniach, a okazuje się, że ich żywność, mimo że jest droższa, od zwykłej niczym się nie różni.
2. Żywność ekologiczna – czy za ceną idzie jakość?
Dlaczego żywność ekologiczna jest droższa? Plony upraw ekologicznych są niższe ze względu na straty i niewspomaganie wzrostu środkami chemicznymi. W przypadku hodowli zwierząt jest to koszt zapewnienia im odpowiednich warunków, droższa pasza i same certyfikaty, choć rolnicy otrzymują dotacje unijne. Wszystko to ma zapewnić lepszą jakość produktów. Warzywa i owoce ekologiczne mają z reguły więcej witamin, składników mineralnych i antyoksydantów niż żywność dostępna w marketach. Dotyczy to szczególnie witaminy C oraz witamin z grupy B. Jest to ich zdecydowany plus – jednak warto się zastanowić, czy za niższą cenę nie lepiej kupić więcej warzyw i owoców.
W przypadku mięsa zdecydowanie lepiej wybierać te z hodowli ekologicznej. O ile warzywa i owoce można umyć i zjeść więcej, to składu mięsa nie zmienimy. Mięso masowo hodowane w niektórych przypadkach wiąże się ze spożywaniem antybiotyków i hormonów podawanych zwierzętom, niekorzystnym składem tłuszczów wynikającym ze słabej jakości paszy podawanej zwierzętom. Takie mięso może cechować się wyższą zawartością cholesterolu. Ze słabą jakością paszy wiąże się również mniejsza zawartość witamin i składników mineralnych zawartych w mięsie.
To, co wyróżnia żywność ekologiczną, to brak chemicznych środków ochrony roślin stosowanych do ich uprawy. Środki te mają na celu zabicie chwastów, grzybów, szkodników – czyli wszystkich czynników, które mogłyby zredukować plon. Powszechnie uważa się więc, że konwencjonalna żywność jest „struta”, a tylko „eko” jest tą zdrową. Warto jednak wiedzieć, że każda żywność przed dopuszczeniem do sprzedaży musi przejść testy mające określić stopień zanieczyszczenia pestycydami i metalami ciężkimi. I tu trzeba przyznać, że polska żywność wypada bardzo dobrze, ponieważ tylko w 0,5% przebadanych próbek znaleziono pozostałości pestycydów przekraczające normy. Zanieczyszczenia te nie są wiec tak duże, jak straszy wiele źródeł.
4. Co wybrać, aby być zdrowym?
W przypadku warzyw i owoców odpowiedź jest trudna, prawdopodobieństwo zanieczyszczenia konwencjonalnej żywności pestycydami jest znikome. Jeśli nie stać nas na żywność ekologiczną, to i tak lepsze dla zdrowia jest zjedzenie jakichkolwiek warzyw niż niejedzenie ich wcale w obawie przed chemią.
Jeśli chodzi o mięso, to tu zdecydowanie wygrywa żywność ekologiczna. Nie tylko ze względów humanitarnych, gdyż zwierzęta tak hodowane żyją w lepszych warunkach i jedzą naturalny dla nich pokarm, ale ze względu na korzyści dla naszego zdrowia. Nie ma potrzeby stosowania antybiotyków prewencyjnie, gdyż zwierzęta nieżyjące w zatłoczonych klatkach nie chorują tak często i wystarczą jedynie najważniejsze szczepienia, dzięki temu zyskujemy mięso o korzystniejszym składzie bez zawartych w nim dodatkowych substancji. Gdyby każdy wybierał ekologiczne mięso i jaja, ich ceny byłyby porównywalne z żywnością z masowego chowu.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Szpyrka E. et al., Pesticide residues in fruit and vegetable crops from the central and eastern region of Poland, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2015, 66, 2, 107–113.
Gadomska J., Sadowski T., Buczkowska M., Ekologiczna żywność jako czynnik sprzyjający zdrowiu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, 95, 3, 556–560.
Kołodziej-Skalska A., Matysiak B., Grudziński M., Mięso wieprzowe a zdrowie człowieka, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2016, 65, 4, 535–542.