Bieganie – efekty, które na pewno zauważysz
Jakie są efekty biegania? To coś, co interesuje każdego początkującego biegacza. W poniższym artykule postaramy się pokazać efekty na podstawie naszego, jako osób biegających zawodowo, doświadczenia. Bez żadnych naukowych sformułowań i wyników badań. Nauka mówi jedno, człowiek czuje drugie. A więc jakie odczuwalne korzyści dało nam 40–60 minutowe bieganie pięć razy w tygodniu? Czas start!
SPIS TREŚCI:
1. Uczucie spełnienia i satysfakcji
2. Pobudzone łaknienie, częstsze uczucie głodu
3. Lepszy wzrok
4. Bardziej wypukłe mięśnie
5. Bieganie, odchudzanie. Efekty
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Uczucie spełnienia i satysfakcji
Nie wiemy, czy to efekt placebo czy burzy hormonalnej, ale po większości naszych treningów czujemy coś przyjemnego. Najczęściej to uczucie błogostanu dopada nas, kiedy znajdziemy się pod prysznicem. Człowiek
ma też poczucie takiego wzorowego zagospodarowania czasu i dobrze wykonanego zadania. Oddziałuje to pozytywnie przez całą resztę dnia.
2. Pobudzone łaknienie, częstsze uczucie głodu
Za to uczucie odpowiada przyspieszony metabolizm. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że można go odczuwać w formie zwiększonego łaknienia przez cały dzień. Pojawiający się głód to pokusa, żeby jeść więcej i smacz-niej i na tym etapie pojawiają się schody.
Jeśli zależy nam na schudnięciu, to tzw. „głodowe okna” powinniśmy zapełniać dietetycznymi produktami. Na naszej skórze najlepiej sprawdzają się jogurty naturalne i... cytryny. Naprawdę niewiele osób zjada
je na surowo, ale nam zdążyło już wejść to w nawyk.
„Ptak lata, ryba pływa, człowiek biega” – w ten sposób naturalność biegania podkreślił kiedyś legendarny Emil Zatopek. Mawiał on także, że bieganie dało mu sokoli wzrok. Z tym drugim zgodziliśmy się po raz pierwszy po dwóch tygodniach biegowego treningu. Być może poprawiło nam się widzenie z uwagi, że odciążyliśmy swój wzrok od komórki i komputera. Biegając, często spoglądamy przed siebie, na odległości zdecydowanie większe niż linia wzrok–komórka i wzrok–telewizor. Ten fakt prawdo-podobnie oddziałuje później na poprawę jakości naszego widzenia.
4. Bardziej wypukłe mięśnie
Co prawda, codziennie oprócz biegania robimy jedną serię 40 pompek i jedną serię 100 skośnych brzuszków, ale w czasie biegania także czujemy, jak pracują nam mięśnie. Wiele osób zwraca nam np. uwagę na uda
oraz pośladki, bo mamy je bardziej umięśnione. To już zapewne nie efekt pompek i brzuszków, a właśnie biegania.
5. Bieganie, odchudzanie. Efekty
Nasza waga nie ulegała zmianie po większości z przeprowadzonych treningów. Wynikało to z tego, że jedliśmy zdecydowanie więcej, zgodnie zresztą z naszym zegarem metabolicznym, który kazał nam jeść
po bieganiu. Problem w tym, że odżywialiśmy się źle. Nie przeszkadzało nam to, ale kiedy zauważyliśmy u siebie większy brzuszek, od razu zmieniliśmy dietę (zero piwa, ulubionych lodów Bambolino i białego pieczywa). Efekty? Zmiana wagi po 3–4 tygodniach z 85 do 81 kg.
Powyżej wymieniliśmy pięć najbardziej odczuwalnych efektów biegania. Wymieniliśmy je zgodnie z naszym osobistym doświadczeniem. Jak jednak obserwujemy, każdy z naszych znajomych ma lekko różniące się spostrzeżenia. I tak na przykład jeden z naszych redaktorów zaczął więcej spać, drugi pozbył się stresu, zaś trzeci bardziej otworzył się na ludzi. Ciekawe, prawda?