Każdy marzy o idealnym brzuchu w tydzień – ale taki program treningowy nie istnieje! Pięknie wyrzeźbiony brzuch to oznaka zdrowia i siły. Uzyskanie idealnych mięśni brzucha nie jest wcale proste, a droga do celu jest połączeniem cierpliwości, ciężkiej pracy oraz motywacji. W niniejszym artykule zostały przedstawione podstawowe wskazówki, które pomogą ci w treningu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Przeznaczenie mięśni brzucha
2. Ćwiczenia na mięśnie brzucha – jak powinien wyglądać trening brzucha?
3. Zachowaj umiar
4. Dieta na płaski brzuch
5. Ćwiczenia na brzuch – wszystko, co musisz wiedzieć!

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.


 

1. Przeznaczenie mięśni brzucha

Mięśnie brzucha odgrywają ważną rolę. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona ważnych narządów wewnętrznych, tj. płuc, części układu pokarmowego, wątroby. Biorą one również aktywny udział w czynnościach ruchowych. To właśnie dzięki nim możliwe są skłony i rotacje tułowiem, które wiele razy wykonujemy w ciągu dnia.

 

Ponadto silne mięśnie brzucha to oznaka zdrowia oraz lepsze wyniki siłowe podczas wykonywania pozostałych ćwiczeń.

 

Dla osób ćwiczących widoczne, mocno zarysowane mięśnie proste, zębate oraz skośne brzucha to nagroda za wysiłek włożony w ćwiczenia oraz dopełnienie estetycznej sylwetki.

 

2. Ćwiczenia na mięśnie brzucha – jak powinien wyglądać trening brzucha?

Mięśnie brzucha, w przeciwieństwie do pozostałych partii mięśniowych, regenerują się bardzo szybko. Oznacza to, że tę partię możemy ćwiczyć zgodnie z wieloma źródłami nawet od 2 do 5 razy w tygodniu – niemniej jednak należy mieć cały czas na uwadze to, że wspomniane mięśnie biorą czynny udział w tracie wykonywania wielu innych ćwiczeń, więc łatwo je przetrenować.

 

Idealnym rozwiązaniem są więc dwa treningi w przypadku osób początkujących oraz trzy treningi tygodniowo w przypadku osób, które styczność z treningiem siłowym mają od dłuższego czasu. Fabryka Siły Sklep

 

Na temat treningu mięśni brzucha powstało wiele teorii oraz mitów będących pułapkami, w które wpada wiele osób, zwłaszcza początkujących. Gdy większość szuka cudownych metod, z pomocą przyjdą podstawowe ćwiczenia, tj. tradycyjne brzuszki, wznosy kolan do klatki piersiowej

w swobodnym zwisie na drążku, skrętoskłony czy popularna deska.




3. Zachowaj umiar

W poprzednim punkcie wspomniano o przetrenowaniu mięśni brzucha. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wiele osób, kiedy słyszy o szybszej regeneracji mięśni brzucha, poddaje je ogromnym przeciążeniom treningowym i nie daje im zupełnie czasu na odpoczynek.

 

Idealny brzuch to nie więcej ćwiczeń, lecz podchodzenie do diety i samych treningów z głową. Nie wystarczy katować się 10 tygodni, a potem sobie odpuścić! Nie ma szybkich sposobów na idealny brzuch. Kto tak uważa, ten się myli i popełnia podstawowy błąd – chce iść na łatwiznę.

 

To właśnie w fazie regeneracji mięśnie rozwijają się, więc należy przestrzegać reguł treningu oraz słuchać tego, co dyktuje nam organizm. Faktem jest, że wsłuchanie się w potrzeby własnych mięśni początkowo może być trudne, lecz później przychodzi już z łatwością.

 

 

4. Dieta na płaski brzuch

Elementem, bez którego próżno szukać silnego widocznego ABS-u, jest dieta, którą możemy wzbogacić o suplementy. To właśnie dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie możliwe są optymalny rozwój naszych mięśni i redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej.

 

Same ćwiczenia bez diety mogą być nieefektywne, nawet bardzo dobrze wypracowane mięśnie skrywane będą pod tkanką tłuszczową.

 

Jak zgubić brzuch? Trening aerobowy

Nawet najlepsze mięśnie brzucha nie będą widoczne, jeśli znajdują się pod grubą i szczelną warstwą podskórnej tkanki tłuszczowej. W tym przypadku sam trening siłowy, dieta i suplementacja mogą nie wystarczyć. Należy wówczas posłużyć się elementem, który powinien być nierozerwalną częścią, jeśli nie każdego, to zdecydowanej większości treningów: treningu aerobowego, który ma za zadanie bezpośrednio uderzyć w zapasy tłuszczu.

 

Idealny brzuch może mieć każdy, wystarczy dostosować się do powyższych wskazówek! Nie jest on wprawdzie kwestią kilku tygodni, bowiem na perfekcyjnie dopracowany brzuch należy pracować o wiele dłużej.

 

Powyższe wskazówki bardzo przydają się przy pracy nad mięśniami brzucha. Czy je stosujesz, a może masz własne metody? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!