Lipiec to miesiąc, w którym pojawiają się kolejne smaczne i zdrowe owoce – jagody. Niestety nie są długo dostępne, więc trzeba się spieszyć, żeby najeść się nimi do woli.


Jagody są pyszne i zdrowe. Leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu, uelastyczniają naczynia krwionośne. Suszone jagody szybko likwidują biegunki. Są zalecane przez lekarzy podczas kuracji przeciwko glistom i owsikom u dzieci. Owoce te świetnie sprawdzają się także jako dodatek do deserów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Naturalne lekarstwo – jagody i borówki

2. Źródło przeciwutleniaczy

3. Jagody w lekach

4. Wartość odżywcza w 100 g

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Naturalne lekarstwo – jagody i borówki
Jagody i borówki amerykańskie są dobre w każdej postaci. Można je jeść na surowo, ale także mogą być dodatkiem do ciast i deserów, służyć jako nadzienie do pierogów i bułeczek drożdżowych. Z jagód i borówek można przyrządzić także zupy, kompoty i soki.


Ponieważ owoce te są odporne na niską temperaturę i po rozmrożeniu nie tracą nic ze swego smaku i wyglądu, warto je zamrażać. Napary z suszonych owoców borówki i jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy leczą kaszel i infekcje układu oddechowego.

 

Sok i napar jagodowy są źródłem garbników, które uszczelniają błony śluzowe żołądka, Powodują także neutralizację szkodliwych produktów przemiany materii oraz spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Dlatego warto je pić w czasie biegunki. Sok z jagód jest uznawany za antidotum na zatrucia, ponieważ wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny.

 

Borówka amerykańska jest skutecznie stosowana w profilaktyce chorób nowotworowych. Silniejsze właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe czarnej jagody to wynik większej ilości garbników w niej zawartych.


2. Źródło przeciwutleniaczy

Borówka amerykańska jest najlepszym źródłem przeciwutleniaczy spośród 40 owoców i warzyw. Czarne jagody działają podobnie, z tą jednak różnicą, że w jagodach występuje mirtylina, przeciwutleniacz z rodziny antocyjanów, odpowiedzialna za uelastycznianie naczyń krwionośnych.


Bierze także udział razem z żelazem w produkcji czerwonych krwinek, co wpływa na przeciwdziałanie anemii. Antyutleniacze zawarte w borówkach

i jagodach obniżają poziom cholesterolu LDL oraz podnoszą poziom HDLu. Wspomagają je w tym pierwiastki mineralne jak cynk, miedź i mangan oraz witaminy C, A, B, PP, które także w tych owocach występują.


Do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi przyczynia się także błonnik, dzięki któremu część cholesterolu jest usuwana z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną one do układu krwionośnego.


Borówki amerykańskie zawierają fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Powodują one blokowanie enzymów przyczyniających się do powstawania nowotworów hormonozależnych. Do takich nowotworów należą niektóre nowotwory piersi, tarczycy, wątroby. Takie właściwości mają także obecne

w borówkach kwas foliowy i egalowy.


Kwas foliowy wspomaga ochronę organizmu przed rakiem macicy. Jest także bardzo ważny w czasie ciąży, ponieważ umożliwia prawidłowy rozwój płodu w łonie matki. Kwas egalowy natomiast przeciwdziała rozwojowi nowotworów płuc, przełyku oraz krtani.


3. Jagody w lekach

Świeże jagody oraz wyciągi z liści są wykorzystywane w lekach, ponieważ regulują poziom cukru we krwi. Ekstrakty z jagód stosuje się w preparatach stosowanych w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej i przy chorobach siatkówki oka. Pomagają też po wielogodzinnej pracy przy komputerze.


WARTO PAMIĘTAĆ!

1 litr jagód = 0,58 kg


4. Wartość odżywcza w 100 g produktu

Energia – 61 kcal

Białko – 1,22 g

Tłuszcz – 0,76 g

Węglowodany – 12,31 g

Błonnik pokarmowy – 2,6 g

Indeks glikemiczny IG 30