Wielodniowe, a czasem wielotygodniowe restrykcje żywieniowe mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Ciągłe odmawianie sobie przyjemności czy wyczerpujące ćwiczenia sprawiają, że dążenie do wymarzonej sylwetki staje się katorgą. Dodatkowo ucierpieć może życie towarzyskie (wyjście na kawę i ciasto, wypad na piwo, romantyczna kolacja). Jak zatem być na diecie i jednocześnie pozwalać sobie na przyjemności? Dla wielu osób rozwiązaniem jest cheat meal. Ale czy rzeczywiście działa?

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest cheat meal

2. Cheat meal – zalety

3. Cheat meal – wady

4. Cheat meal – mity

5. Podsumowanie 

 

 

1. Czym jest cheat meal

Cheat meal to posiłek oszukany, charakteryzuje się dużą kalorycznością i objętością. Dla niektórych osób rozpoczynających dietę cheat meal jest obowiązkową pozycją w planie. Określany jest także jako posiłek smakowy lub posiłek węglowodanowy. Zdjęcia z apetycznymi daniami oznaczonymi jako cheat meal zalewają portale społecznościowe. Badanie z 2017 r. wykazało, że ponad 60% właścicieli kont na Instagramie, którzy przyznawali się do uwzględniania w swojej diecie takiego posiłku, było silnie umięśnionych (E. Pila i wsp. 2017). Mogłoby to zatem sugerować pozytywne efekty stosowania oszukanych posiłków w diecie. Warto jednak zaznaczyć, że kreowanie wizerunku w mediach społecznościowych polega na wybiórczym selekcjonowaniu treści, które zostaną opublikowane.

 

2. Cheat meal – zalety

Zwolennicy jako podstawowe zalety spożywania tego posiłku wymieniają chwilowe zerwanie z ograniczeniami i czerpanie przyjemności z jedzenia. Posiłek dostarczający większej liczby kilokalorii może przyczyniać się do wydzielania leptyny – hormonu, który odpowiada za uczucie sytości (P. Gogga i wsp. 2011). Oznacza to, że osoba na restrykcyjnej diecie po spożyciu wysokokalorycznego posiłku może odczuwać pewnego rodzaju ulgę.

 

Wsparcie psychiczne ze strony bliskich jest bardzo ważne w okresie odchudzania, dlatego wspólne wyjście na pizzę czy lody może przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Uwzględnianie w jadłospisie oszukanego posiłku może być dodatkową motywacją. Dla niektórych świadomość, że za kilka dni będą mogli zjeść burgera, jest motywująca do utrzymania diety i wykonywania ćwiczeń fizycznych. Fabryka Siły Sklep

 

3. Cheat meal – wady

Mało kto mówi o samopoczuciu po spożyciu ogromnej ilości niezdrowych tłuszczów i węglowodanów prostych. Nagłe dostarczenie dużej liczby kilokalorii jest ogromnym stresem dla organizmu. Dochodzi do przeciążenia układu pokarmowego. Oprócz wzdęć, nudności czy wymiotów niektóre osoby mogą również odczuwać dyskomfort psychiczny.

 

Dodatkowo włączenie do diety oszukanych posiłków może rozwijać niezdrowe nawyki żywieniowe, np. objadanie się. Niestety rzadko kiedy posiłek oszukany składa się ze zdrowych i nieprzetworzonych produktów spożywczych. Utarło się, że prawdziwym oszukanym posiłkiem powinno być danie typu fast food czy inne obfitujące w tłuszcze i węglowodany. Takie posiłki spożywane regularnie mogą zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów, otyłości czy cukrzycy typu 2 (K.D. Hall i wsp. 2019 oraz A. Czekajło, B. Regulska-Ilow 2017).

 

4. Cheat meal – mity

Można jeść, co się chce i ile się chce

Oszukany posiłek nie ma określonych: liczby kilokalorii, wagi czy objętości. Dla jednej osoby wymarzonym posiłkiem będzie gałka lodów o ulubionym smaku, a dla drugiej – duża pizza. Dla organizmu strawienie wysokokalorycznego posiłku będzie dużym wyzwaniem. Dlatego warto zastanowić się, z czego powinien się składać cheat meal, aby nie wywoływał np. problemów żołądkowych. Nadmiar jedzenia może powodować bóle brzucha, wzdęcia, nudności czy biegunkę.

 

Cheat meal pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne

Niestety pozwolenie sobie na jeden niezdrowy posiłek często wywołuje tzw. efekt pal licho. Można go rozumieć jako bunt wobec narzuconych zasad (w tym przypadku restrykcji żywieniowych). Dochodzi wówczas do utraty samokontroli i sięgnięcia po duże ilości jedzenia, można w ten sposób spożyć o wiele więcej, niż się zamierzało. Warto zastanowić się, czy cheat meal nie wywoła odwrotnego efektu. Zjedzenie bardzo obfitego posiłku może przyczynić się do zniweczenia efektów ćwiczeń i diety oraz doprowadzić do złego samopoczucia (psychicznego i fizycznego), wywoływać poczucie winy itd.

 

Dieta tylko z uwzględnieniem cheat mealu

Ogromnym błędem jest zaczynanie jakiejkolwiek diety z nastawieniem, że musi ona uwzględniać jeden niezdrowy posiłek. Każdy powinien dopasować jadłospis do swoich preferencji i na stałe wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta powinna stać się stylem życia, a nie przygodą. Jeżeli spożywanie posiłków będzie sprawiać przyjemność, jeśli będą smaczne i zdrowe, nie ma potrzeby wprowadzania oszukanych posiłków. Oczywiście należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zjedzenie burgera ze znajomymi raz na jakiś czas nie przyczyni się do utraty osiągniętych efektów. Jednak mniej zdrowe posiłki powinny pojawiać się w diecie sporadycznie.

 

Cheat meal przynosi tylko pozytywne efekty

Badanie opublikowane w 2018 r. zwraca uwagę na bardzo istotny problem mogący wiązać się ze stosowaniem oszukanych posiłków. Naukowcy szukali związku między uwzględnianiem w diecie cheat mealu a zaburzeniami odżywiania. Grupę badaną stanowili młodzi mężczyźni (46%) i młode kobiety (56%), wśród których sprawdzano częstotliwość stosowania cheat mealu. Wyniki ujawniły, że ponad 89% wszystkich uczestników uwzględniało w swojej diecie oszukane posiłki (zarówno spontaniczne, jaki i zaplanowane). Jednak tylko u mężczyzn potwierdzono, że ich stosowanie wiązało się z występowaniem objawów zaburzeń odżywiania i epizodami objadania się. Autorzy jednak podkreślają, że ten temat wymaga dalszych badań klinicznych (S.B. Murray i wsp. 2018).

 

Cheat meal jest dla każdego

Wydawać by się mogło, że wymarzony posiłek po wielu dniach stosowania diety wywoła u każdego ten sam efekt. Powinien obniżać stres i sprawiać przyjemność. Jednak osoby ze słabszą samokontrolą mogą zjeść większe ilości niezdrowej żywności, co w konsekwencji wywoła poczucie winy. Osoby, które decydują się na wprowadzenie do diety cheat mealu, powinny być świadome tych konsekwencji.

 

5. Podsumowanie

Cheat meal nie oddziałuje na wszystkich tak pozytywnie, jak mogłoby się wydawać. Może doprowadzić do wykształcenia epizodów objadania się, co negatywnie odbije się na zdrowiu. Sporadyczne uwzględnianie w diecie mniej zdrowego posiłku może zmniejszyć stres psychiczny, jednak nie u każdej osoby. Aby cheat meal nie wyrządził szkody, należy do tego podejść rozsądnie. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem mogą okazać się metoda 80/20 albo tzw. diet breaki, czyli okresowe zmniejszanie deficytu i wprowadzanie kaloryczności równej całkowitemu zapotrzebowaniu. Wspomniane metody pozwolą utrzymać założenia diety i osiągnąć cel. Zawsze warto poszukiwać najlepszych rozwiązań.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Czekajło A., Regulska-Ilow B., Badanie wzorów żywienia jako metoda oceny związku sposobu żywienia z ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej, „Hygeia Public Health” 2017, 52(2), 138–150.

Gogga P. et al., Rola leptyny w regulacji metabolizmu lipidów i węglowodanów, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2011, 65, 255–262.

Hall K.D. et al., Ultra-Processed Diets Cause Excess Calorie Intake and Weight Gain: An Inpatient Randomized Controlled Trial of Ad Libitum Food Intake, „Cell Metabolism” 2019, 30(1), 67–77.

Lech M., Przejadanie się w trakcie diety, dietetycy.org.pl/przejadanie-sie-trakcie-diety/ (03.03.2021).

Murray S.B. et al., Cheat meals: A benign or ominous variant of binge eating behavior?, „Appetite” 2018, 1(130), 274–278.

Navarro J., 7 Strategies to Upgrade your Cheat Meals, burnitnutrition.com/cheatmeals/ (03.03.2021).

Pila E. et al., A thematic content analysis of #cheatmeal images on social media: Characterizing an emerging dietary trend, „International Journal of Eating Disorders” 2017, 50(6), 698–706.