Technika biegania. Zobacz, jak robią to najlepsi!
Sport potrafi być piękny. Dowodzą tego karkołomne figury akrobatyczne, nieprzeciętna gibkość i wyeksponowane mięśnie. W sporcie odnajdujemy odbicie pożądanego ideału. W bieganiu imponuje nam przede wszystkim szybkość, czas reakcji i sylwetka rywalizujących. Jest coś jeszcze; to technika biegania. Niektóre z gwiazd światowej lekkoatletyki urzekają jej kunsztem.
SPIS TREŚCI:
1. Bieganie i motywacja. Inspiruj się najlepszymi
2. Technika biegania. Najlepsi biegowi styliści
3. Zasady biegania. Pamiętaj o nich
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Bieganie i motywacja. Inspiruj się najlepszymi
Czasami o tym, czy ktoś zostanie zawodowym biegaczem lub kolarzem, decyduje przypadek. Podobnie sytuacja ma się z motywacją do regularnego biegania. Inspirację mogą stanowić dla nas sukcesy znanych sportowców, ciekawe reportaże w telewizji czy też zwykłe efekty pracy znajomych.
Ważne jest jednak, żeby pomóc szczęściu i zamiast spędzać weekend przed telewizorem, wybrać się na jakieś zawody lekkoatletyczne lub do parku, ewentualnie przełączyć telewizor na jakiś sportowy kanał. Zobaczymy tam to, co tknie nas do myślenia. Jeśli jednak motywacja nie stanowi naszego problemu, warto pomyśleć nad czymś innym, np. nad tym, jak chcielibyśmy, żeby wyglądało nasze bieganie.
2. Technika biegania. Najlepsi biegowi styliści
Poniżej prezentujemy ranking zawodników, którzy naszym zdaniem najładniej biegają:
Autor tego tekstu doskonale pamięta czas, w którym zaczął biegać. Motywacją do pierwszego kroku była dla niego lekkość, z jaką pokonuje na bieżni rywali Jeremy Wariner, biały Amerykanin. Ten liczący 188 cm wzrostu zawodnik deklasował konkurentów w prawdopodobnie najtrudniejszej konkurencji lekkoatletycznej - w biegu na 400 metrów.
Sama szybkość to tutaj nie wszystko. Wariner zadziwiał na bieżni swoją techniką. Poruszał się ze średnią prędkością 33 km/h (maksymalnie 36 km/h), a sprawiał przy tym wrażenie, jakby była to dla niego treningowa przebieżka. Mimo że nie widać tego z perspektywy kamery, długość jego kroków dochodziła do 240 cm. Do pokonania całego dystansu potrzebował zaledwie 170 kroków!
Większość spośród czytających ten tekst przebiegłaby dystans jednego okrążenia w liczbie 400 kroków i w czasie większym niż 1,5 minuty. Wariner potrafił pokonać 400-kę w czasie krótszym niż 44 sekundy. Biegał luźno, w linii, długim krokiem, perfekcyjnie łącząc pracę ramion z nogami.
Wariner w naszej subiektywnej ocenie to najlepszy biegowy stylista jakiego wydała na świat lekkoatletyka. Jego niezwykłość podkreśla też fakt, że jako jedyny na świecie potrafił zagrozić dominacji czarnoskórych biegaczy.
2. Genzebe Dibaba
24-letnia Etiopka to aktualnie 5-krotna rekordzistka świata w biegach długich. Jest siostrą innej rekordzistki i mistrzyni olimpijskiej, Tirunesh Dibaby. Talent na światowe stadiony wyniosła z afrykańskiej "kopalni talentów" jak zwykło określać się tamtejszą wioskę, Bekoji. To stamtąd właśnie pochodzi kilku mistrzów świata i uznanych w lekkoatletyce biegaczy.
Dibaba fascynuje szybkością i wytrzymałością. W tym roku została rekordzistką świata w biegu na 1500 metrów, a więc dystansie, który jak żaden inny łączy w sobie wytrzymałość z szybkością. "Tutaj nie można być chudziną. Tutaj trzeba mieć się z czego odbić" - mówi trener Genzebe. Etiopska lekkoatletka w wolnym biegu charakteryzuje się bardzo krótkim, ale za to niezwykle lekkim krokiem. Biega w zgodzie ze swoim łańcuchem kinematycznym. Jej głowa, piersi i biodra są ustawione prawie w linii.
Poniżej znajduje się filmik prezentujący jeden z jej biegów na 5000 metrów. Podczas niego przez dłuższą chwilę była zmuszona do wolniejszego kroku. Dzięki temu możemy podpatrzeć jej technikę biegania.
Allyson Felix
29-letnia amerykańska zawodniczka, którą w świecie lekkoatletyki kochają chyba wszyscy. Sympatyczna, z przyjemnym głosem, a przy tym bardzo szybko biegająca. Wyspecjalizowała się w biegu na 200 metrów i to na tym dystansie zdobyła złoto olimpijskie w Londynie (2012). To, co ją charakteryzuje, podobnie jak u wyżej wymienionych, to lekkość kroku.
Jej stadionowe zwycięstwa są przez wielu komentowane jako najładniejsze biegowo. Poniżej film z finału 200 metrów w Osace (2007), gdzie zdobyła złoty medal. Zwróćcie uwagę, jak "odjeżdża" rywalkom na końcówce i jak długi krok przy tym osiąga.
3. Zasady biegania. Pamiętaj o nich
Powyższe przykłady biegowych stylistów mogą stanowić wzór i przykład na to, jak należy się poruszać. Między innymi na tej podstawie wskazujemy 5 zasad, którym należy podporządkować się w bieganiu, żeby wyglądało ono na ładne technicznie.
Zasada nr 1: Głowę, tułów i nogi trzymaj w jednej linii
Zasada nr 2: Nie pochylaj się do przodu
Zasada nr 3: Trzymaj ręce tak, jakbyś miał w dłoni piórko
Zasada nr 4: Nie zaciskaj szczęki
Zasada nr 5: Nie chwiej się na boki
Nie da się w bieganiu skopiować jednej, unikalnej dla najlepszych rzeczy: lekkości ruchu. To cecha charakterystyczna dla tych, którzy odznaczają się smukłą, ale umięśnioną budową nóg. Do tego trzeba więc dłuższego stażu treningowego. Pewnych elementów nie da się posiąść od razu. Warto jednak podglądać najlepszych.
Trener uznawanych za najbardziej wytrzymałych na świecie kenijskich biegaczy, często nakazywał swoim podopiecznym obserwowanie zachowania kotów, ich umiejętności spadania na cztery łapy, skakania, bezszelestnego poruszania się. Ich naturalność kazał następnie wykorzystywać w bieganiu, a także ćwiczeniach siłowych.
Zawodnicy nie od razu zaczęli biegać jak koty, ale czynione obserwacje dużo ich nauczyły. Podobnie będzie z nami. Jak najczęściej obserwujmy swoich biegowych idoli.