Kawa z masłem i olejem kokosowym jako sposób na poranne śniadanie przed bieganiem? Okazuje się, że ten innowatorski pomysł zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Poniżej wyjaśniamy, o co chodzi z bulletproof coffee, a więc żywieniowym trikiem na zatrzymanie głodu. Trikiem, który jak warto dodać, przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.


SPIS TREŚCI:

1. Kawa na ławę

2. Jak przygotować bulletproof coffee?

3. Odchudzanie1. Kawa na ławę

Autorem pomysłu stał się w 2011 roku amerykański przedsiębiorca

i biznesmen, Dave Asprey, który podpatrzył, jak swoją herbatę parzą Tybetańczycy. Okazało się, że napar herbaciany łączą z masłem powstałym z mleka zamieszkujących Tybet jaków (dużych ssaków z rodziny krętorogich). Dave szybko zrozumiał, że takie połączenie nie jest u nich przypadkowe i oprócz waloru smakowego posiada także wartość odżywczą.


Dlaczego więc Dave zamiast herbaty postanowił wykorzystać kawę? „Pomysł herbaty z masłem nie brzmi dobrze. Do kawy naturalnie zwykło dodawać się u nas mleko. Postanowiłem więc unowocześnić tybetańską tradycję. Przy okazji kofeina z kawy stanowi wysoki zastrzyk energii i zu-pełnie inaczej niż herbata wpisuje się w nasz intensywny styl życia” – komentował amerykański „odkrywca”.


„Połączenie kawy i tłuszczu spowoduje ograniczenie apetytu i jednocześnie zapewni przypływ energii. Nie musimy spożywać niczego w formie stałej, żeby zyskać energię na początku dnia” – chwali swój produkt Dave.


2. Jak przygotować bulletproof coffee?

Ważne jest staranne wyselekcjonowanie kawy tak, aby ta była maksymalnie wolna od chemicznych rozwiązań. Autor poleca więc przyrządzanie kawy ziarnistej (najlepiej z rodzaju Arabica). Po zaparzeniu kawy dodajemy do niej łyżkę (w późniejszym czasie można więcej) masła (nigdy margaryny, masło ma pochodzić z mleka krów pastwiskowych) oraz dwóch łyżeczek oleju kokosowego lub oleju MCT.


Następnie całość miksujemy w blenderze aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Smak „kuloodpornej kawy” może nie być na początku zadowalający, wielu jednak szybko się do niego przyzwyczai. Fabryka Siły Sklep


3. Odchudzanie

Zostało naukowo dowiedzione, że zwiększona podaż tłuszczu przy ograniczonym spożyciu węglowodanów hamuje łaknienie. Wypijając więc na śniadanie kawę z masłem, redukujemy ilość przyswajanych kalorii

w ciągu dnia. Taka kuloodporna kawa na początku dobrze sprawdzała się przed stresogennymi sytuacjami takimi jak rozmowa o pracę czy egzamin.


Ostatnio jej walory odkryli natomiast żyjący w ciągłym ruchu biegacze. Kawa z masłem pozwala im nie tylko łatwiej rozpocząć dzień, co przyczynia się istotnie do redukcji tkanki tłuszczowej. Oczywiście samo picie kawy nie wystarczy. Nie możemy też liczyć, że już nigdy po jej spożyciu nie odczujemy głodu. Ograniczenie spożywania węglowodanów powinniśmy rozpocząć wraz z włączeniem kawy do naszych treningowych poranków.