Tak! Bieganie wydłuża nasze życie!
Serce człowieka kurczy się około 70 razy w ciągu minuty. W 60 sekund przepompowuje 7 litrów krwi. Czy jest możliwe, żeby tak obciążone pracą serce miało jeszcze siłę na wysiłek w postaci biegania? Swoim przykładem dowodzimy, że tak – i mimo że serce pracuje jeszcze intensywniej w czasie wysiłku, to paradoksalnie wysiłek je wzmacnia. Opublikowane właśnie badania na temat długowieczności potwierdzają, że ten paradoks ma sens – bieganie faktycznie wydłuża życie.
SPIS TREŚCI:
1. Bieganie wydłuża życie średnio o 5 lat
2. Bieganiem można zatrzymać raka
3. W jaki sposób bieganie poprawia zdrowie?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Bieganie wydłuża życie średnio o 5 lat
Moglibyśmy przytoczyć tutaj wyniki setek badań i wszystkie potwierdziłyby pozytywny wpływ biegania na zdrowie. Przytoczmy jedno z nich. Badania przeprowadzone w Danii dowiodły na przykład, że regularne bieganie zwiększa długość życia o ok. 6 lat w przypadku mężczyzn i o ok. 5,5 roku w przypadku kobiet. Nadzorujący kopenhaskie badania lekarz stwierdził: „Jeśli chodzi o spodziewany czas życia, najwięcej korzyści daje bieganie od 1 do 2,5 godzin tygodniowo w tempie wolnym lub średnim”.
Wspomnianym badaniom starali się zaprzeczyć uczeni z Iowa State University, ale z ich badań (bodaj największych, jeśli chodzi o liczbę uczestników) wynikało, że bieganie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu jakichkolwiek czynników aż o 30%. W badaniu wzięło udział 55 tysięcy uczestników, którzy byli monitorowani przez 15 lat. Z tych samych badań przeprowadzonych w USA wynikła jeszcze jedna ciekawa rzecz. Bieganie według nich wydłuża życie niezależnie od tego, czy biega się godzinę, czy pięć minut dziennie.
2. Bieganiem można zatrzymać raka
Wygranie walki z rakiem w dużej mierze zależy od odporności organizmu. Zdarza się, że osoby wychodzą z choroby nowotworowej dzięki silnej determinacji. Błędem byłoby jednak uznać, że ktoś, kto wygrał walkę
z rakiem, walczył dzielniej niż pozostali. Ciekawym fenomenem, jeśli chodzi
o zmaganie się z rakiem, są biegacze. Większość z nich pomimo chemioterapii lub radioterapii decyduje się na regularną aktywność fizyczną.
Jedni z nich umierają, drudzy jednak potrafią pokonać nowotwór. Obie grupy łączy jedna bardzo ważna rzecz – wpływ na długość swojego życia. Nałogowi biegacze należą do tego typu osób, którym żadne przeciwwskazania lekarskie nie są w stanie odebrać determinacji do wysiłku. Jedną z takich osób jest nasz mistrz świata weteranów w maratonie Antoni Cichończuk. Lekarze zdiagnozowali u niego raka trzustki, czyli nowotwór, którego przeżywalność wynosi zaledwie 1%. Cichończuk pomimo surowych przeciwwskazań nie poddał się jednak lekarskim restrykcjom i niemal codziennie starał się biegać. Efekt jest zdumiewający. Pomimo że od feralnej diagnozy minęło 6 lat, pan Antoni wciąż trzyma się dobrze. Co więcej, wciąż startuje w zawodach.
Przykład naszego dzielnego weterana nie jest wyjątkiem. Badania z tego roku dowodzą, że aktywność fizyczna po rozpoznanej chorobie nowotworowej obniża ryzyko zgonu aż o 35%! To bardzo ważna informacja zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Wobec nowotworu lekarze wciąż są bowiem bardzo powściągliwi i nie zalecają aktywności w czasie np. chemioterapii. Tymczasem istnieje naprawdę wielu biegaczy, którzy nie słuchają się tych rad i wyniki ich badań są zaskakujące.
3. W jaki sposób bieganie poprawia zdrowie?
Bieganie ma przede wszystkim wpływ na wzrost objętości serca. Dzięki temu przerwy między poszczególnymi skurczami serca są zdecydowanie dłuższe, przez co serce mniej się męczy. Jest to skomplikowane logicznie z uwagi na to, że serce męczy się przede wszystkim w czasie treningu. W ogólnym bilansie wychodzi jednak, że dla zdrowia opłaca się „zajeżdżać” swoje serce. W końcu czym jest godzina wycisku w porównaniu z tym, że następne 23 godziny serce działa na o niebo wolniejszych obrotach?
Do zalet biegania możemy zaliczyć także:
– zwiększenie gęstości naczyń kapilarnych w mięśniach;
– zwiększenie nasycenia krwi tlenem;
– uelastycznienie ścian tętnic;
– obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego;
– zwiększenie objętości krwi i jej przepływu;
– zwiększenie ilości mitochondriów.
Powyższe zalety przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia się organizmu i rozwoju chorób układu krwionośnego (w tym serca). Przy właściwie zbilansowanej diecie bieganie wpływa też na transport potrzebnych składników, co ma wpływ na witalność. Bieganie jest absolutnie nie do przecenienia, jeśli chodzi o wpływ na nasze życie. Warto wyciągnąć z tego przydatne wnioski.